Зал №6. Пам’ятки українського ювелірного мистецтва XVI – початку XX ст.

План

Вітрини1-3,5-8,10

Вітрини 4, 20-23

Вітрини 4-9,11-15

Вітрини 4-8,12,14-17

Вітрини 5-10,16-20,22-23

У залі №6 можна дізнатись про те, як народжувалося українське ювелірне мистецтво, які етапи розвитку протягом XVI–XX ст. воно пройшло, а також як в українському золотарстві розвивалися домінуючі у тогочасній Європі стильові напрямки – бароко, рококо, класицизм, – набуваючи під впливом місцевих традицій нових, оригінальних рис. Ви ознайомитесь з творчістю відомих українських золотарів – Равича, Наруновича, Атаназевича, Мощенко, Чижевського, Левицького, Тарановського. Більшість творів українських ювелірів – напрестольні та натільні хрести, панагії, потири, дарохранительниці, оправи Євангелій, шати до ікон, пишно декоровані карбованими візерунками, барвистими емалями, коштовним камінням та самоцвітами. Серед предметів культу Ви побачите речі, пов’язані з відомими історичними особами, і дізнаєтесь, які коштовні внески в монастирі зробили Петро Могила, Іван Мазепа, Данило Апостол та представники козацької старшини. Цікаво буде побачити і світські ювелірні прикраси та ужиткові коштовні вироби – дукачі, печатки, табакерки.

Зал №7. Пам’ятки російського ювелірного мистецтва XVII – початку XX ст.

План

Вітрини 1-2,11-12

Вітрини 6-9

Вітрини 3-7

Вітрини 8-12

У залі №7 представлені золотарські вироби XVII – початку XX ст., виготовлені в ювелірних центрах Московського царства та Російської імперії. Ви дізнаєтесь, що дарували українським монастирям та вищому духівництву члени царської родини та представники дворянства. Побачите також вишукані срібні келихи, кухлі, срібні сервізи й столові прибори, якими повсякденно користувались у побуті заможні родини. В експозиції є також предмети, виготовлені в XIX – початку XX ст. славнозвісними російськими ювелірними фірмами Павла Сазікова, Юлія Раппопорта, Павла Овчинникова, Карла Фаберже.

Зал №8. Єврейське культове срібло початку XVIII – 20-х рр. XX ст.

Вітрини 1-2

Вітрини 3-4

Вітрини 1,5

Юдаїка – загальна назва творів ювелірного мистецтва, які використовували у єврейських домівках та синагогах, у побуті та під час здійснення релігійних обрядів. В експозиції залі №8 можна дізнатись, чому євреї коронують Тору, які предмети супроводжують синагогальну дію з сувоєм Тори, почути про найголовніші єврейські свята та побачити срібні вироби, що є атрибутами цих свят, – ханукальні лампи, кідушні стакани, бсаміми, сувої Естер, тощо. Можна також побачити художньо та технічно досконалі, багаті на символи срібні ритуальні предмети, виготовлені в майстернях Австро-Угорщини, Німеччини, Польщі, Росії, України, багатьом серед яких немає аналогів у світі.

Зал №9. Художнє срібло Західної Європи XV – початку XX ст.

Вітрини 1-3

Вітрини 4-6

Вітрини 7-8

У залі №9 виставлена колекція, що представляє творчість майже 100 майстрів з різних країн Європи. Уявлення про розвиток ювелірного мистецтва в Німеччині, Польщі, Нідерландах, Франції, Італії, Швеції, Австрії дадуть кращі зразки західноєвропейського срібла, виконані в різних стилях – від ренесансу до модерну. Ви побачите різноманітні кубки, народжені фантазією нюрнбергських і аугсбурзьких ювелірів, – подвійні, дзвоникоподібні, „ананасні”, „виноградні”, у вигляді фігур людей або тварин. В експозиції є також кухлі, прикрашені автентичними монетами і медалями, роботи кенігсбергських майстрів. Ви побачите, як пишно оздоблювали декоративні блюда польські золотарі із Гданська та Вроцлава. Цікавим є вишуканий столовий посуд: французький чайник у вигляді китайської пагоди; варшавські посудини, носики яких мають вигляд голів тварин з відкритими пащами; віденський комплект, кришки посудин якого мають вигляд голів морських чудовиськ, і загальне оформлення якого напрочуд своєрідне – химерні істоти. А ще до Вашої уваги – сувенірні ложки, персні, браслети та медальйони з камеями, печатки та інші коштовні речі, кожна з яких має свою історію…