4 лютий о 09:26

#Історія_предметів  Мистецтво скіфського часу відоме під умовною назвою «звіриний стиль», оскільки домінуючими образами були переважно дикі звірі та птахи. Воно зародилося в середині 7 століття до н.е. й існувало практично увесь скіфській період – до кінця 4 століття до н.е. З часом скіфський «звіриний стиль» змінювався, набували популярності нові сюжети та образи, розповсюджувалися нові стилістичні прийоми зображення.

У 5-4 століттях до н.е. одним з популярних образів був лев. Зображення цього хижака потрапили до скіфів завдяки контактам з іншими художніми традиціями – мистецтвом народів Передньої Азії та Давньої Греції. Спочатку лева можна було побачити на імпортних речах, надалі – на виробах майстрів Боспору, що були призначені для скіфів. І з часом він «прижився» та став для скіфів «своїм», хоча наживо навряд чи можна було побачити лева у причорноморських степах.

Ці золоті пластинки походять з Південної гробниці кургану Гайманова Могила, комплекс якого датується в межах першої половини 4 століття до н.е. (дослідження експедиції Інституту археології АН України під керівництвом Василя Бідзілі поблизу с. Балка Запорізької області у 1969-1970 роках). Імовірно, вони слугували аплікаціями до жіночого вбрання.

Рельєф зображення не дуже чіткий, а тому виникли суперечки щодо відтворених образів. Безперечним є зображення лева у верхній частини пластинок. Він мовбито лежить, поклавши голову на передні лапи. Добре впізнається його задня лапа, ребра на боку, грива, показана окремими пасмами, характерна морда. А ось інший звір не настільки зрозумілий. Зокрема, дослідники вбачали в ньому зображення барана, а всю сцену пояснювали як напад лева на копитну тварину. Але, якщо придивитися, то можна побачити левицю, відтворену у доволі дивному ракурсі – її тулуб показано у профіль, виділяються масивні лапи, а голова повернута у бік лева і подана у вигляді згори (власне, як і голова лева). Бачимо характерні округлі вуха (їх чомусь сприймають за роги) та таку саму котячу морду.

А отже на пластинках відтворено пару – лева і левиці. Але сенси цього сюжету (при всій його очевидності) залишаються поки загадковими, оскільки мистецтво скіфського часу практично не знало зображень пар тварин.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦