30 листопад о 09:20

#ЦьогоДня   30 листопада, в останній день осені, з різницею у понад 150 років народилися двоє чоловіків, завдяки яким наш світ став кращим. Вони жили на різних континентах, але говорили однією мовою. Вони заробляли чималі кошти, але боролись за права знедолених. В юності вони пройшли через громадянські війни в своїх країнах, але не стали їх учасниками. Вони прожили довге, насичене звершеннями життя, подіями якого вже майже не цікавляться в наші дні. Вони жили у доленосні часи т…
Більше

29 листопад о 10:52

#ЦьогоДня  День Григорія Квітки-Основ’яненка
У другій половині 17 століття українська козацька старшина на відміну від магнатів, що вже давно перейняли чужу мову і віру, жила життям, близьким до народного. Бо то були люди, які виділилися не за своїм походженням, а за своїми здібностями та вчинками. Але вже у 18 столітті процес виокремлення української шляхти (дворянства) розвивався дедалі стрімкіше. І на початку наступного, 19 століття прірва між культурою народною (селянсько…
Більше

28 листопад о 21:14

Сьогодні відбулася презентація експонатів, які Україна повернула після майже десятирічної судової боротьби з росією!
Національний музей історії України зараз тут: Скарбниця Національного музею історії України.
28 листопада Київ
У Скарбниці Національного музею історії України презентували скарби Криму, що повернулися до України з Нідерландів після майже 10-річної судової боротьби з росіє…Більше

28 листопад о 13:57 

Вітаємо всіх українців з цією перемогою!
0:15 / 2:58
Національний музей історії України зараз тут: Скарбниця Національного музею історії України.
28 листопад  Київ
Щойно у Скарбниця Національного музею історії України завершилася презентація археологічних артефактів з Криму, що повернулися до України з Нідерландів після дев’яти років судової тяганини з росією.
Пропонуємо вам помилуватися деякими з них у цій відеопрезентації.
За кілька годин опублікуємо інформацію та фотозвіт;)

28 листопад о 10:16

#Історія_предметів Сакральні речі завжди мають глибоку символіку. Всі смисли, закладені в них майстрами, не обов’язково мають бути помітні при першому погляді. Адже це смисли не стільки для миттєвого сприйняття, скільки для розуміння того, що вони існують і поза нами, існують як вічна даність.
Такими є панагії – невеликий образ Богоматері або Спасителя, який носять архієреї (найвищі церковні керівники) на грудях.…
Більше

27 листопад о 17:15 

❗️УВАГА❗️28 листопада, у вівторок, Скарбниця, на жаль, не працюватиме з технічних причин.
Дуже перепрошуємо за можливі незручності.

27 листопад о 11:27 

Скарби Криму повернулися до України з Нідерландів!
Більше

27 листопад о 10:03 

#Історія_предметів  Образотворче мистецтво скіфів умовно називають «звіриним стилем». Вбрання, посуд, зброю, кінську вузду у той час прикрашали зображеннями різних тварин. Зазвичай це вигадані образи, що втілювали міфологічні уявлення про довколишній світ та богів. Навіть добре відомих тварин скіфські майстри відтворювали за допомогою особливих стилістичних прийомів, що перетворювало оленя на величну космічну істоту, а пантеру – на впокореного богами звіра, який у буть який ч…
Більше

25 листопад о 10:47

В останню суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв голодоморів.
Українці завжди вважали хліб святим і ставилися до нього з особливою повагою. Ніколи не перевертали буханець «догори ногами» і завжди накривали його рушником, завжди цінували кожну крихту.
Так було і в давні язичницькі часи, а ще більше закріпилося з приходом християнства. Адже на таємній вечері «Ісус узяв хліб, і поблагословив, поламав, і дав їм, і сказав: Прийміть, споживайте, це тіло Моє!» (Єванг…
Більше

25 листопада

Сніжно-графічний малюнок музею.
Автор – Зима.
Фото: Вікторія Сідорова

24 листопада о 11:10

🙋‍♀️ Знову до музею завітав «Артек». 🙋 Знову музей заповнився дитячими голосами і гамірним рухом. 🏃‍♀️ 🏃‍♂️ Але наші провідники у світ минулого – Ольга Дударєва, Катерина Костюченко, Анна Сергієнко, Оксана Терещук – були готові зустріти невгамовних юних відвідувачів.
🌀 В музеї все ще прохолодно, але водночас і спекотно, коли в ньому вирує життя. А таємничі предмети, свідки минулих часів і видатних історичних подій, продовжують розкривати свої загадки та приваблювати стри…
Більше

23 листопад о 23:53

❗️УВАГА❗️

На жаль, 25 листопада, в суботу, Скарбниця відкриється для відвідання об 11:30, а не о 10:00, як зазвичай. Це станеться з незалежних від музею технічних умов.

Дуже перепрошуємо за можливі незручності.

23 листопада о 20:04

Про таємничі загадки життя Івана Мазепи розкажуть тіні минулого, які знають це напевне, адже бачили все на власні очі, багато століть тому. 😉 Ну й без містики та моторошних таємниць не обійдеться…
❗️Цієї неділі, 26 листопада, о 16:00 завітайте на Театралізовану екскурсію-феєрію «Дума про гетьмана Мазепу» та дізнайтеся історію видатного гетьмана з перших вуст.
❗️Записатися та дізнатися більше можна за телефоном +380 93 619 7029   Більше…

23 листопад о 11:15

#Історія_предметів  У зібранні нашого музею є кілька срібних виробів німецьких майстрів, прикрашені різноманітними монетами. З-поміж них виділяється кухоль 17 століття роботи майстра Лоренца Гофмана з міста Кенігсберг, столиці Східної Пруссії (нині Калінінград – місто, анексоване Росією у 1945 р.). Для декору кухля використано не тільки монети різних німецьких держав (на той час Німеччина не була єдиною), а й пам’ятну польську медаль, яку розміщено на кришці.
Медаль виготов…
Більше

22 листопад о 12:30

#ЦьогоДня  Скарбниця Національного музею історії України святкує свій день народження! 🥳
⚜️
60 років тому, 22 листопада 1963-го, Рада міністрів Української РСР прийняла постанову № 1300 «Про створення при Київському державному історичному музеї спеціального відділу – “Золотої кладової”» для збереження і експонування предметів мистецтва з коштовних металів. Це була поворотна подія….БІЛЬШЕ

22 листопад о 10:07

#Історія_предметів  Європейці у 18-19 століттях захоплювалися античними (давньогрецькими та давньоримськими) старожитностями. Тому ювеліри пропонували чимало виробів, які наслідували давнім зразкам. Найбільш популярними у той час були камеї, якими прикрашали персні, сережки, брошки, різні нашийні прикраси тощо.
В зібранні нашого музею є золотий перстень зі вставкою камеї, вирізьбленої, ймовірно, зі слонової кістки. Майстер намагався зробити вставку двокольоровою, відтінити ф…
Більше

21 листопад о 23:30 

Наші друзі та партнери АЛЄМ, громадська організація зробили гарний ролик про нашу спільну виставку «MIRAS. Спадщина», що присвячена традиційній культурі Криму.
Виставка «Miras Спадщина»
Виставка про живі традиції кримськотатарської культури в Скарбниці Національного музею історії України.На виставці «MIRAS. Спадщина» вперше …

21 листопад о 10:16 

#Історія_предметів  Особливість зібрання виробів українського золотарства 16-19 століть у нашому музеї полягає у тому, що вони представлені предметами церковного ужитку. До нашого часу майже не дійшли прикраси та світський посуд, бо все то переважно загинуло у горнилі воєн та революцій.
Проте церковні предмети розповідають не лише про майстерність давніх золотарів та особливості церковних обрядів. В них зберігається часточка минулого, пов’язаного з самими різними містами та с…
Більше

20 листопад о 10:11 

#Історія_предметів  Одним із шедеврів ювелірного мистецтва скіфського часу є нашийна прикраса – гривна, знайдена у Боковій гробниці кургану Товста Могила, розкопаного поблизу м. Покров Дніпропетровської області експедицією Інституту археології під керівництвом Бориса Мозолевського у 1971 році.
Гривна у вигляді спірального обруча з фігурками тварин на кінцях. Основу прикраси становить золотий обруч, нескріплені кінці якого далеко заходять один за одного. Обруч виготовлено з к…
Більше

18 листопад о 10:38

#Історія_предметів  Навесні 1949 році мешканка села Пастирське на Черкащині Лісова копала город і знайшла кілька десятків металевих предметів, вкритих окислами, що лежали купкою. Можливо, колись вони знаходилися у торбинці або були завернуті у тканину, залишки якої не збереглися. Улітку поблизу села працювала експедиція Інституту археології АН УРСР, якій і були передано знахідки, які нині зберігаються у фондах нашого музею.
Місце знайдення «скарбу» було невипадковим. Адже сі…
Більше

17 листопад о 10:05

#Історія_предметів Світло – то життя. Ми радіємо сходу сонця, першим його променям, що провіщають перемогу над темрявою ночі. Чуємо спів птахів, звуки природи чи великого міста, що прокидається до життя.
А потім настає день, і здається, що так буде завжди, аж поки останні сонячні промені не згаснуть за обрієм…
Людство вигадало величезну кількість різних пристосувань та приладів для освітлення оселі чи вулиць, але мабуть найбільш універсальним з них є свічка. Її мерехтливий…
Більше

16 листопад о 21:24 

Традиційний кримськотатарський орнамент Орьнек це вишукане декоративно-прикладне мистецтво. Але перш за все це ціла система символів, що грала велику роль в житті кримських татар. За її допомогою можна було повідомити важливу інформацію або домогтися удачі й добробуту.
Цієї неділі Майстер-клас з елементами квесту з опанування традиційного кримськотатарського орнаменту відкриє справжню культурну перлину Криму. І, звісно, кожен учасник створить власну листівку-побажання….
Більше

16 листопад о 09:44

#Історія_предметів Скіфи з особливою повагою ставились до сокири – зброї, робочого інструменту та священного, ритуального предмета.
Ритуальна сокирка із зібрання нашого музею відлита з бронзи. Її лезова частина широка та заокруглена, обух зроблено у вигляді голови грифона на довгій шиї, окрасою якої є масивний гребінь. Сокирку знайдено під час розкопок скіфського кургану IV ст. до н.е. поблизу с. Львове Херсонської області. Звісно, така сокирка могла бути символом влади або…
Більше

15 листопад о 19:10

Гарна новина! Вже розпочався друк примірників нашого видання “Таємничий світ пекторалі”, яке стало можливим завдяки вашій спільній підтримці!
Про це повідомляє меценатська Фундація @olos_foundation, яка стала найбільшим жертводавцем кампанії зі збору коштів на видання.

15 листопад о 12:25

В неділю 12 листопада відбулася авторська екскурсія «Гетьман Іван Мазепа – меценат української культури та церкви», яку підготувала та провела старшої наукової співробітниці музею Оксани Терещук.
Мова йшла не стільки про особистість самого Івана Мазепи (про те достатньо багато зараз говориться), скільки про його реальні справи. Найперше відвідувачі дізналися про масштаби меценатської діяльності гетьмана Мазепи та козацької старшини з розбудови культури та церкви в часи козац…
Більше

14 листопад о 15:02

#ЦьогоДня 14 листопада відзначає свій день народження Тарас Компаніченко, відомий музикант, лідер славнозвісного гурту Хорея Козацька – Chorea Kozacky, народний артист України і добрий друг нашого музею.
Колектив Скарбниця Національного музею історії України бажає панові Тарасу многая літа, сповнені натхненням, творчістю, любов’ю та перемогами!
Дякуємо за співпрацю, талант, щире бажання змінити світ на краще!

14 листопад о 09:46

#Історія_предметів Далекого 395 року велична Римська імперія, що охоплювала своїми володіннями всю південну і Західну Європу, Близький Схід і Північну Африку, розкололася на дві частини – Західну і Східну. Сам Рим, а з ним і вся Західна імперія, невдовзі стали здобиччю нашестя різних народів, яких римляни називали варварами.
А Східна Римська імперія, навпроти, зміцнила свої позиції, прийнявши християнство як державну релігію, і проіснувала ще понад тисячу років. Столицею н…
Більше

12 листопад о 19:52

#Історія_предметів На виставці «Збережено в Україні» представлено чимало унікальних експонатів. Зокрема, це предмети давньогрецького посуду, які зачаровують досконалістю форм і поезією образів.
Серед них виділяється ця незвична посудина у формі жіночої голови. Це – канфар, виготовлений у 5 столітті до н.е. у Греції і знайдений під час розкопок античного міста Ольвії (поблизу села Парутине Миколаївської області).…
Більше

11 листопад о 10:52 

#Історія_предметів Коко Шанель якось зауважила: «Перли завжди праві». Саме завдяки їй перли, які завжди цінувалися як вишукані прикраси, стали найбільш демократичною прикрасою, яка пасує будь-якій жінці та підходить до будь-якого одягу. Коко перша затвердила поєднання білих перлів з чорним светром, темним елегантним жакетом та маленьким чорним платтям.
З перлами люблять експериментувати сучасні ювеліри. Адже в цьому мінералі можна шукати витончену досконалість, підбираючи пе…
Більше

10 листопад о 08:29

Відомий археолог Борис Мозолевський відчував дихання минулих часів, коли досліджував скіфські кургани на землях безмежних степів. Розглядаючи знахідки, він казав: «…Через них переді мною розступаються віки».
Мабуть, так було й у 1971 році, коли разом із командою колег Борис Мозолевський проводив розкопки кургану Товста Могила на Дніпропетровщині, що став місцем спочинку для чоловіка-воїна, його дружини та їхньої дитини. Численні предмети, знайдені в кургані, дозволяють уявит…
Більше

9 листопад о 09:42

#ЦьогоДня, 9 листопада 1872 року, народився український письменник, літературознавець, художник, педагог Богдан Сильвестрович Лепкий.
Він походив із сім’ї священника отця Сильвестра та Домни (в дівоцтві Глібовицької), що мешкали на хуторі Кривеньке поблизу с. Крегулець (нині Крогулець) на Тернопільщині Закінчив польську гімназію у Бережанах, а потому навчався у Відні та Львові.
1895 рокі вийшов друком його перший літературний твір, і того ж року він розпочав працювати учит…
Більше

8 листопад о 19:16 

На каналі WAS сьогодні з’явилося відео про Золоту пектораль, видатну археологічну знахідку, яка перебуває в колекції нашого музею.

Радимо до перегляду: https://youtu.be/5HqX39Lfms8

На жаль, замість справжньої назви нашого музею, у відео вказано його колишню, вже неактуальну, назву.
❗️Нагадуємо, що незабаром вийде друком видання “Таємничий світ пекторалі”, присвячене цьому шедевру греко-скіфського мистецтва, де будуть подані максимально актуальні наукові дані про пектораль, з детальними музейними фотографіями.

8 листопад о 10:26

#Історія_предметів  У 5 столітті до н.е., вже потому як скіфи вигнали зі своїх степів військо перського царя Дарія, серед воїнів стали популярними глибокі дерев’яні чаші, окуті по краю кількома великими золотими пластинами із зображеннями різних тварин. Одним з популярних образів, які відтворювали на окуттях, був олень.
Залишки цієї чаші було знайдено в кургані Перша Завадська Могила, розкопаному експедицією Інституту археології під керівництвом Бориса Мозолевського неподал…
Більше

7 листопад о 17:25

Раді повідомити, що триває проєкт з оцифрування колекції музею!
Національний музей історії України
7 листопад о 15:16 
Проєкт із оцифрування колекцій Національного музею історії України та Скарбниці Національного музею історії України триває, і ми вже почали публікувати на платфо…
Більше

7 листопад о 09:29

#Історія_предметів   У середині 19 ст. центр Києва інтенсивно забудовувався. Зносилися старі будинку, зводилися нові, більш високі та просторі. Під фундамент викопувалися котловани, в яких будівельники натрапляли на залишки споруд давньоруських часів, а інколи й на «скарби» – прикраси, хрестики, іконки тощо, які давні мешканці Києва ретельно ховали, коли насувалася небезпека від ворогів – печенігів, половців чи монголів.
Так було і 15 травня 1854 року, коли почалося споруджен…
Більше

6 листопад о 13:10

З болем у серці побачили світлини Одеського національного музею після російського обстрілу. Це лихо не лише для всієї української музейної спільноти, а й для громади Одеси, та всієї України. 💔 Росіяни продовжують знищувати українську культуру та історичну спадщину у будь-який можливий для них спосіб. Адже саме українська культура є їхнім головним ворогом.
Не буде української культури, мови – не буде й української ідентичності, яку за будь-яку ціну намагається знищити росія.…
Більше

6 листопад о 09:50 

#ЦьогоДня, 6 листопада, 1855 року народився відомий український археолог, етнограф, історик Дмитро Іванович Яворницький.
Він походив із села Сонцівка (нині Богданівка) на Харківщині.
Ще в дитинстві Дмитра дуже зачепила історія козака Тараса Бульби, про якого йому читав батько. І мабуть саме ці дитячі враження і визначили шлях майбутнього дослідника – вивчення історії запорізьких козаків.…
Більше

4 листопад о 20:09 

Гарні новини у справі боротьби з грабіжниками археологічної спадщини!
Національний музей історії України
5 листопада Гарна новина!🎉
Національна поліція України повідомляє, що на Полтавщині поліція вручила підозру «чорному археологу». У незаконному привласнені археологічних знах…
Більше

4 листопад о 09:46

#ЦьогоДня, 4 листопада – День Тутанхамона.
101 рік тому, 4 листопада 1922 року, було знайдено гробницю єгипетського фараона XVIII династії Тутанхамона (1341–1324 роки до н. е.).
Це був пошук тяглістю у 16 років, сповнений сподівань і розчарувань, відкриттів та зневіри. Археологічна експедиція була організована і фінансована Джорджем Гербертом, 5-м графом Карнарвоном. Очолив її Говард Картер, який декілька років працював у різних археологічних експедиціях та п’ять років служ…
Більше

3 листопад о 09:50

#Історія_предметів   Скіфське мистецтво умовно називають «звіриним стилем». Ще з давніх часів вони відтворювали образи природи, вкладаючи в них уявлення про довколишній світ та богів. Так з’явилися зображення гордих оленів, хижаків, що зачаїлися, правічних козли, вільних птахів, таємничих істот, які жили тільки в людській уяві. Вони були вирізьблені з рогу та кістки, відлиті у бронзі або закарбовані у золоті.
За кожним відтвореним образом завжди вгадується якась тварина. Але …
Більше

2 листопад о 21:16

Вічна пам’ять Герою Олександру Виноградському, з яким ми мали честь бути колегами!
Національний музей історії України
2 листопад о 20:26 5 січня цього року, у Соледарі, загинув колишній співробітник нашого музею Олександр Виноградський.💔 Він певний час працював у музеї у відділі технічного забезпе…
Більше

2 листопад о 09:40 

💠 Чи боїшся ти темряви? Якщо запитати про це дітей, то переважна їх більшість відповість ствердно. І то є цілком природнім, бо темрява ховає в собі невідоме, збуджує уяву та породжує образи 👻, які розвіюються з першими променями Сонця.
🌀 Люди здавна боялися темряви. Недарма з ніччю і темрявою пов’язано багато страшних переказів і легенд. Але хіба буває світло без тіні? І чи розуміли б люди, що таке день, якби не було ночі? Про це знали давні герої, які погоджувалися на мандр…
Більше

1 листопад о 19:07

Тішимося таким гостям і відгукам ❤️ Та запрошуємо всіх на виставки до музею!
Кримськотатарська гуманітаристика
1 д.💫На цьому тижні учасники Всеукраїнської профільної школи з кримськотатарської гуманітаристики «Örnek» відвідали виставку MIRAS/Спадщина у Скарбниця Національного
Більше

1 листопад о 10:53

#ЦьогоДня  1 листопада християни західного обряду відзначають День Усіх Святих – день пам’яті всіх шанованих Церквою святих, як канонізованих, так і тих, хто залишився невідомим за життя. Свято має найвищий ранг – ранг торжества.
В зібранні нашого музею зберігається Євангеліє у срібній оправі.
Палітурка обтягнута оксамитом, на який покладено срібні частини оправи. В центрі – середник з овальним медальйоном, де викарбувано Розп’яття з Пристоячими. Медальйон оточений урочисти…
Більше