ЗАЛ № 8

Колекція єврейського церемоніального срібла Музею історичних коштовностей України є унікальним зібранням пам’яток єврейської культури не тільки лише в Україні, а й у всьому світі. Єврейські ритуальні предмети, створені в Україні, представляють особливу групу в музейному зібранні ”Юдаїка”. В них яскраво виражені єврейська традиція та риси українського народного мистецтва. На теренах сучасної України такі міста, як Житомир, Київ, Львів, Одеса були найбільш відомими центрами виробництва предметів Юдаїки.

До 20-х років XX століття ці унікальні пам’ятки єврейського церемоніального мистецтва використовували під час здійснення обрядів у синагогах та єврейських молитовних будинках. Їх дарували з приводу радісних та сумних подій громадам Києва, Житомира, Вінниці, Білопілля, Єлисаветграда (сучасне м.Кропивницький), Лохвиці, Меджибожа, Тульчина. Херсона, Ямполя, Волочиська та іншим.

Колекція хронологічно охоплює період з початку XVIII ст. до 20-х років XX ст. здебільшого представлена культовими предметами, які були виготовлені майстрами України, Росії, Польщі та Австрії, а у 1920-1930-х роках були вилучені з синагог та молитовних домів на території України.

Серед витворів єврейського мистецтва особливе місце належить предметам, які прикрашають сувій Тори. Оскільки Храм та палац юдейських царів були зруйновані, вся релігійна ревність як і туга за царством, були перенесені на Тору. Синагогальну дію з сувоєм Тори супроводжує традиційне коло предметів. Його увінчують оригінальні за формою та багаті за декором навершшя – римоніми, або корона. На ланцюжку підвішують спеціальну пластину – Торашилд (щит Тори). Для читання сувою призначаються спеціальні указки.

Особливий день для юдеїв – Субота. Під час суботнього обряду використовують бсаміми – ємності для пахощів, які вирізняються різноманітністю форм. Одне з найшановніших свят  – Ханука. Святкують його на згадку про перемогу євреїв над греко-сірійськими завойовниками у II ст. до н.е. і визволення Єрусалимського Храму. Під час свята Хануки традиційно запалюють вісім вогників у спеціальних ханукальних лампах.

Почесне місце в експозиції займають витвори майстрів Житомира та Одеси, які вирізняються оригінальними формами, насиченими орнаментальними мотивами, майстерністю ювелірного виконання.

Всі предмети з колекції ”Юдаїки” Музею історичних коштовностей мають не лише релігійну, а й мистецьку цінність. Вони наповнені традиційною для єврейської культури символікою, яка сягає глибини минулих століть.

Торашилд
Середина XVIII ст. Україна

Корона до сувою Тори
Середина XIX ст. Україна, Кам’янець-Подільський

Римоніми
1883 р. Україна, Одеса

Указка для читання Тори
Остання чверть XIX ст. Україна, Київ

Ханукальна лампа
Перша половина XIX ст. Польща

Корона до сувою Тори
Початок XX ст. Україна, Одеса

Торашилд
1848 p. Україна, Бердичів

Бсамім
Друга половина XIX ст. Росія

Бсамім
Перша половина XIX ст. Польща, Бреслау