29 лютий о 10:11

Вітаємо генерального директора нашого музею Федора Андрощука з виходом нової книги!
Національний музей історії України
29 лютий о 10:07 📖Вийшла з друку нова книжка доктора історичних наук, генерального директора Національного музею історії України Федора Андрощука «Музей і національний проєкт». В…
Більше

29 лютий о 09:26 

#Історія_предметів Колись в далеку давнину українці уявляли, що ирій або вирій – то країна, де живуть душі померлих. І вирія є два.
Один – пташиний, там де завжди тепло і затишно. Там і є рай. Він знаходиться десь на півдні так далеко, що жодній живій людині туди пішки чи кіньми не дійти і не доїхати. Туди летять восени птахи. За кілька місяців вони повертаються і на крилах приносять весну й тепло.
Другий вирій – гадючий, там холодно і непривітно. Восени, коли настають остан…
Більше

27 лютий о 08:13

Зізнайтесь, вам же хотілося виправити помилки історії? 😉 Всі ми інколи уявляємо, якою була б Україна, якби вдалося змінити її історію в якісь ключові моменти. От що було б, якби, наприклад, правильний міждержавний союз дозволив виграти вирішальну битву Богдану Хмельницькому…?
І у нас можна спробувати змінити історію! Під час інтерактивної екскурсії «Гетьманщина. Гра престолів», кожен з учасників, й дорослі, й навіть діти, визначають долю однієї з країн, що впливали на У…
Більше

26 лютий о 22:59 

#Історія_предметів  Драконами називають фантастичних істот, що поєднали в собі частини реальних тварин з різних сфер всесвіту – тіло хижаків (середня, земна сфера), крила птахів (верхня, небесна сфера) і хвіст, гребінь, луска тощо різних представників плазунів та риб (нижня, підземна та підводна сфера). Є два їх головних різновиди, що відрізняються кількістю лап – істоти на чотирьох лапах або на двох. Перші, чотирилапі, властиві, переважно, для традиції народів Далекого Сходу…
Більше

25 лютий о 11:04 

Сьогодні до нас завітала перша леді України Олена Зеленська🇺🇦 разом із Бо Тенгбергом🇩🇰, чоловіком прем’єр-міністерки Данії Метте Фредеріксен.
Національний музей історії України
25 лютий о 11:00  Сьогодні Скарбниця Національного музею історії України вітала першу леді України Олену Зеленську🇺🇦 разом із Бо Тенгбергом🇩🇰, кінематографістом, а також чоловіком…
Більше

25 лютий о 21:03

Сьогодні ми радо вітали незвичайних гостей)
Олена Зеленська
25 лютий о 19:29 🇩🇰 Мала приємність зустрітися з колегою Бо Тенгбергом, чоловіком Прем’єр-міністерки Данії Метте Фредеріксен. Побували в Києво-Печерській лаврі, разом оглянули Музей історичних коштовностей (Скарбницю Національного музею історії України), де зберігається історичний український спадок — «скіфське золото», повернуте на батьківщину.
Пан Тенгберг працює з документальним кіно, що по суті є найбільш справедливим жанром. Тож я вдячна йому за інтерес до наших культурних цінностей та історії. Адже, розуміючи їх, значно легше зрозуміти: не два роки – століттями Україна відвойовує справедливість. Дякую Данії за підтримку в цьому!

24 лютий о 23:00 

#ЦьогоДня  25 лютого (13-го за юліанським календарем) 1871 року в місті Новоград-Волинському (нині місто Звягель Житомирської області) народилася Лариса Петрівна Косач, славетна українська письменниця, перекладачка, культурна діячка, відома нам як Леся Українка.
Леся часто сприймається нами суворою, трагічною, нещасною. Адже її життя – то постійна боротьба з невиліковною хворобою, і відлуння тієї боротьби часто звучать у її творчості.
Проте вдивіться в її фото і ви побачите …
Більше

24 лютий о 10:21

Ще від далеких скіфських часів пішов звичай побратимства. Друзі приносили клятву вірності богам, а щоб закріпити її, додавали в чашу з вином краплини своєї крові, занурювали в напій зброю – мечі, стріли, списи – та пили його обійнявшись.
Саме цю сцену відтворено на золотих пластинках-аплікаціях зі скіфського Бердянського кургану, дослідженого експедицією Інституту археології АН України під керівництвом Миколи Чередниченка поблизу с. Нововасилівка Запорізької області у 1977-1…
Більше

24 лютий о 18:57 

УВАГА! Маємо зміни у розкладі робот!
25 лютого, у неділю, з технічних причин Скарбниця не працюватиме для відвідувачів з 12:00 до 15:00.
Перепрошуємо за тимчасові незручності.

22 лютий о 14:41

Увага ‼️ Розшук ‼️
Сьогодні була знайдена ось ця золота сережка (можливо, дитяча).Місце знахідки – Економічний провулок (прохід від Успенського собору до бокової Економічної брами). Просимо долучитися до пошуку власниці коштовної прираси наших колег з Національний заповідник Києво-Печерська лавра , Музей книги і друкарства України , Національний музей декоративного мистецтва України.
Звертатися: 093 619 7029 – адміністратор, або пишіть повідомлення на сторінку.

22 лютий о 09:50

#Історія_предметів  Пристрасть до нумізматики можна реалізувати різними способами. Один з них – виготовити якийсь предмет, декором якого слугуватимуть монети. Як ось ця невелика срібна таця роботи німецької фірми “Сі та Вагнер” (“Sy & Wagner”).
Таця має овальну форму. Краї вузенького борта прикрашені рокайльними завитками (декоративними елементами у вигляді асиметричної мушлі). В дно вмонтовано 22 срібних таляри і пам’ятні монети різних держав Німеччини (як єдина держава вона…
Більше

21 лютий о 10:54

💥 Вітаємо всіх наших колег з Міжнародним днем екскурсовода! 🦹‍♀️ 🦹
🔥
Екскурсовод – то не просто людина, що проводить екскурсії та знайомить відвідувачів з експозицією музею, дбайливо створеної зусиллями науковців. Екскурсоводи – то провідники у світ минулого. У їхніх розповідях речі розкриваються і мовбито оживають.
✨ Робота екскурсовода доволі важка, але найчастіше вона вдячна, бо бачиш зацікавлені очі відвідувачів, чуєш слова подяки, а іноді – і оплески. І розумієш – ти працюєш заради цих людей, яким небайдуже наше минуле, наша історія та культура.…Слова привітання короткі, бо вже чується дзвінок від нашого адміністратора: «Екскурсія!». 🥳

20 лютий о 10:14

#ЦьогоДня  Мистецтво скіфського часу, віддалене від нас на два з половиною тисячоліття продовжує вражати технічними прийомами, складними орнаментами, виразними і змістовними образами тощо. Серед золотих прикрас приваблюють ажурні пластинки. При погляді на них виринає з пам’яті назва: «витинанки», від «витинати, вирізати» – спосіб створення візерунків з паперу. Цей вид декоративного мистецтва здавна поширений в світі, зокрема, і у нас в Україні. Вибагливі орнаменти, сюжетні …
Більше

18 лютий о 22:59

БФ «Меценатська фундація OLOS» знов прийшла на допомогу Скарбниці Національного музею історії України.
Незабаром друком виходить видання «60 шедеврів Скарбниці Національного музею історії України», підготовлене колективом музейників на відзначення 60-ї річниці створення Скарбниці – першого в Україні спеціалізованого музейного закладу для зберігання предметів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння.
Завдяки створенню Скарбниці в далекому 1963 році зібрано колекцію му…
Більше

14 лютий о 10:37

#ЦьогоДня  Ім’я Амура (з латини «кохання») овіяно легендами. Одна з них, яку розповів давньоримський письменник Апулей, розповідає про кохання Амура і Психеї. Всі герої цієї легенди мають римські імена, крім земної царівни Психеї (з грецької «душа»).
…В одній країні жили цар і цариця, у яких були три красуні-доньки. Наймолодша, Психея, вважалася гарнішою за своїх сестер, і навіть подейкували, що вона своєю красою перевершувала Венеру. Ця звістка дійшла до богині та дуже її р…
Більше

12 лютий о 11:07

Скарбниця Національного музею історії України щиро вдячна Центру допомоги мистецтву України/ Art Aid Ukraine Center та його невтомній кураторці Irina Nikiforova, Міністерству закордонних справ Німеччини/Auswärtiges Amt за передану благодійну допомогу – ноутбук, що дуже потрібен працівникам музею для опису та цифрування культурної спадщини і створення мультимедійних експозицій.

12 лютий о 10:06

#ЦьогоДня  Мусимо вас розчарувати, але грифони ніколи не існували в реальності. Це – вигадка міфологічної уяви. А ще – плід надзвичайного таланту майстрів-торевтів, що зуміли створити їхній образ в золоті, бронзі чи камені, продумавши все до найменших деталей. Як, наприклад, грифонів на скіфській золотій пекторалі з кургану Товста Могила.
То що ж не так з грифонами? Як відомо не тільки за давньогрецькими чи скіфськими зображеннями, але й за даними давньогрецьких авторів, г…
Більше

11 лютий о 11:17

#ЦьогоДня  11 лютого 1670 року народився український козацький літописець Самійло Васильович Величко.
Він походив з козацької родини з села Жуки на Полтавщині. Навчався в Києво-Могилянському колегіумі, по закінченню якого у 1690 році його скерували до генерального військового писаря Василя Кочубея.
З того часу Самійло Величко опинився у самому вирі буремних подій мазепинської доби. Він займався канцелярською службою, вів документацію, переписку, був дипломатичним посланцем, б…
Більше

10 лютий о 10:28

#ЦьогоДня  У ніч з 9 на 10 лютого 2024 р. настав рік зеленого дерев’яного дракона – 4721-й рік за китайським (східноазійським) календарем.
Привітаємо володаря року і згадаємо про середньовічний срібний ківш із зібрання нашого музею.
Він, мовбито, походить із Канівщини, а надійшов до музейного фонду від Богдана та Варвари Ханенків. …
Більше

9 лютий о 21:30

Відсьогодні благодійна акція «Передати вхід», завдяки пожертвам доброчинців-учасників акції, доступна й у Скарбниці.🙏 Скористатися благодійними квитками можуть родини військових, вимушені переселенці, люди, які постраждали від воєнних дій, загалом будь-хто, кому необхідна підтримка.
Звісно, ця акція проводиться також і у нас, Скарбниці Національного музею історії України! В межах акції можна подарувати маленьким й дорослим візит до музею “підвісивши” квиток.
Благодійний кв…
Більше

8 лютий о 15:54

🇵🇹🇺🇦Ми раді були ознайомити зі скарбами української історичної спадщини високоповажних представників Португалії: міністра закордонних справ Жуана Кравіньйо, міністра освіти Жуана Кошту та Надзвичайного і Повноважного посла Португальської Республіки в Україні Антоніу Вашку Алвеша Машаду. Ми вдячні урядовцям дружньої Португалії за те, що протягом візиту до України вони знайшли у своєму насиченому робочому графіку час для відвідин нашого музею, а також Національного заповідника …
Більше

8 лютий о 10:12

#ЦьогоДня  8 лютого 1828 року народився найвідоміший французький письменник Жуль Верн, автор «Дітей капітана Гранта», «Таємничого острова», «20 тисяч льє під водою» та багатьох інших романів, кількість перекладів і видань яких у світі поступається тільки детективам Агати Крісті.
Жуль Верн походив з бретонської (кельтської) родини з Нанту. Отримав освіту адвоката, як того хотів батько, але з дитинства його тягнуло до слова – поезії, драматичних п’єс, а згодом і прози.
Ще в юно…
Більше

4 лютий о 09:26

#Історія_предметів  Мистецтво скіфського часу відоме під умовною назвою «звіриний стиль», оскільки домінуючими образами були переважно дикі звірі та птахи. Воно зародилося в середині 7 століття до н.е. й існувало практично увесь скіфській період – до кінця 4 століття до н.е. З часом скіфський «звіриний стиль» змінювався, набували популярності нові сюжети та образи, розповсюджувалися нові стилістичні прийоми зображення. У 5-4 століттях до н.е. одним з популярних образів був ле…
Більше

3 лютий о 20:17

Національний музей історії України проводить благодійну акцію акцію «Передати вхід».🙏Звісно, ця акція проводиться також і у нас, Скарбниці Національного музею історії України! В межах акції можна подарувати маленьким й дорослим візит до музею “підвісивши” квиток.
«Передати вхід» може будь-хто. Скористатися благодійними квитками можуть родини військових, вимушені переселенці, люди, які постраждали від воєнних дій, загалом будь-хто, кому необхідна підтримка.
Благодійний квит…
Більше

3 лютий о 13:51

Дивіться цікавезний випуск Реальних історій з Акімом Галімовим, де ми показали врятовані скарби Криму, що стали відомими як “скіфське золото”. Посилання знайдете у коментарях!
Це саме ті експонати з музеїв Криму, за які Україна судилася з росією протягом майже десяти років у судах Нідерландів. Наприкінці минулого року вони врешті повернулися до законного власника – України. Унікальні предмети були передані до Скарбниці для подальшого зберігання та показу на виставці, що має…
Більше

1 лютий о 10:19

#Історія_предметів  12 вересня 1949 року поблизу села Харівка Путивльського району на Сумщині під час оранки на полі було
знайдено скарб зі срібними та золотими прикрасами 7-8 століття. Предмети потрапили до археологів, і невдовзі місце знахідки ретельно обстежив відомий фахівець із ранньосередньовічних старожитностей Дмитро Березовець. З’ясувалося, що прикраси знаходилися у керамічному горщику, який власник (чи власниця) предметів закопав у тривожний час в якомусь пам’ятному…
Більше