6 січень о 21:50 

Серед експонатів, які представляє Виставка «Збережено в Україні» виділяється особлива група експонатів – бронзові навершники. Особливо цікавим є виріб із зображенням голови фантастичної істоти бараноптаха, що датується VI ст. до н.е.

Вірогідно, це створіння розумілося скіфами як копитна тварина із рогами барана та пташиною головою та дзьобом. Проте у скіфському мистецтві його переважно представлено лише зображеннями голови. В міфології іранських народів баран пов’язаний із царським фарном, тобто узагальненою ідеєю слави, щасливої долі та перемоги. Водночас хижий птах Варегн був одним із утілень бога перемоги Веретрагни. Тому цілком вірогідно, що скіфи розуміли під зображеннями бараноптха саме символ майбутньої перемоги та божої благодаті.

Особливістю описаного навершника є те, що бараноптах не єдина зображена тут істота. Так його роги формують дві фігурки зайців, а на маківці в основі рогів майстер розмістив голову котячого хижака. Такі «зооморфні перетворення» є виразною рисою скіфського мистецтва раннього часу, тобто VII – VI ст. до н.е.

Навершник, представлений на виставці, знайшов у 1901 році під час археологічних розкопок кургану поблизу села Великі Будки (нині Сумська обл.) Ніколай Бранденбург разом із Вікентієм Хвойкою. На жаль, матеріали з розкопок пам’ятки були розділені та надійшли у колекції різних музеїв. Тому інший, ідентичний до описаного, навершник потрапив у російський Ермітаж (інв. № Дн 1932 16/8).

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦