28 жовтень о 11:24 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

#ЦьогоДня, 28 жовтня, 1895 року народився український поет і письменник, однин з найяскравіших представників «розстріляного Відродження» Майк (Михайло) Йогансен.

Він народився, вчився і все життя прожив у Харкові. Його батько, Гервасій Йогансен, – вчитель німецької, родом з Латвії (а, можливо, зі Скандинавії), а мати, Ганна Крамаревська, – з роду старобільських козаків.

Поворотними у його долі стали події національно-визвольних змагань, а надто денікінський погром Харкова у 1919 р. Він став одним з тих палких юнаків, які повірили у майбутнє Країни Трударів та стали творцями нової України.

У 1920-ті всі українські письменники і поети були надзвичайними. Вони вибудовували, як їм здавалося, нове вільне суспільство, вони створювали нові енергії, кожне їхнє слово бриніло любов’ю до життя та вірою у майбутнє.

Серед них Майк завжди був особливим. Його захоплювало реальне життя, але, водночас, він був мрійником, створивши образ незбагнених «островів хмар» (тому колеги часто називали його «запізнілим романтиком»).

В його творчості потужно звучить революційний ентузіазм, але кожне його слово – про реальність, в жодному немає фальші, пристосування.

Його юнацька творчість – поетична. Але Йогансен вважав, що проза найкраще може передати думки та настрої автора. Він писав репортажі про подорожі Україною, повісті, оповідання для дітей, гуморески. Добре володів різними мовами і багато займався перекладами. Більшість його творів – незвичайні. Їх можна назвати арт-хаузом у літературі. Його герої – часто вигадані, але щирі та правдиві. А найголовніше – його мова. Густа мов мед, інтелектуально-настояна, трішки вигадана. Заворожує кожне слово, кожен вираз, кожен образ.

Випливає чапля з туманів:

Тихо крилами моя махає птиця,

Мов у листя ранішніх лісів

З серця ронить кров — і кров стає суниця.

І ще тихше канула за грані

І розтала десь за соснами далеко

Чапля — може то була лелека —

Потонула в сутиші багряній.

І над плахтою картатою полів,

Що горіше, що солодше сниться,

В ніч любови, край останніх снів,

Народилось сонце-полуниця.

Найбільше цими рисами відрізняється фантазійно-містифікована «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» (1932).

Швейцарією наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття називали райони середньої течії Сіверського Дінця – там, де знаходяться Ізюм, Святогірськ, Кремінна. Місцевими краєвидами, стрімкими берегами та прохолодою дібров захоплювалися письменники та театрали, відзначаючи її як особливу перлину імперії. А Йогансен розвертає свідомість обивателів і назавжди закарбовує уявлення про СЛОБОЖАНСЬКУ Швейцарію, наповнюючи її українським духом.

.

У зібранні нашого музею зберігається водосвятна чаша роботи відомого майстра Івана Равича, що походить з Ізюму. Ми вже не раз розповідали про неї. Але нещодавно дізналися про її історію, а в одному із харківських видань трапилося це фото чаші, зроблене ще понад сто років тому.

Колись її замовив у київського майстра ізюмський полковник Костянтин Григорович Донець-Захаржевський. А потім передав у дар до головного собору в Ізюмі – Свято-Преображенського.

Полковник також був неординарною людиною. Він домігся виокремлення Ізюму з Харківського полку в самостійний, Ізюмський. Це сприяло подальшому розвитку Південної Слобожанщини, появі нових слобід та містечок.

Загинув полковник у 1692 р., захищаючи рідну землю, у бою “спіймавши” татарську стрілу…

.

А Майк Йогансен після сталінського перевороту 1929 року відчув, що всі його мрії були облудливими, що вони перетворюються у велику порожнечу. І ця порожнеча ставала все більш моторошною, поглинаючи все довкола, забираючи тисячі людських життів. Одним з них було і життя Майка. На допитах він «зізнався» у своїй «контрреволюційній діяльності» та націоналізмові, заявивши, що в СРСР «українська культура пригнічується, а українцям не дають розвивати українську культуру».

Слідчі вивезли його з рідного Харкова до Києва, як особливо небезпечного. І саме там він знайшов останній прихисток, розчинившись серед десятків тисяч розстріляних і похованих у Биківнянських могилах…

Та залишилося Слово Майка Йогансена. Слово, яке пережило і перемогло його катів. Слово, яке об’єдналося з тисячами інших, стало потужною силою для прийдешніх поколінь, які добре усвідомили яким є майбутнє України та нині зі зброєю в руках виборюють його.

То ж тримаємо стрій! Разом – до Перемоги!

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3N0zQKI 🇺🇦