Ще одного грабіжника археології засудили! У березні 2022 він, використовуючи металошукач, неподалік одного із сіл Семенівської громади, на Полтавщині, знайшов 16 бронзових тесл, які потім намагався продати через інтернет-аукціон.
Ці тесла належать до близькосхідного типу, що був поширений на території Кавказу, Малої Азії та Східної Європи (у тому числі на теренах сучасної України) у добу ранньої та середньої бронзи (3 – середина 2 тис. до нашої ери).
На щастя ці пам’ятки вже перебувають у безпеці в руках наукової спільноти. Їх нині можна побачити на виставці «День археолога: врятовані скарби», що діє у нашому музеї.
Грабіжника археології визнали винним у незаконному привласненні знайденого скарбу, який має особливу культурну цінність (ч. 1 ст. 193 КК України). Суд оштрафував його майже на 2 тис. грн. Також на користь держави з нього стягнуто судові витрати – понад 17 тис. грн. Як бачимо, сума штрафу, що передбачена законодавством, явно потребує суттєвого підвищення, для того аби покарання було максимально ефективним.
Нагадуємо, що якщо під час проведення будь-яких земляних робіт виявлено знахідку археологічного або історичного характеру, виконавець робіт зобов’язаний зупинити їх подальше ведення й протягом доби повідомити про це відповідний орган охорони культурної спадщини, на території якого проводяться земляні роботи (ч. 1 ст. 36).
Ми дуже вдячні правоохоронцям, Полтавська обласна прокуратура, Глобинській окружній прокуратурі, процесуальному керівнику у кримінальному провадженні Володимиру Гнідашу за дієву боротьбу проти грабіжників археології!