29 жовтень о 10:05
Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
З вечора п’ятниці до вечора суботи за єврейською традицію – Шабат, Священна Субота, в яку заповідано відпочивати після шести днів праці.
Це час дозвілля, розмов, розповіді історій, пізнання мудрості.
Ось одна з таких історій.…
Пішов якось Алтер Ребе* зі своїми учнями до сусіднього штетлу** на Бар-міцву*** до сина одного зі своїх хасидів. Уздовж дороги вони побачили яму, в яку впав осел, а господар щосили намагався витягнути його, але в нього нічого не виходило – одному таке не під силу. Ребе з учнями взялися йому допомогти і швидко дістали тварину.
На дорозі назад вони побачили, що в ту ж яму провалився інший осел, а його господар сидів на краю ями і гірко плакав. На цей раз ребе пройшов повз, ніби нічого не сталося. Учні його запитали:
– Вчителю, чому цього разу ти не захотів допомогти людині?
– Допомогти плакати? – відповів ребе…
.
* Алтер Ребе (Старий вчитель) – так називали Рабі Шнеур-Залман бар-Барух з Ляд (1745 – 1813), єврейський філософ, раввін, засновник хасидського руху Хабад.
** штетл – єврейське поселення в Польщі, Україні та Білорусі.
*** Бар-міцва – досягнення повноліття для хлопчиків (13 років і 1 день) і дівчат (12 років і 1 день), після якого вони стають відповідальним за свої вчинки.
.
А по завершенню Суботи в кімнату вноситься бсамім – ємність, ажурна скринька для пахощів.
Цей бсамім виготовлено наприкінці ХІХ століття житомирськими майстрами. Він має традиційну форму башти, але в ажурне плетиво стінок вписано фігури тварин, серед яких – екзотичний для наших країв слон.