29 вересня

Щоразу відчуваємо приємне хвилювання в очікуванні наступної групи наших захисників, які відвідують музей за програмою реабілітації військових «Духовне відновлення культурою», яку започаткував Національний заповідник Києво-Печерська лавра у 2023 році. І щоразу ми бачимо щиру зацікавленість військових і бажання дізнатись більше про культурну спадщину України, яку вони так самовіддано захищають.
Щиро дякуємо вам, дорогі наші захисники 💛💙!
І неодмінно до нової зустрічі!🇺…Більше

28 вересня

Кураторка виставки «Скарби Криму. Повернення» , кандидатка історичних наук, провідна наукова співробітниця Скарбниці Національного музею історії України Оксана Ліфантій підготувала статтю для видання “Дзеркало тижня” з промовистою назвою “Музейні війни: як Росія краде українську історичну спадщину”:
“Найефективніша пропаганда завжди багатовекторна, й найкраще опановують її тоталітарні й авторитарні режими.
Історична ж спадщина є стрижнем, навколо якого російські медіа, політ…
Більше

26 вересня

#ЦьогоДня, 26 вересня (в останній четвер місяця), міжнародна спільнота відзначає День моря (World Maritime Day).
Море завжди вабило до себе людей. Та воно завжди було мінливим – руйнівним чи привітним і щедрим. Море розділяло людство, але змогло об’єднати його завдяки судноплавству. Море несло загрозу для одних народів, а для інших було спасінням.
Та завжди море було символом простору і свободи. А ще – надії, адже кожен прагне побачити на видноколі білі вітрила перемоги або…Більше

25 вересня

Інтерактивна екскурсія «Від скарбнички до Скарбниці»

24 вересня

Міжнародний виставковий проєкт «Київська Русь. Витоки», який нещодавно відкрився в Національному музеї Литви Lietuvos nacionalinis muziejus, реалізується під патронатом Президента Литовської Республіки Гітанаса Наусєди Gitanas Nausėda. На урочистому відкритті радниця Президента Литви з питань культури Йоланта Карпавєченє зачитала привітання від очільника держави. Наводимо переклад цього звернення.
🇱🇹 🇺🇦 Геополітичні зміни, що останніми роками сколихнули Європу та світ, як ні…
Більше

23 вересня

#ІсторіяПредметів   У 18– 19 століттях до програми освіти молоді з аристократичних сімей входив «Великий тур» Європою. Він включав відвідування Франції, Німеччини, Швейцарії та Італії. На півдні Європи знайомилися, зокрема, із залишками античної цивілізації. Саме тоді розпочалися археологічні розкопки давньоримських міст, найперше, Помпеїв та Геркуланума неподалік Неаполя на півдні Італії. Відвідати залишки цих міст, зруйнованих під час виверження вулкану Везувій 79 року н.е. …
Більше

21 вересня

✨️ Як ми вже згадували, значна частина експонатів виставки «Скарби Криму. Повернення» пов’язана з давніми греками. У другій половині 6 ст. до н. е. на південному заході Кримського півострова, між Карантинною та Пісочною бухтами, постало місто-держава Херсонес Таврійський (нині на території м. Севастополь). Саме з Херсонесу походить експонат, про який ми розповімо вам сьогодні.
Це – кам’яна стела, встановлена на могилі юнака наприкінці 4 – у першій половині 3 ст. до н.е. Архе…
Більше

19 вересня о 08:52

Експонати Національного музею історії України представлено на виставці “Київська Русь. Витоки”, що відкрилась в Національному музеї Литви Lietuvos nacionalinis muziejus. Дізнайтесь більше ⬇️https://www.facebook.com/share/p/wB2d7№ChECMHd6iDE/   
Національний музей історії України
5d   🇺🇦18 вересня у Національному музеї Литви Lietuvos nacionalinis muziejus відкрили міжнародний виставковий проєкт «Київська Русь. Витоки». Він відбувається під …  Більше

19 вересня

#ІсторіяВпредметах У вересні ночі стають довшими, а небо – прозорішим, звільняючись від денної спеки. І від небокраю до небокраю розсипаються міріади зірок. Деякі з них вишикуються поряд одна одної, утворюючи в уяві людей сузір’я. А через все небо пролягла зіркова дорога. Європейські народи називають її по-різному, але побутує переважно дві назви – Журавлина або Пташина Дорога та Молочний Шлях.  Перша – пов’язана з прадавніми міфами та спостереженнями за природою. Вважалося, …
Більше

18 вересня

22 вересня, неділя, 13-00
Кураторська екскурсія виставкою «Скарби Криму. Повернення»

17 вересня о 04:55 

#ЦьогоДня 17 вересня 160 років тому (1864 року) у Вінниці народився відомий український письменник і громадський діяч Михайло Коцюбинський.
Він відомий, найперше, за оповідями та повістями, в основу яких покладено драматичний сюжет з переважно трагічним фіналом. Через цей прийом письменник акцентував на різних соціальних проблемах суспільства, яких на той час було чимало.
Михайло Коцюбинський часто мандрував, змінював роботу та переїздив з одно місця на інше. І перебуваючи …
Більше

15 вересня о 08:57 

До вашої уваги “детектив-трилер” від телеканалу 2+2 у якому йтиметься про нашу виставку «Скарби Криму. Повернення» та про те як російська пропаганда використовує українську історичну спадщину. Подивитися його варто хоча б заради фахового коментаря нашої скіфологині та кураторки виставки Оксани Ліфантій.
⬇Посилання у першому коментарі ⬇⬇     Більше

13 вересня о 08:16 

Вітаємо партнерів!
Національний музей історії України
19h Вітаємо з 5-річчям наших партнерів OpenTech—корпоративну про боно програму SoftServe Ukraine. 💛💙  Завдяки нашій співпраці, було створено новий сучасний сайт музе…
Більше

13 вересня о 16:39

Vilnius, Вільнюський повіт, Литва У Національному музеї Литви готується до відкриття виставка «Київська Русь. Витоки». Відкриття заплановане на 18 вересня.
💛💙Загалом виставка представить понад 700 експонатів, з них з українських музеїв — понад 300. Звісно, значна частина цих експонатів надав Національний музей історії України та Скарбниця музею. Це, зокрема й речі, що свідчать про витоки української ідентичності: монети з тризубом, та плінфа з Десятинної церкви із зображенням тризуба Володимира.
📷 Fot. Augus… Більше

12 вересня о 06:40 

💛💙Платформа Google Arts & Culture представила новий розділ проєкту «Україна поруч». Багато експонатів саме зі Скарбниці представлені у цьому проєкті!
⬇️⬇️ Перегляньте проєкт за посиланням у першому коментарі⬇️
Національний музей історії України
21h 💛💙Платформа Google Arts & Culture представила новий розділ проєкту «Україна поруч». ⬇️⬇️ Перегляньте його за посиланням у першому коментарі⬇️⬇️
🤝
Він створений у…
Більше

11 вересня о 22:45

#ЦьогоДня  341 рік тому, 12 вересня 1683 року, відбулася Віденська битва, внаслідок якої об’єднане європейське військо розгромило під Віднем османську армію візира Кари-Мустафи і зняло кількамісячну облогу австрійської столиці.
Упродовж 16 – першої половини 17 століття війська Османської імперії невпинно рухалися до центру Європи, поступово захоплюючи землі на Балканах, у Подунав’ї та Північному Причорномор’ї. 15 липня 1683 року 100-тисячна османська армія взяла в облогу Ві…
Більше

10 вересня о 14:50

#Графік роботи   Шановні відвідувачі, зверніть увагу, що в середу, 11 вересня, Скарбниця Національного музею України (вул. Лаврська, 9) не працюватиме.
Перепрошуємо за ймовірні незручності.
Чекатимемо на вас уже у четвер за звичним графіком роботи музею: з 10:00 до 18:00 (каса до 17:00).

10 вересня о 12:12

Шановні колеги! Національний музей історії України
запрошує до участі у 31-й науковій конференції “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки”, що відбудеться в рамках щорічних “Музейних читань” філії «Скарбниця НМІУ» 11 листопада 2024 року.
Тематика конференції відповідає певним напрямкам дослідження історії…
Більше

8 вересня о 23:38

#ЦьогоДня 255 роки тому (9 вересня 1769) народився Іван Котляревський, автор «Енеїди» – першого літературного твору, написаного живою українською мовою.
Він народився в Полтаві в сім’ї шляхтича гербу Огонь. Навчався в духовній семінарії. У 1796-1816 роках перебував на військовій службі, приймав участь у російсько-турецькій війні та Наполеонівських війнах. Вийшов у відставку у чині майора. Займався театром, різноманітною суспільною роботою, відомо, що входив до масонської ло…
Більше

8 вересня о 10:40

Пропонуємо вам дізнатися про цікаві факти з історії корінних народів Криму, про які йшла мова на круглому столі у Скарбниці: https://nmiu.org/posts/270
Національний музей історії України зараз тут: Скарбниця Національного музею історії України.   8 вересея Київ #БлогМІСТ
Про унікальні долі корінних народів України: кримських татарів, караїмів, кримчаків йшла мова на круглому столі у Скарбниці музею.
👉Ми відібрали найц…
Більше

8 вересня о 09:21

#ЦьогоДня, 8 вересня, християни східного обряду за новоюліанським календарем відзначають різдво Марії, матері Ісуса Христа.
Розповідають, що батьками Марії були Іоакім, який походив із заможної родини з Назарету, і Анна з роду царя Давида. Анні на час одруження виповнилося 24 роки, а чоловік був набагато старшим за неї. Вони прожили у гармонійному шлюбі 20 років, але так і не мали дітей. Тоді Іоаким відправився в пустелю, де провів 40 днів у молитвах про дитину, аж поки йому…
Більше

7 вересня о 13:43 

Сьогодні розповімо про один із найцікавіших та найцінніших експонатів виставки «Скарби Криму. Повернення». Ви можете здивуватись, але цей експонат не з золота, а з дерева. Йдеться про китайські лакові шкатулки, знайдені у похованнях 1 століття н.е. некрополя Усть-Альма, що в Бахчисарайському районі АР Крим. Вони такі цінні тому, що вироби з дерева загалом погано витримують випробування часом. А цим шкатулкам майже дві тисячі років! Вони були відреставровані командою японських…
Більше

4 вересня о 20:42 

8 вересня, неділя, 13-00
Кураторська екскурсія виставкою «Скарби Криму. Повернення»

3 вересня о 19:32 

Продовжуємо ближче знайомити з експонатами виставки «Скарби Криму. Повернення».
✅Археолог та скіфолог Юрій Полідович розповідає про теракотову (зроблену з глини) статуетку зі сценою полювання 1 ст. до н. е. – 1 ст. н. е., що була знайдена у некрополі городища Артезіан, поблизу села Чистопілля (до 1948 – Дере-Салин), Керченського району Криму.
✅Ця теракота з Боспорської держави мала несподіване значення, про яке й розповість Юрій Полідович.
Попередні відео про експонат виставк…
Більше

3 вересня о 17:54 

📙Каталог виставки «Скарби Криму. Повернення» презентували в колі меценатів.
🏺Видання розповідає про артефакти з чотирьох кримських музеїв, які повернули до України після майже 10 років судів. Ці експонати представлені на виставці «Скарби Криму. Повернення» у Скарбниці, філії Національного музею історії України. А відтепер, завдяки допомозі наших друзів з БФ «Меценатська фундація OLOS», можна дізнатися про ці старожитності більше в каталозі українською та англійською мовами.…
Більше

3 вересня о 13:54 

#ГрафікРоботи  ❗️УВАГА❗️ З технічних причин у середу, 4 вересня, Скарбниця працюватиме з 13:00, а не з 10:00, як зазвичай.
Перепрошуємо за можливі незручності.
📋Також нагадуємо, що у Скарбниці вихідним днем є понеділок. В решту днів ми працюємо з 10:00 до 18:00, каса до 17:00.

29 серпня о 11:30

#ЦьогоДня 29 серпня – День пам’яті захисників України
Здавна українці зверталися по допомогу й заступництво до Архангела Михаїла – Архистратига, очільника Небесного воїнства янголів. Адже історія України – це, передусім, тривала боротьба за її свободу та волю. Вірили українці, що в цій боротьбі їм допомагають Небеса і найперше – Архангел Михаїл. Тому його зображення бачимо на різних церковних предметах 16–18 століть: іконах, хрестах, потирах, панагіях тощо. Як-от на застібці…
Більше