25 квітня

Друзі, музей шукає у свою команду smm-фахівця/фахівчиню!
👤Якщо ви цікавитесь історією України, розумієтесь на алгоритмах і трендах соцмереж Instagram, TikTok, маєте повну вищу освіту, вмієте писати просто й цікаво, адаптувати складні тексти для широкої аудиторії, знімати короткі відео, сторіз, Reels, вам комфортно працювати в команді, ви добре володієте українською мовою і шукаєте, де втілити свій творчий потенціал, ми шукаємо саме вас.
🛠Ми пропонуємо цікаву роботу в найбі…
Більше

25 квітня

#Історія_предметів  1927 року поблизу Келегейських хуторів (нині с. Гладківка Скадовського району Херсонська області) випадково було знайдено середньовічне поховання 7 ст.
До складу комплексу, що представляло собою поховання знатного кочовика, входили золоті оздоби військового поясу, зброї та кінської вузди. Крім того було знайдено багато прикрас: підвісок, перснів, сережок, які могли бути як чоловічими, так і жіночими. Знахідка золотого хреста, персня зі знаком хреста та зо…
Більше

23 квітня

#ЦьогоДня  23 квітня відзначається Всесвітній день книги.  23 квітня християни святкують День Святого Георгія (Юрія). Цей Святий є одним із найбільш шанованих в українській церкві.
В зібранні нашого музею зберігається Євангеліє, надруковане в Лаврській друкарні у 1707 році та оправлене в срібло. Обидві дошки Євангелія обтягнуті зеленим оксамитом і прикрашені накладними срібними деталями, створеними українським золотарем Іваном Андрійовичем Равичем (1677–1762) на замовлення Вид…
Більше

23 квітня

#ЦьогоДня  У 14-й день місяця Нісан (за єврейським календарем), або ж з вечора 22 до вечора 23 квітня відзначається перший день юдейського свята Песах. Воно святкується протягом 7 днів у Ізраїлі та 8 днів за його межами.
Песах має проходити у радісній атмосфері. Під час свята згадуються історичні події, пов’язані з Виходом єврейського народу з Єгипту. Велика увага приділяється святковій трапезі (седер), під час якої ключове значення надається прісному хлібу (маца).
В описі п…
Більше

23 квітня

28квітня неділя, 13-00
Авторська екскурсія «Гетьман Іван Мазепа — меценат української культури та церкви»

22 квітня

Підрозділ нашого співробітника, історика Олександра Хоменка повернувся на ротацію. За цей час нашим захисникам конче необхідно відремонтувати автомобіль, який зазнав пошкоджень від перебування на фронті. На жаль збір, який проводить дружина Олександра, наразі практично зупинився.
Друзі, давайте разом допоможемо …
Наталка Позняк
20 квітня о 11:38
Що у вас на думці? – питає “Фейсбук”…
Більше

19 квітня о 20:41

Фонд ALIPH Foundation за підтримки ЄС профінансує ремонт даху й оновлення систем безпеки Скарбниці!Національний музей історії України
6 д. Фонд ALIPH за підтримки ЄС профінансує ремонт даху й оновлення систем безпеки Скарбниці музею.🎉Напередодні Міжнародного дня пам’яток і визначних місць Скарбниця
Більше

19 квітня о 18:23 

Свою кураторську екскурсію виставкою «MIRAS. Спадщина» співкуратор виставки Олексій Савченко завжди доповнює особистими історіями знайомства з традиційною культурою Криму.
❤️‍🩹Особистих історій не бракує й самим експонатам. Деякі з них, що належали до приватних колекцій, постраждали від боїв за Київ у березні 2022, коли дивом не були повністю знищені росіянами. Сліди боїв на старовинних кримськотатарських виробах є метафорою самої виставки. Вона демонструє самобутню спадщину…
Більше

18 квітня о 08:35

⚜️ 13 квітня, у суботу, відбувся День неспішного мистецтва, коли різні музейні заклади світу знайомлять відвідувачів з якимось одним мистецьким експонатом, уважно розглядаючи та акцентуючи увагу на деталях, окремих нюансах, занурюючись в історію його створення та побутування.
🔰 Ми в цей день намагалися не стільки розповідати про предмети, скільки спонукати відвідувачів до власного погляду, аналізу, висновкам.
🌀 Отже, три виставки, три ключові експонати, три провідника у сві…
Більше

17 квітня о 16:27

Можемо лише порадіти з того що археологічні знахідки повертаються туди де їм і місце – до Музейного фонду України, а саме до нашого музею!
Національний музей історії України почувається радісно.
17 квітня о 14:23 Вчора, 16 квітня, в музеї відбулася давноочікувана та радісна подія. Харківські правоохоронці передали нам на відповідальне зберігання та для проведення комплекс…
Більше

17 квітня о 08:11

#Історія_предметів  Найдавніші вірменські громади на південному заході України жили в містах Аккермані (нині Білгород-Дністровський), Ізмаїлі, Кілії. В кожному з них були вірменська церква, окремий цвинтар, церковно-парафіяльні школи. Всі парафії та церкви належали Вірменській апостольській церкві. Німецький торговець та мандрівник Ніколаус Клеєман у своїх записах згадував, що 1768 року в Кілії діяли дві вірменські церкви, одна з яких – церква Пресвятої Богородиці.
Із цього …
Більше

16 квітня о 19:00

21 квітня, неділя, 13:00-14:00
Весела екскурсія “Від скарбнички до Скарбниці”

16 квітня о 14:40

До нас знову завітали захисники України! Надалі вони відвідуватимуть нас регулярно в межах програми психологічної реабілітації “Духовне відновлення культурою”. І ми цьому дуже раді!
Проєкт реалізується на базі Національного заповідника Києво-Печерська лавра за підтримки благодійного фонду “Українська лавра”.
Програма стартувала у 2023 році. У її межах військовим, які постраждали в результаті війни, пропонується зануритися в культурно-історичний простір “української Лаври”, …
Більше

16 квітня о 09:29

#Історія_предметів   Це оригінальний за формою срібний предмет – фібула (від лат. fibulae – «скобка»). Такі металеві застібки від кінця доби бронзи до середньовіччя використовували для скріплення деталей одягу. З часом їм почали надавати вишуканих форм, а відтак фібули водночас виконували роль прикрас. Тепер частину їх функцій перебрали сучасні брошки.
Ця фібула 6-7 століть н.е. походить зі скарбу, випадково знайденого селянами поблизу села Мартинівка на Черкащині у 1907 р.…
Більше

15 квітня о 09:49

#Історія_предметів  Виставка «Європейська Україна. Доба Мазепи» поки що продовжує свою роботу. Тут можна побачити різноманітні унікальні предмети, що розповідають про непрості часи 16-18 століть.
Один з них – цей масивний ключ, довжиною понад півметра. …
Більше

14 квітня о 10:13

Весна в усі часи надихала не тільки поетів, але й ювелірів. Побачити, відчути, а потім відтворити ніжну природну красу в художніх образах – то найвища майстерність.
Так можна сказати і про ось цю прикрасу верхньої частини феса (традиційного кримськотарського головного убору) – зірчасто-квіткову пластину, над якою підіймається ціла галявина квітів, виконаних філігранню. Кримськотатарською мовою її називають töpelik (в українській транскрипції передається як тепелік або топел…
Більше

13 квітня о 11:52

#ЦьогоДня, в День неспішного мистецтва у Скарбниці пропонуємо вам оглянути предмет 1-2 століття н.е. – вишукану золоту гривну з медальйоном.
⚜️ Гривну знайдено в жіночому сарматському похованні в кургані поблизу с. Чугуно-Крепинка на сході Донецької області у 1984 році експедицією Донецького державного університету, якою керував Сергій Санжаров.
🌀 Гривну зроблено з круглого в перетині кованого дроту, один кінець якого загнутий у петлю, а інший загнутий гачком. До неї на д…
Більше

12 квітня о 19:48

5 квітня 1710 р. між гетьманом та Військом Запорозьким був укладений договір, який зараз називають Конституцією Пилипа Орлика. Це була вершина розвитку демократичних традицій козацької України. 🎉Цю річницю ми відзначили заходами як для дітей, так і для дорослих.
🧒Інтерактивна екскурсія «Terra Cosaccorum» в ігровій формі пояснює дітям, чим була та чого досягла Гетьманщина. Учасники «Terra Cosaccorum» створюють власні герби, відвідують дипломатичний прийом, пробують себе у рол…
Більше

12 квітня о 09:09

З давнини люди в Сонці та Місяці вбачали богів, що керують земним життям. Сузір’я в міфах поставали героями далеких часів, які назавжди опинилися на Небесах.
Світила надихали майстрів на створення прикрас. Як ось ці сережки-підвіски роботи слов’янського майстра 7-8 ст., знайдені у складі скарбу, виораного на полі неподалік села Харівка Сумської області у 1949 році. Вони мають дві частини: верхню у вигляді півмісяця з трьома ріжками, а нижню – зорі з вісьмома трикутниками-про…
Більше

11 квітня о 12:43

🌸 Дорога до нашого музею навесні та влітку – то дорога квітів. Кожного місяця милує очі та дарує натхнення якась нова рослина. В ці дні квітне лаврська сакура, додаючи свій ніжно-рожевий до палітри життя. 🌸 🌸 🌸
Не проґавте можливість побачити і помилуватися цвітом сакури, а ще потрапити:
🔹 у суботу 13 квітня на День неспішного мистецтва у Скарбниці
Більше

10 квітня о 18:31

👶Дитяча програма «Краса, що єднає та перемагає» знайомить юних гостей музею з красою та багатством традиційної культури кримських татар. Діти дізнаються про непросту історичну долю корінних мешканців Криму та навчаються не лише розуміти кримськотатарські культурні коди, а й проводити паралелі в українській традиційній культурі. Адже наші предки мали таке ж прагнення до прекрасного, що допомагало їм, попри всі негаразди, переживати труднощі та радіти світлим миттєвостям життя.…
Більше

10 квітня о 09:26

#ЦьогоДня  10 квітня 1864 року, 160 років тому, народилася Ольга Федорівна Хоружинська, у шлюбі Франко – українська письменниця, перекладачка, громадська діячка, а ще – дружина та помічниця Івана Франка і мати чотирьох дітей – Андрія, Петра, Тараса, Анни.
Ольга народилася в дворянській багатодітній родині зі старовинним козацьким родоводом в с. Бірки на Полтавщині. Навчалася в Харкові та Києві.…
Більше

9 квітня о 20:40 Київ 🎉Чудова новина! Нарешті нові видання музею можна придбати! Їх можна знайти на полицях книгарні Збірка в Києві.
📖Зокрема це довгоочікувані у продажу видання про експонати Скарбниці музею: «Таємничий світ пекторалі» та «60 шедеврів Скарбниці Національного музею історії України»! Також там можна придбати книги гендиректора музею, археолога та медієвіста Федора Андрощука, зокрема, найновішу з них – «Музей і національний проєкт».
📚Для нас дуже цінним є також й те що книгарня “…
Більше

9 квітня о 15:12 

Просимо вас допомогти зі збором коштів на ремонт автомобіля для підрозділу співробітника нашого музею, чудового історика та дослідника доби Української революції 1917-1921 рр. Олександра Хоменка 🙏 Збір веде його дружина Наталя Позняк. …
Більше

9 квітня о 13:27

 13-го квітня, у Скарбниці Національного музею історії України вже традиційно відбудеться  День неспішного мистецтва

9 квітня о 12:17

#Історія_предметів  Влітку 1969 року Каховська експедиція Інституту археології АН України, якою керував Олександр Лєсков, дослідила скіфський курган кінця 5 – початку 4 ст. до н.е. неподалік с. Архангельська Слобода Херсонської області.
Центральне поховання в кургані було повністю пограбоване, а ось у боковому збереглася гробниця вельможного воїна.…
Більше

8 квітня о 12:29 

#ЦьогоДня 8 квітня відзначається день народження Будди, індійського принца Сіддгартхи Ґаутами, того, хто вказав шлях, того, хто заклав основи вчення про духовне пробудження.
З цього приводу в країнах Східної Азії влаштовують різні урочистості та свята, зокрема, в Японії проводять фестиваль квітів, що найкраще відповідає Весні.…
Більше

6 квітня о 12:39

#ЦьогоДня  6 квітня (або 28 березня, за іншою версією) 1483 року народився один з найвідоміших майстрів італійського Відродження (Ренесансу) Рафаель Санті.
Він прожив недовге життя – 37 років, але встиг зробити дуже багато. Змалював галереї портретів своїх сучасників та різні варіанти зображення образу Мадонни (Богородиці). Створив чимало архітектурних проєктів (палаци для вельмож папського двору неподалік Ватікану, церква Сант Еліджіо дельї Орефічі в Римі й вілла для Джуліо…
Більше

5 квітня о 09:45

#ЦьогоДня   5 квітня відзначається Міжнародний день супу.
Святкова дата з’явилася кілька років тому. Заходи за традицією включають популяризацію супу, як смачної і корисної для здоров’я страви. Вважається, її вперше навчилися готувати 9000 років тому на Стародавньому Сході, де почали робити відповідний посуд. А слово «суп» походить від французького «soupe», («суп», «бульйон»), яке, в свою чергу, походить від вульгарно-латинського suppa («хліб, змочений у бульйоні»).…
Більше

3 квітня о 21:58

🎉Давнє весняне свято Навруз, або ж Новий рік, скіфи відзначали обрядами вшанування богів за допомогою різних ритуалів, зокрема жертвопринесенням тварин. Ми ж вшанували настання весни по-музейному, авторською екскурсією нашої досвідченої скіфологині Любові Клочко.
✅Під час своєї екскурсії «Навруз по-скіфськи» вона не лише оповідає про велелюдні скіфські святкування та їхню містичну складову, а й розкриває прихований зміст експонатів, що складають національне надбання України…
Більше

3 квітня о 18:51

5 квітня 1710 р. у Бендерах між гетьманом Пилипом Орликом, сподвижником і послідовником Івана Мазепи, та Військом Запорозьким було укладено «Договори і постанови прав і вольностей військових». Традиційно документ називають Конституцією Пилипа Орлика і вважають вінцем козацької політико-правової думки, сформованим під впливом актуальних серед тогочасних європейців ідей природного права, справедливості та суверенітету. Поза тим, поява першої української конституції є одним зі з…
Більше

3 квітня о 12:48

#Історія_предметів Цю сонячну квітку знайдено в скіфському кургані 4 ст. до н.е. в групі «Носаки» поблизу с. Балки Василівського району Запорізької області. Розкопки кургану 13 у 1974 році проводила Північно-Рогачинська експедиція Інституту археології АН України під керівництвом Василя Бідзілі.
Поховання було повністю пограбоване, але серед того, що залишилося, окрім кількох золотих пластинок-аплікацій – золочені керамічні намистини та різнокольорові намистин з глухого скл…
Більше

2 квітня о 15:21 

«60 шедеврів Скарбниці Національного музею історії України» представили меценатам. 🎉Нове видання – унікальна можливість побачити найвідоміші артефакти Скарбниці навіть під час повномасштабної війни, коли майже всі вони сховані у безпечних місцях. Альбом підготовлено до 60-річчя нашої філії, яке припадало на 2023 рік. Це вже друге видання, яке ми зробили завдяки друзям з БФ «Меценатська фундація OLOS».
✅Обрати 60 предметів з майже 57 тисяч у колекції Скарбниці було неймовірно…
Більше

1 квітня о 13:19 

#Історія_предметів  Одними із найзагадковіших предметів давнини є ось ці срібні гривни, що походять з поховань половців 11-13 ст.
Одна з них знайдена ще наприкінці 19 ст. Євгеном Зноско-Боровським в кургані поблизу с. Ковалі на Канівщині, а інша – 1982 року експедицією Інституту археології НАН України, якою керувала Олімпіада Шапошникова, в кургані поблизу с. Таборівка Миколаївської області. А загалом відомо 56 подібних знахідок.…
Більше