В музеї також представлено ряд золотарських виробів XVII – початку XX ст., що були виготовлені в ювелірних майстернях Криму, Кавказу, Закавказзя та Середньої Азії. Вони, певно, були дипломатичними подарунками або предметами колекціонування.

   Періодом розквіту ювелірного мистецтва позначено вироби вірменських майстрів, які досягли високого рівня виконання у техніці скані. Працюючи за межами своєї історичної батьківщини, вони сприяли розвитку ювелірного мистецтва тих міст, у котрих мешкали і працювали. В Україні значними центрами культурної і художньої діяльності вірменських митців були міста Львів та Кам’янець-Подільський.
Твори майстрів Грузії, одного з найдавніших центрів художньої обробки металу, відбивають творчі уявлення, навіяні особливостями місцевого світосприймання. Вони є зразками високих технологічних досягнень, якими характеризувалися вироби основних центрів ювелірної справи – Тифліса, Ахалциха, Горі, Кутаїсі.

   Ювелірне мистецтво Середньої Азії представлено творами з Бухари, яка здавна була місцем, де зустрічались різноманітні культурні течії всього навколишнього регіону – Ірану, Афганістану, Індії, країн Кавказу та інші. Ці предмети вирізняються високою майстерністю виконання, пишністю, яскравістю, багатобарвністю, давніми традиціями, що сягають у глибину тисячоліть.

Хрест
1744 р. Вірменія

Хрест
Середина XVIII ст. Вірменія

Потир
Середина XVIII ст. Вірменія

Каркара
XIX ст. Грузія

Кула
XIX ст. Грузія

Кинджал
Кінець XIX ст. Середня Азія, Бухара

Кинджал
Руків’я і клинок – XVIII ст. Індія.
Піхви – кінець XIX ст. Середня Азія, Бухара

Начільна прикраса – барчак та сережки
XIX ст. Середня Азія, Бухара