7 вересня о 13:43 

Сьогодні розповімо про один із найцікавіших та найцінніших експонатів виставки «Скарби Криму. Повернення». Ви можете здивуватись, але цей експонат не з золота, а з дерева. Йдеться про китайські лакові шкатулки, знайдені у похованнях 1 століття н.е. некрополя Усть-Альма, що в Бахчисарайському районі АР Крим. Вони такі цінні тому, що вироби з дерева загалом погано витримують випробування часом. А цим шкатулкам майже дві тисячі років! Вони були відреставровані командою японських реставраторів під керівництвом майстра Шісаї Кітамура.

🔎Роздивимось китайську лакову шкатулку сі (笥). Вона має форму прямокутного ящика, двоярусна, закрита кришкою. Використовували її для зберігання косметичних засобів. У верхньому відсіку шкатулки містилися скляний флакон з парфумами, дерев’яна коробка-піксида (можливо, туди було вкладено папірус із записами якогось релігійного тексту), дві кістяні піксиди (баночки) з рум’янами й білилами, алебастрова посудина із зооморфними ручками, що містила якусь мазь. У нижньому – маленька китайська лакова шкатулка хе (盒), обрізок кореня ялівцю, бронзова косметична ложечка, два залізні шила з дерев’яними ручками та кілька мотків ниток.

✅Лакові шкатулки виготовляли на південному сході Китаю. Ці екземпляри змайстрували з дерева (ймовірно, каштана або тополі), потім вкрили шарами особливого лаку – обробленого соку лакового дерева, який колоризували деревним вугіллям або кіновар’ю. Зовнішні поверхні прикрашено в чорно-червоній гамі широкими орнаментальними смугами, зокрема із «хмарними» мотивами. Внутрішні покрито червоним лаком. Процес виготовлення лакових виробів був трудомістким і довготривалим.

Залишки шкатулок сі знайдено в п’яти склепах на некрополі Усть-Альми, у сарматському кургані в Нижньому Поволжі й у похованнях кочовиків хунну далеко на сході – на Алтаї та в Монголії. Вони потрапили до Криму завдяки інтенсивній торгівлі, що провадив давній Китай за часів династії Хань, або ж у якості дипломатичних дарів.

📖Допис створено на основі текстів каталогу виставки «Скарби Криму. Повернення».

🔔А більше про цей та інші експонати можна дізнатись на Кураторська екскурсія виставкою «Скарби Криму. Повернення» Оксани Ліфантій виставкою «Скарби Криму. Повернення», яка відбудеться завтра, 8 вересня. Запрошуємо!