30 січень о 10:27

#Історія_предметів  Багато загадок мають предмети, знайдені археологами у похованнях скіфів. Вже не раз ми писали про ці племена, що в І тисячолітті до н. е. проживали на землях, де нині знаходиться Україна.
На правому березі Дніпра поблизу села Новосілка (нині Черкаська обл.) археолог-аматор Александр Бидловський дослідив курган, який скіфи спорудили в 4 ст. до н.е., і відкрив могилу з парним похованням чоловіка і жінки.…
Більше

28 січень о 23:39

Раді з того, що нас відвідали українські солдати в межах програми “Духовне відродження культурою”.
Нашим мужнім захисникам ми розповіли про історію давніх народів України на виставці “Збережено в Україні”, вишукану кримськотатарську культуру на виставці “Miras. Спадщина” та про європейську ідентичність українського державотворення, якій присвячена виставка «Європейська Україна. Доба Мазепи».
А на завершення ми провели пізнавальний майстер-клас з Орьнеку, традиційного крим…
Більше

26 січень о 22:40

Дякуємо за допомогу з підготовкою виставки!
Національний музей історії України
26 січень о 22:37  🤝Національний музей історії України та Скарбниця музею висловлюють щиру подяку за надані лісоматеріали Дарницькому лісопарковому господарству й, зокрема, його ди…
Більше

26 січень о 17:04

Весела екскурсія «Від скарбнички до Скарбниці» виправдовує свою назву. Цікава й інтерактивна розповідь про світ скарбів та коштовностей, що захоплює серця юних скарбошукачів. Це ж й не дивно, адже знайомство з шедеврами ювелірного мистецтва та історією їхньої появи відбувається у головній Скарбниці всієї нашої країни – Скарбниці Національного музею історії України!
🤩Золоте сяйво розкішних скіфських прикрас, витончена кримськотатарська філігрань та прикрашене коштовним камін…
Більше

26 січень о 11:47

#Історія_предметів  Ці золоті пластинки колись прикрашали вбрання скіф’янки. Їх було знайдено 1971 року Північно-Рогачинської експедицією Інституту археології АН України під керівництвом В.І. Бідзілі у кургані № 4 групи Носаки поблизу с. Балки Запорізької області.
В середині 4 століття до н.е. пластинки із зображеннями зайців, які або біжать безкрайнім степом, або принишкли, ховаючись від небезпеки, буле дуже популярні у скіфському середовищі. Їх відтворювали тільки в золоті…
Більше

23 січень о 20:48

#ЦьогоДня 23 (11 за старим стилем) січня 1849 року народився Богдан Іванович Ханенко, юрист, промисловець, колекціонер, меценат, одним із головних засновників Київського художньо-промислового і наукового музею, спадкоємницею якого є й наша Скарбниця.
Він народився в родовому маєтку Ханенків в селі Лотаки Чернігівської губернії.
У 1871 р. закінчив юридичний факультет Московського університету зі ступенем кандидата права. Потому обіймав посаду мирового судді в Петербурзі. А …
Більше

22 січень о 22:25

День Соборності України ми відсвяткували кураторською екскурсією виставкою «Європейська Україна. Доба Мазепи» «Європейська Україна. Доба Мазепи» та камерним концертом від студентів та слухачів Студії при Національній заслуженій капелі бандуристів України ім.Г.І.Майбороди.
Ярослав Затилюк під час своєї кураторської екскурсії розповів про те, як козацька еліта займалася державотворенням у час найбільшого розквіту Гетьманщини.
А Вертеп-концерт до Дня Соборності України протягн…
Більше

22 січень о 18:29

Наша виставка «Miras. Спадщина», особливо коли про неї розповідає куратор Олексій Савченко – викликає дуже яскраві емоції!
Hanna Rudyk
разом з Oleksii Savchenko і Anna Golovko.
22 січень о 16:10 Щиро дякую чудовому оповідачу Олексію Савченку, спів-куратору виставки “Miras. Спадщина” (колаборація Скарбниця Національного музею історії України та Громадськ…
Більше

22 січень о 10:13 

Вітаємо з Днем Соборності України!
#ЦьогоДня 22 січня 1919 року дві частини України, розділені кордонами імперій – Російської та Австро-Угорської, – проголосили про свою єдність: на Софійській площі у Києві делегати Західноукраїнської Народної Республіки обмінялися грамотами з представниками влади Української Народної Республіки про злуку в єдину соборну українську державу.
Цей срібний напрестольний хрест відноситься до рідкісних витворів українських майстрів середини 16 ст…
Більше

20 січень о 21:07

У неділю, 21 січня, о 15:00, запрошуємо на Вертеп-концерт до Дня Соборності України🇺🇦! Ви долучитеся до барвистих чарів української народної культури. Водіння кози, колядування, щедрування, а також покажуть спудеї Студії при Національній капелі бандуристів імені Г. Майбороди. Сюжет і персонажі вертепу-концерту є сучасним відображенням традиційної символіки та образності вертепу та на обставини сучасного життя українців в умовах війни.
А перед концертом, о 13:00 відбудеться …
Більше

19 січень о 21:36

Виставка «Європейська Україна. Доба Мазепи» доводить, що Україна здавна була частиною європейського культурного простору. У фокусі її уваги зосереджені культура, освіта та політичні погляди української еліти доби козацької держави – Гетьманщини.
В освітніх закладах, створених за європейською гуманістичною моделлю, українці Гетьманщини дізнавалися про засади природного права та дискусії західних мислителів про право на повстання проти володаря-тирана.
Орієнтування козацької політичної культури на демократичні (на відміну від московії) традиції  …
Більше

18 січень о 18:04

У неділю, 21 січня, запрошуємо на заходи до Дня Соборності України.
🇺🇦13:00 – Остання кураторська екскурсія виставкою «Європейська Україна. Доба Мазепи» оскільки виставка невдовзі буде демонтована. Проводить Ярослав Затилюк.
🇺🇦15:00 – Вертеп-концерт до Дня Соборності України.
❗️…Більше

18 січень о 14:15

Гарна новина! Тепер маємо новий сайт! Дякуємо благодійній ініціативі компанії SoftServе https://opentech.softserveinc.com/uk

Національний музей історії України разом з Fedir Androshchuk і Kate Kapitska.
18 січень о 14:05  У нас гарна новина! Тепер маємо новий сайт https://nmiu.org, створений компанією SoftServe Ukraine на благодійній основі. Співробітники компанії працювали на вол…
Більше

18 січень о 10:20

#Історія_предметів  Прикраси давнього населення на землях України завжди вражали розмаїттям. Йдеться, зокрема, про ювелірні витвори, виконані за скіфських часів (7–3 ст. до н.е.). Жінки і чоловіки залюбки носили сережки, персні, браслети, а також шийні та нагрудні оздоби.
Щодо останніх, то увагу привертають сітчасті нагрудники, відтворені за декоративними елементами, знайденими у похованнях, які в 5–4 ст. до н.е. здійснили у великих аристократичних курганах. В експозиції н…
Більше

17 січень о 18:16

У кожній казці зашифровані правила, які визначали життя наших предків протягом тисячоліть. Те, що зараз здається лише якимись забавками, мало не дитячими вигадками, колись було суворою системою заборон, обмежень та важливих обрядів, якими керувалося якесь давнє плем’я.
Звісно, за багато років еволюції давні кодекси змінилися майже до невпізнання, проте науковці не полишають спроб розшифрувати послання, приховані у казках.
Про все це вражені гості Скарбниці дізналися на ав…
Більше

16 січень о 20:22

Цьогорічний день #ДеньМузейногоСелфі, який відбудеться завтра, 17 січня, найбільше радує тим, що попри велику війну, у нас справді є з чим фотографуватися відвідувачам! Дякуємо воїнам ЗСУ за це!
Національний музей історії України
16 січень о 20:17  Завтра третя середа січня, а це означає, що у всьому світі відбудеться Міжнародний день музейного селфі #MuseumSelfieDay
Цей день був започаткований у 2014 роц…
Більше

16 січень о 10:34 

#Історія_предметів  Грифон – фантастична істота, яка в своїй подобі об’єднує риси різних тварин. Він має тулуб та хвіст лева, голову і крила орла. Цей образ виник у релігійному мистецтві стародавніх держав Передньої Азії, звідки був запозичений та переосмислений давніми греками. Згодом грифон зайняв чільне місце й у скіфській культурні, вірогідно, тому що мав відповідники у місцевій міфології. Зокрема, мабуть саме скіфи розповіли давньогрецькому історику Геродоту, який і запи…
Більше

15 січень о 10:34

#Історія_предметів У центрі Києва є історична місцина Липки, відома нині як урядовий квартал. Ще в 19 столітті тут розташувалися елітні будинки, а в 1930-х роках поряд з ними з’явилися й головні державні установи. Назва району походить від липової алеї, яку висадили в середині 18 століття довкола Кловського палацу і вздовж теперішньої Липської вулиці (тоді це був перший київський бульвар). До нашого часу від цих алей збереглися тільки назви, а ще відомості, що липи були виса…
Більше

14 січень о 12:04

#Історія_предметів  Що може бути кращого зимового дня (а тим паче вечора) за горнятко запашного гарячого чаю? Впевнені, що у кожного є свій секрет заварювання самого-самого смачного чаю, яким ви пригощаєте своїх рідних чи друзів. А ще й безліч рецептів смачних тістечок.
А ми у музеї нагадуємо як чаювання відбувалися у минулі часи, яким посудом користувалися.…
Більше

13 січень о 10:15 

#Історія_предметів  Ювелірні вироби – це багатогранні предмети, які спочатку сприймаєш у цілому, потім звертаєш увагу на домінуючі елементи, і лише згодом помічаєш різні деталі…
Перед вами фрагмент срібної оправи Євангелія, виконаної київським майстром Ієремією Білецьким у 1722 році. Одразу бачимо накладні золочені елементи – образи херувима з крильцями, розлоге листя (типовий бароковий декор), а тоді – мережане срібно тло.…
Більше

11 січень о 20:35 

Чудово, коли грабіжників археології карають!
Національний музей історії України
11 січень о 20:30
Ще одного грабіжника археології засудили! У березні 2022 він, використовуючи металошукач, неподалік одного із сіл Семенівської громади, на Полтавщині, знайшов 16…
Більше

11 січень о 09:36

#Історія_предметів  В давні часи велику увагу приділяли різноманітним спіралям як декоративним елементам, наповненим глибоким міфологічним змістом та потужною містичною енергією. В них вбачали символи безкінечності життя, напруги космічних стихій.
Цей золотий перстень (один з пари) був знайдений у жіночому похованні в сарматському кургані 1-2 століття н.е., дослідженому у 1984 році експедицією Донецького державного університету неподалік села Чугуно-Крепинка на сході Донеччи…
Більше

9 січень о 23:03

З давніх-давен люди виготовляли витончені прикраси для себе, та оздоблювали речі, якими користувалися у побуті. А ще декорували оселі та інші важливі споруди. Такі прикраси мали не лише декоративну функцію, а й були важливими оберегами, що захищали родину від злих сил та приносили удачу й добробут до домівки.
Інтерактивне заняття «Оберегова магія прикрас» дає змогу пізнати загадковий світ давніх людей, які справді вірили в магічну силу оберегів та амулетів. Крім того, всі уч…
Більше

9 січень о 10:33

#Історія_предметів Вбрання вельможної жінки, похованої у Боковій гробниці кургану Товста Могила (дослідження експедиції Інституту археології АН УРСР під керівництвом Бориса Мозолевського у 1971 році) було вкрите численними золотими пластинками. Вони прикрашали накидку на головний убір, ними було декоровано верхню частину плаття. Загалом пластинок було 230 дев’яти різних типів. Майже на половині з них зображено грифона або лева, що напали на лань. На 9 пластинках відтворено …
Більше

8 січень о 12:09 

#ЦьогоДня  200 років тому, 8 січня 1823 року, народився відомий англійський письменник, один із засновників детективного жанру Вілкі Коллінз.
Він народився в сім’ї художника і прожив насичене життя письменника, якого визнали за життя. Його називали «романістом, який винайшов сенсацію». В його творчому доробку 14 п’єс, 60 оповідань та 30 романів, з яких світової слави здобули два – «Жінка в білому» (1859) і, особливо, «Місячний камінь» (1868). …
Більше

7 січень о 22:06

Виставка, яку ми готуємо, увійшла до переліку 20 виставок у Києві, на які чекають у 2024.

7 січень о 10:36

#Історія_предметів   Назва цієї прикраси – панагія – у перекладі з грецької означає «Всесвята» і співвідноситься з образом Богоматері. Колись Панагія була епітетом Богородиці, пізніше цим словом стали називати її іконописні зображення.
Як особливу нагрудну відзнаку, панагію носять поверх облачення священники вищого сану. …
Більше

6 січень о 13:45 

#ЦьогоДня  6 січня – щедрий день на таланти. Цього дня народилися три українські поети – Степан Руданський, Володимир Сосюра і Василь Стус. Вони жили в різні часи, по різному зреагували на суспільні виклики, але спільною для них була любов до України.
Степну Руданському – поету, перекладачу, етнографу, фольклористу і професійному лікарю – нині виповнюється 190 років. Він народився на Вінничині, освіту отримав у Петербурзі, де розпочав і літературну творчість, а значну частин…
Більше

6 січень о 10:43

#ЦьогоДня 6 січня християни різних конфесій відзначають Хрещення Господнє (Водохрещу).
Як розповідається в Євангеліях, коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан в місцевості Віфавара.
Обряд проводив Іоанн (Іван) Предтеча, якого Господь за кілька років до того прикликав на службу. …
Більше

5 січень о 10:10

#Історія_предметів  Цей глек для вина виготовлено ювелірами віденської фірми «G & S» в останній чверті 19 століття, у роки, коли майстри зверталися до різноманітних історичних стилей в намаганні знайти свій. Глек відповідає всім особливостям ампіру – імперському стилю, що розквітнув у короткий період існування Французької імперії на чолі з Наполеоном Бонапартом (кінець 18 – перші десятиліття 19 століття).
Корпус глека зроблено із кришталю, обгранкованого різними за формою по…
Більше

4 січень о 16:44 

#ЦьогоДня  55 років тому, 4 січня 1969 року, Скарбниця Національного музею історії України вперше гостинно відкрила свої двері для відвідувачів.🥳 Створена вона була за кілька років до того, у 1963 році під назвою «Золота комора» як відділ Державного історичного музею УРСР. Проте знадобилося кілька років для того аби облаштувати нашу експозицію у Ковніровському корпусі на території Верхньої Лаври. До 2021 року ми мали назву “Музей історичних коштовностей України”.
За час, що …
Більше

3 січень о 17:39

Перший почесний консул України в Нідерландах Карел Бургер Дірвен відвідав Скарбницю Національного музею історії України. Гість побачив кримські артефакти, які нещодавно повернулися до України з Нідерландів після тривалих судів з кримськими музеями, підконтрольними росії.
Карела Бургера Дірвена також вразила розповідь про те, як музейники рятували колекцію Скарбниці у перші дні повномасштабної війни.
Дякуємо за підтримку всім друзям, яким небайдужа українська спадщина!