30 червень о 17:06

Нас часто запитують, чи має музей сучасне ґрунтовне видання про перлину своєї колекції – золоту скіфську пектораль. Науковці Скарбниці Національного музею історії України тривалий час працювали над такою книгою. І сьогодні ми готові оголосити про цей важливий проєкт.
“Таємничий світ пекторалі” – це 152 сторінки повноколірного, щедро ілюстрованого видання українською та англійською мовами. Книга розповідає про археолога й поета Бориса Мозолевського, який відкрив світові золот…
Більше

30 червень о 09:54 

Музейні експонати дозволяють відчути подих часу, а розповіді музейників – пройти стежками минулого, завдяки якому постає сучасність. Саме тому у дні свят та пам’ятних дат музей наповнюється відвідувачами, які прагнуть долучитися до історії, краще зрозуміти минуле, щоб добре орієнтуватися у сучасності. Так було й 28 червня у День Конституції України 🇺🇦.
Всі три заходи День Конституції в Скарбниці Історичного музею відбувалися на основі виставки «Європейська Україна. Доба Маз…
Більше

29 червень о 20:23

Вчора ми відзначили День Конституції в Скарбниці Історичного музею. Й разом з тим річницю відкриття виставки «Європейська Україна. Доба Мазепи», яка розповідає про добу, що породила видатний документ в українській історії, відомий як “Конституція Пилипа Орлика”.
Доба Мазепи вразила новим прочитанням всіх присутніх. Музично-історична розповідь про добу Гетьманщини, де пласт інформації від кандидата історичних наук та куратора виставки Ярослава Затилюка доповнювався розповіддю…
Більше

29 червень о 10:12 

Музей – із безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
1981 року Запорізька експедиція Інституту археології АН України (керівники – Віталій Отрощенко та Юрій Рассамакін) досліджувала великий курган поблизу с. Заможне Токмацького району. Під насипом кургану, що згодом отримав назву Чингульський, спочив один з могутніх половецьких ханів, який загинув у битві з монгольськими загарбниками.
При похованому лежало кілька поясів. Можливо, за життя, один з пояс…
Більше

28 червень о 19:59

🔔 Знайомтесь, це – Ірина Матійчук, викладач 👩‍🏫 історії мистецтв у Вишнівському академічному ліцеї №2 Вишневої міської ради (Київська область).
Саме вона є автором відгуку, афористичні слова з якого стали своєрідним девізом цьогорічного тижня пекторалі:
«Пектораллю ми можемо гордитися так само, як Франція Джокондою».
Як з’ясувалося, пані Ірина є добрим другом нашого музею. Вона часто приїжджає до нас зі своїми учнями 🚶‍♀️🚶🚶‍♂️, щоб наживо знайомитися з шедеврами ювелірного м…
Більше

28 червень о 12:15 

У нас гарна новина! Сьогодні, о 17:00 в музеї виступить Народний артист України, лауреат Шевченківської премії Тарас Компаніченко🎉 Таким чудовим концертом завершиться День Конституції в Скарбниці Історичного музею, що включає інтерактивну екскурсію “Гетьманщина. Гра престолів” (о 14:00) та кураторську екскурсію виставкою “Європейська Україна. Доба Мазепи” (о 16:00).
Відвідати концерт можна за вхідним квитком до музею або за квитком на якийсь із заходів до Дня Конституції….
Більше

28 червень о 08:58

#ЦьогоДня Вітаємо з Днем Конституції України! 🇺🇦
5 квітня 1710 року між гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Війська Запорізького було укладено Договір, який вважаємо першою українською Конституцією. До того в Україні жили за різними законами (згадаймо, зокрема, Руську правду княжої доби або Литовські статути часів Речі Посполитої), але в ті буремні часи найпершими законами для людей були закони Божі….
Більше

27 червня

У неділю, 25 червня, у нашому Музеї було людно. Втім, як завжди, коли захід проводить провідна наукова співробітниця музею, кандидат історичних наук Любов Клочко. Її авторська екскурсія «Золота пектораль – знахідка століття» є однією з улюблених серед відвідувачів музею.
Любов Степанівна – скіфолог. Вона має великий досвід польової практики, працювала разом із Борисом Мозолевським на Дніпропетровщині. Тому її розповіді про археологічні експедиції, про видатного археолога та …
Більше

25 червень о 21:17 

На завершення Тижня Пекторалі пропонуємо згадати те, як було знайдено цю унікальну пам’ятку. Про це розповідає онлайн-екскурсія «Пектораль. Знахідка століття» до 50-річчя розкопок скіфського кургану Товста Могила.
Кураторську екскурсію виставкою проводить Оксана Ліфантій, кандидатка історичних наук, провідна наукова співробітниця музею.
Скарбниця Національного музею історії України

18 квітня 2022 р.

#Пектораль_Знахідка_століття   21 червня 2021 року виповнилося півстоліття від дня знахідки всесвітньовідомої ….

25 червень о 14:33 

Віднедавна найбільшу археологічну знахідку України – Золоту пектораль, можна роздивитися на фотографіях у високій роздільній здатності на сторінці нашого музею в проєкті Google Arts & Culture: https://artsandculture.google.com/story/pwXRxnYztYpqiA

Там пектораль з Товстої могили представлена у вигляді історії, з детальними зображеннями та цікавими фактами, нотатками, вказівками щодо окремих деталей. Тож запрошуємо на віртуальну сторінку цього унікального експонату!

25 червень о 08:17

Завершуємо наш тиждень Пекторалі розповіддю про найзагадковіших персонажів – двох напівоголених чоловіків, які тримають овече хутро та майструють із нього якесь вбрання.
Ця сцена є композиційним та смисловим центром усієї пекторалі, і здається, що всі кола буття обертаються довкола неї.
Тому найбільше уваги дослідники приділяли саме центральним персонажам, але дійти до спільної думки поки що так і не змогли.…
Більше

24 червень о 09:31

Що в амфорі 🏺?
Пектораль зі скіфського кургану Товста Могила має чітку триярусну структуру.
Кожен ярус відрізняється своїми особливими значенням і наповненням. У нижньому панують хижаки, середній є царством рослин, а верхній символізує торжество життя.…
Більше

23 червень о 15:04 

Про різні сюжети пекторалі, секрети її виготовлення, таємницю власника прикраси та інші таємниці артефакту можна буде дізнатись на Авторська екскурсія «Золота пектораль – знахідка століття» вже цієї неділі.
Національний музей історії України

20 червень о 21:23

#АфішаМІСТ  ❗️Запис на заходи: (044) 278 48 64 або 093 855 61 16 (вайбер, телеграм).
Нові Виставка «Європа і Україна: діалог крізь віки» та Виставка «ЕНЕЇДА 225
Більше

23 червень о 09:32 

Чи наздожене собака 🐕 зайця 🐇?
За кожним образом, відтвореним у колах скіфської пекторалі з кургану Товста Могила, постає цілий світ. Усі вони перебувають на чітко визначених місцях відповідно до міфологічної ієрархії всесвіту.
Однією зі сцен нижнього фриза пекторалі є погоня собаки за зайцем, повторена без змін із лівого та правого боків.
Ц…
Більше

23 червень о 07:29 

Читайте в наступному дописі.

22 червень о 17:18

Золота пектораль розкриває світогляд скіфів. Зображення, розміщені на трьох її ярусах, є втіленням філософського осмислення плину життя та картинами конкретних його проявів.

Більше розповість Авторська екскурсія «Золота пектораль – знахідка століття» у неділю.

22 червень о 08:47 

Продовжуємо наші розповіді про пектораль зі скіфського кургану Товста Могила.
Сьогодні – про ЛЕОПАРДА 🐆.
Мистецтво скіфського часу проголошувало торжество світу природи. Зображення різних звірів, птахів, риб та навіть комах відтворювалися на предметах зброї, декорі кінської вузди, посуді, одязі та прикрасах.
Проте власне скіфське мистецтво, що отримало назву «звіриного стилю», лише використовувало природні прототипи, на основі яких створювалися міфологічні образи. Тому у ск…
Більше

21 червень о 15:23

Увага – розшук ‼️
🏦
Національний музей історії України розшукує 🕵️ автора відгуку про Пектораль з метою вручення відзнаки музею 🎁.
Навесні 2016 року Скарбницю НМІУ відвідали учні 👨‍👩‍👦 зі школи № 2 міста Вишневе Київської області. З експозицією їх знайомила наш екскурсовод Ірина Супрунюк 🙋‍♀️.
В муз…
Більше

21 червень о 08:34 

21 червня – День ПЕКТОРАЛІ.
Пектораль було знайдено цього дня о 14 годині 30 хвилин 52 роки тому, в 1971 році, під час дослідження скіфського кургану Товста Могила поблизу м. Покров Дніпропетровської області. Розкопки проводила експедиція Інституту археології АН України, яку очолював Борис Мозолевський.
Пектораль – це нагрудна прикраса, ознака влади скіфського володаря, виготовлена в 370–350-х роках до н.е. видатними грецькими майстрами. …
Більше

20 червень о 19:59 

Скарбниця Національного музею історії України створив(-ла) подію.

Авторська екскурсія «Золота пектораль – знахідка століття»

20 червень о 16:41 

У минулу неділю, 18 червня, ми знову привернули увагу відвідувачів до виставки «Європейська Україна. Доба Мазепи». Її актуальність підкреслили події тижневої давнини, коли у храмі Всіх Святих вперше в історії Києво-Печерської лаври звучала молитва за гетьмана Івана Мазепу.
Авторська екскурсія Катерини Костюченко була присвячена коштовному церковному начинню 17-18 століть, представленому на виставці. Це – напрестольні хрести, потири, оправи Євангелій, ікони, пишно декоровані …
Більше

19 червень о 09:38

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
«Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців», – говорив Олександр Довженко.
В нашому Музеї ви можете дізнатися про історію України та народів, що проживали на її території у різні часи, через історію коштовних предметів. …
Більше

18 червень о 09:40

Миколаївщина – земля сильних духом, земля козацька, уславлена з давніх часів.
В експозиції нашого музею є експонат, який неодмінно привертає увагу відвідувачів, але про який майже не йде мова в екскурсіях. Це гіпсова копія скіфської кам’яної статуї, оригінал якої можна побачити в Археологічному музеї Інституту археології НАН України (на фото – справа).
Статуя відтворює образ скіфа-воїна. Виготовлена з плити вапняку. У верхній частині виділено масивну округлу голову, на якій…
Більше

17 червень о 18:30 

Які експонати повертаються до України після перемоги в Гаазі і чому скіфи так любили золоті прикраси, розповіла провідна наукова співробітниця Скарбниці, кандидатка історичних наук, археологиня Оксана Ліфантій.
У статті можете бачити не лише пам’ятки зі Скарбниці, а й ті, що були вивезені росіянами з України.
Посилання на статтю в коментарі!
https://l.facebook.com/l.php?u=https

17 червень о 10:22 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
На кришці срібної скриньки із зібрання нашого музею можна побачити гарбузи. Не дуже схожі на наші теперішні, але все ж таки зважайте на те, що це гарбузи початку ХVIII століття. Та ще й зображені у властивому для того часу бароковому стилі, відомого любов’ю до рослин із звивистими пагонами та розлогим листям.
Але ж як дивно бачити на коштовному предметі зображення гарбузів. Не пан…
Більше

16 червень о 10:19 

Херсонщина – земля мужніх воїнів, земля козацька, уславлена з прадавніх часів.
У далекому 1974 році Херсонська експедиція Інституту археології АН України, яку очолював Анатолій Кубишев, досліджувала кургани неподалік села Червоне Поділля Каховського району. В одному з них було відкрито воїнське поховання IV століття до н.е. Воїна спорядили у потойбіччя у повному бойовому обладунку – панцирі, що складався з «куртки», начеревника, поясу і поножів, –виготовленому із залізних пл…
Більше

15 червень о 16:01 

У середу, 14 червня, розповіли про виставку «MIRAS. Спадщина» в межах роботи Всеукраїнської наукової онлайн-школи з кримськотатарської гуманітаристики «NAR» для старшокласників у Малій академії наук України!💙💛
АЛЄМ, громадська організація
14 червень о 22:37
День 2️⃣ насичений🌈 захоплюючий 😲динамічний 🌪️завдяки нашим неймовірним партнерам!🤝
✅
Сьогодні ми були в гостях у Скарбниця Національного музею історії України на…
Показати більше

15 червень о 08:59

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
У зібранні нашого музею є декілька предметів, що походять з далеких східних країн. Серед них – кинджал у коштовних піхвах. Прорізне лезо кинджалу виготовлене із заліза, фігурне руків’я виточене з кістки й прикрашене коштовними каменями та золотою інкрустацією. Піхви оздоблені золотими пластинами із карбованим рослинним візерунком. На золотому покритті яскраво виділяються три смужки …
Показати більше

14 червень о 08:48 

У неділю, 11 червня, відбулася лекція «Битва за незалежність. Ювелірне мистецтво» з авторського циклу «Мистецтво на тисячоліття» старшої наукової співробітниці Музею Ірини Удовиченко.
Ще у давнину, за часів скіфів та фракійців, ювелірне мистецтво візуалізувало тему битви, боротьби. Через своє мистецтво майстри прагнули розповісти про подолання страху смерті та захист власного роду. Та згодом ювелірні вироби стали зброєю, що стала на захист культури, нації та незалежності. …
Показати більше

13 червень о 09:47 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Цей срібний потир, що потемнів та покривився від часу, подарував до церкви Святого пророка Іллі у с. Кліщинці (нині Чорнобаївський район Черкащини) Стефан Верещака, козак Поповичівського куреня Війська Запорізького Низового. Сталося це 1752 року. Козак на той час продовжував свою службу у низовому війську, оскільки його ім’я записано у реєстрі 1756 року. Курінь козаки прозвали Попо…
Показати більше

12 червень о 09:32 

11 червня 2023 року – знаменний день в історії 🇺🇦 : у Всіхсвятській церкві Києво-Печерської Лаври (Національний заповідник Києво-Печерська лавра) лунала молитва за гетьмана Мазепу.
За розрив с московською деспотією і небажання коритися царю гетьмана Івана Мазепу ще за життя було піддано анафемі російською імперською церквою. І от вперше в історії Києво-Печерської лаври за ним було відправлено панахиду. Відбулося це на свято Всіх Святих.
Саме цього дня, 325 років тому, у …
Показати більше

11 червень о 10:48 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
У 18–19 століттях Європою прокотилося кілька великих війн, які втягунули у криваве протистояння велику кількість країн і народів. Найбільш масштабними були Наполеонівські війни 1799 –1815 років.
У той час Європа все більше усвідомлювала себе як єдине ціле, одним із проявів чого був підвищений інтерес суспільства до минулого, найперше – до часів Римської імперії. Важливим поштовхом…
Показати більше

10 червень о 09:07

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
#ЦьогоДня, 10 червня, відзначається Всесвітній день модерну.
Цей художній стиль почав формуватися наприкінці 1880-х років і дуже швидко привернув увагу художників, архітекторів, дизайнерів, ювелірів і всіх інших людей мистецтва по всій Європі. Найчастіше його називають модерн («сучасний»), хоча побутують й інші назви: ар-нуво, сецесія, югендштіль, ліберті. …
Показати більше

9 червень о 18:28 

Україна остаточно перемогла у справі щодо так званого «скіфського золота»!
Національний музей історії України

9 червень о 18:23 
Україна остаточно перемогла у справі щодо так званого «скіфського золота».
Верховний Суд Нідерландів залишив у силі рішення про те, що с повинен передати кримсь…
Показати більше

 9 червень о 10:06 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Міфічний світ, створений уявою скіфів, залишається для нас таємничим. До нас дійшло дуже мало їхніх оповідей і легенд. І тільки безмовні зображення свідчать про багату уяву, розповідають про неймовірних істот, які, на думку давніх мешканців причорноморських степів, існували в різних світах…
У травні-червні 1971 року експедиція Інституту археології АН України, яку очолював Борис Мо…
Показати більше

8 червень о 08:11

4 червня, у неділю, на честь Дня захисту дітей у нашому Музеї відбувся особливий Дитячий день.🎉
Це було три нові заходи – інтерактивні екскурсії, що охопили наші виставки.
🤹‍♀️
О 12:30 на інтерактивній екскурсії «Чи боїшся ти темряви?» юні відвідувачі знайомилися з міфами та віруваннями давніх народів про потойбіччя, подолавши шлях, яким прямували найвидатніші герої греків та скіфів. Супроводжували мандрівників дві богині – грецька Персефона (Анна Сергієнко) і скіфська Апі (…
Показати більше

6 червень о 18:30

Запрошуємо на Всеукраїнську літню школу з кримськотатарської гуманітаристики «NAR»!
АЛЄМ, громадська організація
6 червень о 12:43 
⁉️
Що ми знаємо про культуру кримських татар – корінного народу України? Що означають символи традиційного орнаменту Орьнек? Як кримські татари вбирались і проводили дозвілля 200 років тому? Що з давніх традицій живе донині? Які сенси об’єднують кримських татар та українців?….

6 червень о 10:50

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
В перше десятиліття ХХ століття на півдні Київської губернії активні розкопки курганів проводив місцевий поміщик, відомий археолог і державний діяч Олексій Бобринський.
Зокрема, 1908 року під його наглядом було розкопано курган за № 458 (в той час дослідженим пам’яткам давалася суцільна нумерація поза прив’язки до конкретної місцевості), що знаходився біля дороги із села Капітанівк…
Показати більше

5 червень о 07:53

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Одним із загадкових українських майстрів першої половини ХVIII століття є Матвій Нарунович. Довгий час про нього писали як про майстра з ініціалами МН, бо саме вони зазначені на клеймі, яким майстер таврував свої роботи. Про Матвія Наруновича відомо тільки, що мешкав він у Києві і залишив по собі чималий спадок – нині відомо понад 50 його робіт, виготовлених переважно у 1730-1750-х…
Показати більше

4 червень о 10:09 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Сьогодні, 4 червня, християни східного обряду відзначають День Святої Трійці (також П’ятидесятниця, Зелена неділя) – одне з головних християнських свят. Свою назву воно отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів.
Про це розповідається у «Діяннях апостолів» (2: 1-4): На п’ятдесятий день після Воскресіння Христа апостоли знаходилися у Сіонській світлиці у Єрусалимі. «Аж о…
Показати більше

3 червень о 14:28 

У «грецькому залі» виставки «Збережено в Україні» можна побачити невеличку теракотову скульптурку у формі жіночого погруддя висотою 19 см. Її знайшли у великій будівлі в Ольвії 1935 року під час досліджень Івана Мещанінова. Виготовили теракоту, ймовірно, ольвійські майстри в IV–III ст. до н. е. Це погруддя всередині порожнисте та ззаду має отвір.
На голові жінки розміщена посудина конічної форми. Її зачіска прикрашена вінком із листя та плодів плюща, чоло – стрічкою. Раніше…
Показати більше

3 червень о 09:44 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
З давніх давен такі прикраси, як персні (каблучки, обручки, кільця), в уяві людей були наділені особливою магічною силою. Саме з перснями пов’язані різні вірування, легенди. Зокрема, це розповідь про кільце царя Соломона, яке вважають символом мудрості, а також про кільця-обручки – свідчення любові, влади, вияву батьківської любові і прощення тощо. Персні застосовували як печатки – …
Показати більше

2 червень о 10:09 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Наприкінці VI ст. до н.е. величезне військо перського царя Дарія вдерлося до Скіфського степу. Армія, перед якою схилились наймогутніші держави – Вавілон, Лідія, Єгипет, – просувалась все далі й далі – від Дунаю до Подніпров‘я. Степ ревів голосами верблюдів та віслюків, гарцювала численна кіннота, на марші сунули тисячі й тисячі строкато вбраних піхотинців, адже Дарій мобілізував н…
Показати більше

1 червень о 07:38 

Музей – із великою повагою та безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
У зібранні музею є незвичний срібний предмет у формі рогу, закріплений на пласкій підставці. Це ріжок, який використовували для годування немовляти.
Ріжок виготовив у ХІХ столітті невідомий майстер. На його внутрішній поверхні збереглися сліди позолоти. Зовні він оздоблений декором та гравірованими зображеннями: з одного боку наявне зображення янгола, з протилежного – напис церков…
Показати більше