6 січень о 10:43

#ЦьогоДня 6 січня християни різних конфесій відзначають Хрещення Господнє (Водохрещу).
Як розповідається в Євангеліях, коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан в місцевості Віфавара.
Обряд проводив Іоанн (Іван) Предтеча, якого Господь за кілька років до того прикликав на службу.

Хрещення, тобто омовіння в водах річки, означало покаяння грішників та очищення їх від гріхів. Заповідано було Іоаннові, що одного разу прийде до нього Спаситель, але хто це буде він не знав. І коли одного дня Ісус разом з натовпом грішників наблизився до нього, Іоанн відчув Його присутність. І у відповідь на питання одного з грішників «То коли прийде Спаситель?», Іоанн сказав: «Він серед вас». Люди здригнулися, вийшов Ісус, і Іоанн здійснив обряд хрещення, та одразу зрозумів, що на Ньому немає гріхів.

Коли Ісус вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Отця: «Ти Син Мій Улюблений, що Я вподобав Його!» (Мр. 1:11). І на Ісуса зійшов Святий Дух в образі голуба.

Іоанн так свідчив про подію: «Бачив я Духа, що сходив, як голуб, із неба, та зоставався на Ньому. І не знав я Його, але Той, Хто хрестити водою послав мене, мені оповів: Над Ким Духа побачиш, що сходить і зостається на Ньому, це Той, Хто хреститиме Духом Святим. І я бачив, і свідчив, що Він Божий Син!» (Ів. 1:32–34)

Хрещення Ісуса зазвичай вважається початком його служіння Богу і людям.

Сцену Хрещення часто зображували на іконах, а згодом – на картинах. Цю подію завжди вважали таємничою, а день, коли вона сталася – одним із великих свят.

На зворотному боці золоченого срібного хреста, виготовленого невідомим українським майстром у першій половині 17 століття, також зображено сцену Хрещення.

В центрі – вигравіровано постать Ісуса, який стоїть перед водою. Він обернувся вправо і жестом благословить Іоанна та хрестить його Духом Святим. Над Ним, на верхньому рамені хреста, зображено Духа Святого у образі голуба небесного.

На лівому рамені хреста (праворуч від Ісуса) – погрудне зображення Іоанна, який жестом правої руки благословляє Ісуса. На правому рамені – янгол, який є свідком цієї події.

На нижньому рамені – вкладний напис: “Сей крест Кириловского монастыря”.

Кирилівський – один з найдавніших монастирів Києва, заснований ще у ХІІ столітті, як родовий київських князів. Місце його розташування поблизу урочища Дорогожичі є знаковим – адже саме тут в давньоруські часи сходилися шляхи, що вели в різні частини України-Русі: до Чернігова на північ, до Володимира і Галича на захід, а звідти до європейських держав, до дніпровських порогів на південь, а через Дніпро – до Прилук і Ромен на схід.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦