☀️Віддавна у різних куточках світу відзначають «календарні» свята. Особливо жаданим був прихід весни. З неї починали відлік днів у новому році. Пробудження природи завжди викликає відчуття радості та надії. Тому у багатьох народів живе одне з найдавніших весняних свят Ноуруз (Навруз) – переклад з перської – Новий день – Новий рік за астрономічним сонячним календарем. Й досі мільйони людей святкують такий Новий рік, танцями та радісними веселощами, складаючи хвалу сонцю й також новому етапу життя!

📋У 2010 р. Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію «Міжнародний день Навруз», за якою 21 березня визначено як свято, що сприяє збереженню й розвитку культури й традицій багатьох народів.

☀️Дві з половиною тисячі років тому скіфи святкували початок Нового року навесні. Це збігалось з днем весняного сонцестояння: пробудженням природи й життєдайних богів. Різними обрядами богів вшановували, щоб дали урожай, приплід худоби. Звернення до життєдайних богів відбувалось за допомогою різних ритуалів: жертвопринесення тварин, охорона священних дарів: плуга, ярма, сокири й чаші.

📖Про них читаємо у Геродота: три брати – сини предка скіфів Таргітая – побачили, як з неба упали золоті плуг, ярмо, сокира та чаша. Але тільки молодший з братів – Колоксай – зміг заволодіти священними дарами, й відтоді їх зберігають у землі, звідки походять скіфські царі.

🎉Тому були веселощі всієї спільноти, але жерці та інші посвячені утаємничували ритуали, щоб підсилити їх значення. Про це ми можемо говорити, розглядаючи вироби, які донесли до нас образи свята відродження, а також читаючи Геродота.
🟡То ж що таке «священні дари»?
🟡А сон і смерть охоронця дарів?
🟡Чи шили обрядове убрання?
🟡Які жертвопринесення треба було здійснити, щоб досягти у Новому році щасливого життя?

👤Про скіфів, їхні уявлення, традиції, святкові ритуали під час святкування Навруза – розкаже ЛЮБОВ КЛОЧКО, провідна наукова співробітниця музею, кандидатка історичних наук.

❗️Екскурсія відбудеться 24 березня, в неділю, о 13:00.

❗️Необхідно зареєструватися заздалегідь за телефонами (044) 280 13 96 або (093) 619 70 29 (вайбер, телеграм).

🏛Адреса музею: вул. Лаврська, 9, корпус 12 (територія Національного заповідника “Києво-Печерська Лавра”).
_________________________________________
Вартість участі – 150 грн, для пенсіонерів, студентів, школярів – 100 грн (без додаткової плати за вхід до музею чи до Лаври).