У Національному музеї історії України з 20 листопада 2018 р. до 21 січня 2019 р. проходила виставка “Сонце на намисті. Дукач”.
У Національному музеї історії України з 20 листопада 2018 р. до 21 січня 2019 р. проходила виставка “Сонце на намисті. Дукач”.
На виставці представлено дукачі та монетні прикраси з колекцій Національного музею історії України (НМІУ) та його філіалу – Музею історичних коштовностей України, Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та Національного історико-етнографічного комплексу “Переяслав”. Доповнюють експозицію світлини з колекції Миколи Бабака й етнографічної збірки “Древо” Едуарда Крутька. Більшість прикрас із музейних колекцій експонуються вперше.
Виставка демонструє розмаїття дукачів – традиційних українських прикрас. Вони бували мідні, золоті, срібні тощо. Це карбовані медальйони або золоті, срібні, позолочені, мідні монети, які підвішували на ланцюжок чи металеву брошку-бант, прикрашену кольоровими скляними вставками, та носили на шиї. Інколи для виготовлення дукачів використовували навіть військові медалі. Техніка, матеріал та оздоблення дукача свідчили не лише про матеріальний стан власниці, а й про регіон походження та час створення.
Частина виставлених прикрас походить із приватних колекцій Катерини Ющенко, та Оксани Івасюк. Зокрема це монетна прикраса зґарда, яку композитор Володимир Івасюк придбав для своєї сестри під час експедиції до карпатського села Снідавка в 1975 році.
Експозиція була доповнена жіночими фігурами, вбраними у традиційні святкові українські костюми та реконструкціями намист із дукачами. Тож так можна було побачити, який вигляд мали прикраси у поєднанні із традиційним вбранням Ніжинського району (Чернігівська обл.), Чорнобаївського (Черкаська обл.), Хорольського та Миргородського (Полтавська обл.). Реконструкції прикрас надала майстерня українського традиційного золотарства “Видимо Невидимо”, а народні строї – колекціонери Ігор Турейський і Максим Очкур, які також вбрали один із представлених манекенів під час відкриття виставки.
На виставці був й інтерактивний куточок, де кожна відвідувачка могла вдягнути традиційні українські прикраси та сфотографуватися в них чи помилуватися власним відображенням у старовинному дзеркалі.
До створення виставки були залучені учасники освітнього проекту НМІУ “Школа музейних лідерів”, створеного за підтримки Українського культурного фонду.