24 листопад о 12:55 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.


Одним із шедеврів ювелірного мистецтва скіфського часу є нашийна прикраса – гривна, знайдена у Боковій гробниці кургану Товста Могила, розкопаного поблизу м. Покров Дніпропетровської області експедицією Інституту археології під керівництвом Бориса Мозолевського у 1971 році.

Гривна має вигляд спірального обруча з фігурками тварин на кінцях. Основу прикраси становить золотий обруч, нескріплені кінці якого далеко заходять один за одного. Обруч виготовлено з круглого у перетині стрижня товщиною близько 6 мм.

Кінці прикраси з обох боків мають вигляд протом оленя (?), відлитого разом з прутом. Тіло тварини плавно переходить в прут, до якого за протомою припаяно по сім фігурок левів, що мовбито крадуться за оленем. Загальна довжина всієї сцени з обох боків 175 мм.

Під левами до прута-основи з лицьового боку припаяну тонку накладку, оздоблену вгорі двома поздовжніми дротинками з разком невиразної псевдозерні між ними. Донизу від них спускаються ови, виготовлені також з округлого дроту.

Протома оленя має висоту 17 мм. Над головою тварини стирчать два великі пеньки, що відтворюють основу рогів. Шерсть між ними передано рясними ледь хвилястими лініями. Нижче на лобі поміщено зірочку з крапкою посередині. М’язи шиї спереду виділено вертикальним стовбуром, розділеним горизонтальними складками. Решту поверхні шиї, спини і боків вкрито подвійними штрихами, що імітують шерсть. Передні ноги тварини різко підігнуті під тулуб і спрямовані колінами вперед. На верхньому кінці гривні із зовнішнього боку, а на нижньому – з внутрішнього погруддя дуже затерте, що свідчить про досить довге користування прикрасою.

Фігурки левів розміщені ланцюжками. Жодна з 14 фігурок не копіює іншу – всі вони були відлиті в окремих індиві формах. Звірі різняться між собою як розмірами, так і самою постановкою фігури та окремими її деталями, хоч загальна схема зображення така сама. Довжина скульптурок 19-21 мм, висота по голові – 8-10 мм.

Завдяки підкресленій узагальненості форм, розрахованій на погляд звіддаля, та ритмічній різноманітності постановки фігурок композиція створює враження життєво правдивої картини полювання звірів.

Відомі ще дві подібні гривні. Одну знайдено у одному з чоловічих поховань в кургані Чортомлик, а іншу, що належала жінці поважного віку, – в кургані поблизу хутора Сладковський на Нижньому Дону. Фігурки на другій гривні були дуже сильно стерті, що, безумовно, пов’язане з тривалим часом її використання.

Висловлювалася думка, що такі гривни належали найближчим родичам скіфських володарів, до числа яких, вочевидь, відносилася й жінка з Товстої Могили.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3N0zQKI 🇺🇦