23 листопад о 11:15 

У зібранні нашого музею є кілька срібних виробів німецьких майстрів, прикрашені різноманітними монетами. З-поміж них виділяється кухоль 17 століття роботи майстра Лоренца Гофмана з міста Кенігсберг, столиці Східної Пруссії (нині Калінінград – місто, анексоване Росією у 1945 р.). Для декору кухля використано не тільки монети різних німецьких держав (на той час Німеччина не була єдиною), а й пам’ятну польську медаль, яку розміщено на кришці.

Медаль виготовлено медальєром Себастіаном Дадлером у 1636 році на честь перемог польської зброї, здобутих під проводом короля Владислава IV Вази. Її зворотний бік (реверс) присвячений підписанню в 1635 році перемир’я зі Швецією та укладенню в 1636 році миру з Туреччиною. На чільному боці (аверсі) – відтворено знаменну сцену: король Владислав IV знімає облогу Смоленська і приймає капітуляцію московського війська.

Події, відтворені на медалі, розпочалися на початку 17 століття, коли Смоленськ та прилеглі землі відійшли до складу Речі Посполитої, чому посприяли також і українські козаки, очолювані гетьманом Петром Сагайдачним. У 1632 році, в період «безкоролів’я», що настав у Речі Посполитій після смерті Сигізмунда III, у Москві вирішили, що настав слушний момент для реваншу. Московити вважали Смоленськ своїм «ісконним» містом і сподівалися, що війна пройде швидко. Проте місто зустріло їх шаленим опором: 2,5 тисячі захисників протистояли вдесятеро більшій армії супротивника. Розпочалася тривала облога Смоленська, під час якої московити сплюндрували всі сусідні регіони, зокрема, Полоцьке воєводство. Тільки через рік молодий король Владислав IV зібрав військо і за підтримки запорізьких козаків на чолі з гетьманом Тимофієм (Тимошем) Орендаренком вступив у бій з армією Шеіна. 1 березня 1634 року московська армія капітулювала.

На медалі є напис латиною, що у перекладі означає: «Гідні поваги як у війні, так і в мирі». Ці слова, безперечно, не лише про героїв минулого, а й про нас – сучасних українців.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

23 листопад

Кухоль.
Срібло.
17 століття.
Робота майстра Лоренца Гофмана з міста Кенігсберг, столиці Східної Пруссії.

Зібрання Скарбниці Національного Музею історії України…

23 листопад 

Медаль на честь перемог польської зброї, здобутих під проводом короля Владислава IV Вази.
На чільному боці (аверсі, на фото) – відтворено знаменну сцену: король Владислав IV знімає облогу Смоленська і приймає капітуляцію московського війська.

Робота медальєра Себастіана Дадлера.
1636 рік.

Розміщено на кришці срібного кухоля робота майстра Лоренца Гофмана з міста Кенігсберг, столиці Східної Пруссії.

Зібрання Скарбниці Національного Музею історії України