30 березня о 14:53

⚜️28 березня в нашому музеї відбулася презентація унікального збірника наукових статей «Мистецька стилістика, техніка та змістовність за доби раннього заліза Євразії».
Унікальність видання пов’язана з тим, що це:
🔹 перший підготовлений і виданий в Україні збірник, присвячений тематиці дослідження особливостей скіфського мистецтва;
🔸 збірник підготовлено на пошану Юрія Полідовича, кандидата історичних наук, співробітника нашого Музею і знаного українського дослідника скіфськ…
Більше

27 березня о 10:24

#Цього_дня  27 березня – Міжнародний день театру.
🎭 Європейський театр зародився в стародавній Греції. В той час актори аби перевтілитися в того чи іншого персонажа використовували маски. І саме тому символом сучасного театру стали дві маски: одна із сумним виразом обличчя, що втілює трагедію, інша – з усміхненим, символізуючи комедію.…
Більше

26 березня о 15:37

Неділя, 31 березня 13-00
Дитяча програма «Краса, що єднає та перемагає»

26 березня о 10:16

#Історія_предметів  У мистецтві давнього населення наших земель народилось багато образів, які відбивають уявлення про різні сторони буття. Тварини і рослини, що оточують людей, а також фантастичні монстри з потойбіччя…
Деякі з образів прийшли до скіфів від греків і набули популярності, вочевидь тому, що були близькими і до місцевих міфологічних уявлень. Найперше, це грифон та сфінкс.…
Більше

25 березня о 15:02 

Пізнати долю нації можна через сукупність багатьох доль людей. Це відчуття людського виміру дає виставка «MIRAS. Спадщина», що відкриває відвідувачам драматичні перипетії історії кримськотатарського народу, в тому числі й через історії родин корінних мешканців Криму.
Oleksii Savchenko разом з Djema Abliakimova.
24 березня о 22:04  Сьогодні на виставці «MİRAS. Спадщина» у Скарбниця Національного музею історії України в чергове говорили про збереження спадщини та живі традиції кримськотатарс…
Більше

Цього_дня  25 березня християни, що притримуються григоріанського або новоюліанського календаря, святкують Благовіщення.
Це свято відзначається на честь важливої події, описаної в Новому Заповіті (Євангеліє від Луки 1: 26-38), – явлення архангела Гавриїла з благою звісткою. Посланець Господа з’явився перед Дівою Марією, щоб повідомити їй про те, що вона непорочно зачне від Святого Духа і народить Ісуса, Сина Божого, якому призначено стати Спасителем. Головна молитва до Бог…
Більше

24 березня о 18:39

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚
Завершуємо тиждень читання поезії поетичними рядками поета і археолога БОРИСА МОЗОЛЕВСЬКОГО. Саме він керував експедицією Інституту археології АН України, яка 1971 року знайшла золоту скіфську пектораль в Центральній гробниці кургану Товста Могила поблизу м. Покров (тоді Орджонікідзе) Дніпропетровської області.
Поетичний цикл «Золота симфонія пекторалі» Борис Мозолевський присвятив унікальній знахідці – нагрудній прикрасі та ознаці вл…
Більше

24 березня о 16:08

Нова Інтерактивна екскурсія «Сузір’я Україна» знайомить юних гостей з яскравими мистецькими явищами на території України. Це скіфський звіриний стиль, розписна кераміка давніх греків, традиційний орнамент кримських татар, українське бароко. Разом вони творять неповторний культурний код, що з давніх-давен формував культуру нашого народу.
🏃‍♂️Розшифрувавши цей код, юні учасники дізнаються формулу ідентичності українців.

24 березня о 10:27

#Цього_дня  У 14-й день місяця адар (за єврейським календарем) або ж 23-24 березня (за григоріанським) відзначається важливе єврейське свято Пурім.
Це свято пов’язане з історією єврейського народу, а саме, з подіями 5 ст. до н.е., коли Палестина була завойована перською державою Ахеменідів, а євреї – розселені у різних частинах великої імперії. Завойовникам було замало такої наруги над євреями. Гаман (Аман), один з міністрів перського царя Ахашвероша (Артаксеркса?), вирішив…
Більше

23 березня о 11:00

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚
Прославлений поет і перекладач Максим Рильський і художник-ювелір Семен Мáро.
За своє життя Максим Тадейович тільки один раз побував за кордоном – 1957 року у Франції. Він чудово володів французькою, багато перекладав, добре знав літературу, і тому ця поїздка стала для нього найзнаменнішою подією життя.…
Більше

21 березня о 22:38 

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚
Відчуйте урочисті хорали гармоній… Почуйте дзвінку мелодію слів…
Срібний релікварій роботи невідомого європейського майстра 19 століття. …
Більше

21 березня о 08:11

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚
#ЦьогоДня  21 березня – Міжнародний день Наврузу.
Навруз (Navrez, Ноуриз) – давньоіранське свято Нового року, яке нині відзначаються в багатьох країнах світу. Свято весняного відродження, відновлення, пробудження сил Землі до нового життя.…
Більше

20 березня о 13:40

Цього року виповнюється 125 років від заснування нашого музею. З цієї нагоди ми спільно з Національним художнім музеєм України та Національним музеєм декоративного мистецтва України у жовтні цього року проведемо наукову конференцію «Національний український музей: часи, люди, долі»! Запрошуємо до участі всіх зацікавлених!
ℹ️Детальну інформацію про захід можете знайти в описі події конференції або на сайті музею: https://nmiu.org/posts/192
Будемо вдячні за поширення!🙂

20 березня о 10:02

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚
#ЦьогоДня  21 березня – Міжнародний день Наврузу.
Навруз (Navrez, Ноуриз) – давньоіранське свято Нового року, яке нині відзначаються в багатьох країнах світу. Свято весняного відродження, відновлення, пробудження сил Землі до нового життя.…
Більше

19 березня о 15:56

Нова інтерактивна екскурсія «Монополія: скіфи та греки» дає змогу створити успішне підприємство в одній з давньогрецьких колоній Північного Причорномор’я.
🪙Учасникам доводиться вчитися вигідно торгувати з норовливими та гордими кочівниками – скіфами. Проте, якщо вдасться порозумітися з їхніми вождями, то успіх забезпечено!
🏃При цьому не можна ловити гав, адже конкуренти не сплять й теж хочуть налагодити бізнес з правителями скіфів. Одним словом, нудьгувати на цій інтеракти…
Більше

19 березня о 14:44

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚
#ЦьогоДня   19 березня — день народження неперевершеної Ліни Костенко.
Отже:  🌀 Золотий ритуальний предмет із зображеннями скіфів 4 ст. до н.е., знайдений в кургані Передерієва Могила експедицією Донецького держ. університету під керівництвом Алли Моруженко поблизу с. Зрубне Донецької області у 1988 році.
🌀 і поема-балада «Скіфська одіссея» ЛІНИ КОСТЕНКО….

19 березня о 09:37

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚
Продовжуємо тиждень читання поезії. Поєднуємо поетичні рими з гармонією коштовних витворів.
Срібна таріль роботи 1674-1681 років майстра Ернста Кадау з Гданська із зібрання нашого музею
і поезія ЛЕСІ УКРАЇНКИ «На мотив з Міцкевича».…
Більше

18 березня о 10:22

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚Продовжуємо тиждень читання поезії. Поєднуємо поетичні рими з гармонією коштовних витворів.
Овальна сапфірова інталія із зображенням Богородиці Знамення. Імовірно, входила до складу панагії – обрамленого образку Богородиці або Христа, який носять архієреї. Невідомий майстер, 17 – початок 18 ст.
.…
Більше

17 березня о 09:45

#НАЦІОНАЛЬНИЙ_ТИЖДЕНЬ_ЧИТАННЯ_ПОЕЗІЇ 📖📚За ініціативою Українського інституту книги з 16 по 24 березня 2024 р. проводиться всеукраїнська інформаційно-просвітницька акція «Національний тиждень читання. Тиждень поезії». Тиждень поезії в Україні відбувається вперше, і це гарна можливість відзначити роль поетів і поетичного слова в культурі.
Ми приєднуємося до цієї акції і у наступних дописах будемо поєднувати поезію милозвучного слова з поезією сонцесяйного металу. …
Більше

6 березня о 13:04

Під час повномасштабної війни постійну експозицію у нашому музеї замінили тимчасові виставки.
За два роки експонати, що були в експозиції, почали забуватися (хоча ми постійно про них розповідаємо на нашій сторінці).
Війна загалом стирає присутність. Ворог знищує будівлі, звичне життя, вбиває і розлучає людей. А ми намагаємося протиставити цьому хаосу присутність того, що важливе, що завжди було і буде цінним.
Ось так виникла ідея проведення лекції «Присутні. Колекція Скарб…
Більше

15 березня о 16:23

🎉Сьогодні чудовий день для археологічної спільноти України та всіх шанувальників нашої історії! Правоохоронцям вдалося врятувати з лап грабіжників археології унікальну пам’ятку. Генеральний директор нашого музею Федір Андрощук визначив, що пам’яток такого рівня не знаходили в Україні впродовж останніх ста років!
Національний музей історії України
15 березня
🎉Чудова новина! Українські правоохоронці вирвали з пазурів грабіжників археології унікальну історичну пам’ятку часів Київської Русі.
ℹ️Це добре збережена кам’яна плита із зображенням «Святого воїна», ймовірно, Святого Дмитра, могла …

15 березня о 09:31

#Історія_предметів  Що може бути недовговічніше квітки? Швидкоплинний дар природи, що завжди чарує своєю красою. Захоплює, заворожує і відходить, інколи залишаючись в нашій пам’яті чи закарбувавшись на світлинах…
Значно довше життя судилося коштовним прикрасам, що наслідують тендітні витвори природи. Як ось брошка. Про неї не зберіглося ніяких відомостей, відсутні тавра майстрів чи міста. Можемо тільки припустити, що це надзвичайно вишукана робота французьких майстрів 19 сто…
Більше

14 березня о 19:01

💪 Понад сто людей змогли відвідати музей завдяки тому, що ви долучилися до благодійної акції «Передати вхід»! Це люди, які не могли б собі цього дозволити, проте їхнє прагнення до культури здійснилося завдяки іншим простим українцям, що поділилися квитками до музею.
Розуміння й знання нашої історії зараз є важливим як ніколи! Постійна експозиція наразі демонтована, а найцінніші експонати евакуйовані. Проте в Скарбниці зараз є три великі виставки виставки, що присвячені скіфсь…
Більше

14 березня о 09:53

#Історія_предметів  Одним з раритетів нашого музею є Євангеліє, пов’язане з гетьманом України Данилом Апостолом.
Про цей зв’язок говорить карбований герб на зворотній стороні срібної оправи Святої Книги. …
Більше

13 березня о 10:01

#ЦьогоДня  13 березня в світі відзначають Всесвітній день коштовностей.
Це професійний день експонатів нашого музею коштовностей. Вони покликані розповідати про минулі часи та про наших далеких пращурів, прокладати місточок з минулого у майбутнє, зачаровувати своєю таємничістю, надихати своєю досконалістю.
В них – частина від Землі, що породила метали і каміння, з яких їх зроблено, частина від Вогню, що дарував їм свій незгасимий пломінь, частина від Людини, яка їх виготовил…
Більше

12 березня о 21:22

Інтерактивна екскурсія «Сузір’я Україна»
Неділя, 17 березня, 13-00

12 березня о 09:32

#Історія_предметів  В залах нашого музею образи різних часів зустрічаються разом. Чудернацькі істоти, народжені уявою людей минулого, продовжують жити своїм життям і в наші дні. А ми, споглядаючи їх, знаходимо щось близьке і зрозуміле нам теперішнім.
У 1977–1978 роках експедиція Інституту археології НАН України під керівництвом Миколи Чередниченка проводила розкопки великого кургану неподалік міста Бердянськ. Було знайдено чимало цікавого, що дозволило розширити наші знання …
Більше

10 березня о 10:56

#Історія_предметів  Це срібне блюдо подібне на велику квітку – його бортики мов пелюстки.
Воно використовувалося в церковному ужитку, імовірно, в певних ритуалах. Про це говорить один з медальйонів на бортику (ще один, розташований симетрично, на жаль, був втрачений).
На золоченому овальному медальйоні, що контрастно виділяється на срібному полі блюда, викарбовано сцену Різдва Богородиці. Мати Марії Анна …
Більше

9 березня о 09:40

#ЦьогоДня У Шевченківські дні…
Влітку 1845 року неподалік села Мар’янівка на Київщині професором Київського університету ім. Святого Володимира Миколою Іванишевим було розкопано курган Переп’ятиха.
Курган мав свою давню історію. За народними переказами, тут спочивала дружина легендарного царя Переп’ята, чия могила знаходилася неподалік. Давньоруські літописи повідомляли, що саме біля цих курганів, на Перепетовому полі, у квітні 1151 року Великий київський князь Ізяслав Мсти…
Більше

8 березня о 09:36

#ЦьогоДня Ми дізнаємося про імена майстрів, які виготовляли чудові коштовні вироби, по особистим клеймам. А ось їхнє життя зазвичай залишається за лаштунками історії. Але не так цього разу.
Цей срібний стакан із зібрання нашого музею виготовив 1735 року майстер із Гданська Константин Гейн (Constantin Hein / Heyn). …
Більше

7 березня о 15:54

🏺Завжди на найвищому рівні проводить скіфологиня Любов Клочко авторську екскурсію Античний посуд: Досконалість форм і поезія образів! Вправність давньогрецьких майстрів, що задовольняла смаки скіфської еліти, продовжує вражати уяву наших сучасників. І це не дивно, адже витончені металеві та керамічні посудини є справжніми витворами мистецтва. Свого часу вони були ознаками статусу, багатства та впливу, а нині ними можуть милуватися всі гості нашого музею!
❗️А замовити екскурс…
Більше

6 березня о 14:24

Нещодавно «Кавова культура кримських татар» та «Агир ава ве Кайтарма – традиційний танець кримських татар» поповнили Національний інвентар, що представляє культуру корінних народів України. Елементи схвалила Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України. Ініціювали номінацію команда АЛЄМ, громадська організація та її голова Есма Аджієва, постійні партнери нашого музею.
👤Радіємо, що співавтором обліково…
Більше

6 березня о 11:01

#Історія_предметівЗображення, знайдені в скіфських курганах, продовжують зберігати свої таємниці…
У далекому 1969 році Каховська експедиція Інституту археології АН України дослідила декілька курганів поблизу с. Архангельська Слобода на Херсонщині. В одному з курганів виявили непограбовану бокову гробницю чоловіка, в якій було знайдено чимало цікавих знахідок, а найперше – золоті пластинки-аплікації, якими було декоровано тканину. Олександр Лєсков, керівник експедиції, вваж…
Більше

5 березня о 10:35

#Історія_предметів  Одним з раритетів зібрання нашого музею є митра з ризниці архієрейського дому Свято-Троїцького Іллінського монастиря в Чернігові. Вона була виготовлена, вірогідно, наприкінці 17 століття зі срібної парчі, закріпленої на каркасі. Основу декору складає золоте карбоване перехрестя, увінчане круглою накладкою, над якою колись узвищувався хрест, і чотири медальйони із карбованими зображеннями образів євангелістів на фоні зеленої емалі.
Окрасою чільної сторони …
Більше

3 березня о 11:15

Підрозділ співробітника нашого музею, історика Олександра Хоменка, зараз дуже потребує екскаватора для риття окопів!
Дуже просимо вас про допомогу зі збором!
Наталка Позняк
2 березня о 23:31  UPD. Лишилося зібрати 80 тисяч. Не зупиняймося.
“Боже, яка прекрасна новина!”, – скинув мені сьогодні голосове командир Історик Історик Куба, дізнавшись, що по…
Більше

3 березня о 11:49

«Коли вже судилася… велика удача, то вона приходить сама до хати. І не потрібні тут зовсім ні розум, ні вміння. А коли, крий боже, навпаки, то можете хоч луснути, вам це допоможе, як мертвому припарки. …людина тяжко працює, поневіряється, хоч лягай, прости господи, і вмирай! Аж гульк — не знати, звідки воно береться,— щастя насуває з усіх боків. …Людина, поки є душа в тілі, поки ще жилка б’ється, не повинна втрачати надії».
Цими словами розпочинається цикл оповідань «Тев’є-мо…
Більше

2 березня о 12:34

Наша виставка “Miras. Спадщина” настільки інформативна, що у нас вивчають етнографію!
Спогади в коробках почувається класно.
1 д. Минулої суботи, разом з групою дорослих на курсі “Вступ до історії”, пройшли тему Етнології. Заняття пройшло у Скарбниця Національного музею історії України , де…
Більше

1 березня о 09:45

#ЦьогоДня   1 березня 1892 року в Токіо народився один з найвідоміших японських письменників Акутаґава Рюноске.
Батько майбутнього письменника був торговцем молоком, проте серед його пращурів були письменники та видатні діячі. Рюноске ще зі шкільних років вирішив прокладати свій життєвий шлях у напрямку літературного мистецтва. Він вступив до Токійського університету на відділення англійської літератури, де вивчав зарубіжну літературу і мови. За своє коротке життя (35 років) А…
Більше

29 лютий о 10:11

Вітаємо генерального директора нашого музею Федора Андрощука з виходом нової книги!
Національний музей історії України
29 лютий о 10:07 📖Вийшла з друку нова книжка доктора історичних наук, генерального директора Національного музею історії України Федора Андрощука «Музей і національний проєкт». В…
Більше