11 вересня о 09:00

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

#ЦьогоДня 160 років тому (11 вересня 1862) у містечку Грінсборо, що в штаті Північна Кароліна, народився Вільям Сідні Портер, якого ми знаємо за творчим псевдонімом О.Генрі.
Американський письменник, майстер коротких оповідань, кожне з яких – зворушлива людська історія. Драматичний сюжет в його творах переплітається з гумором, легкою іронією та неодмінною симпатією до персонажів – чоловіків і жінок, , поліцейських і офіціанток, трударів і дрібних шахраїв.
В оповіданні «Совість у мистецтві» (збірник «The Gentle Grafter (Благородний шахрай)») сюжет розгортається довкола давньоєгипетської прикраси, вирізьбленої зі слонової кістки. На ній було зображено лотос, а в ньому – обличчя жінки.
Безумовно, ця прикраса – вигадка письменника. Але достовірно, що Америка на початку ХХ століття була насичена різними старожитностями, оскільки саме там «крутилися» чималі гроші, і новоспечені багатії намагалися долучитися до світу мистецтва та історії, створюючи власні колекції. Таким, зокрема, і змальовує О.Генрі свого персонажа – мільйонера Скаддера з Пітсбурга, штат Пенсильванія. Ось тільки старожитності могли бути несправжніми, оскільки ринок тоді заповнили чимало дуже вдалих імітацій та наслідувань предметам давнини, або й справжніх підробок.
Європейці у той час також захоплювалися античними чи давньоєгипетськими старожитностями. Тому ювеліри пропонували чимало виробів, які наслідували давнім зразкам. Найбільш популярними у той час були камеї, якими прикрашали персні, сережки, брошки, різні нашийні прикраси тощо.
В зібранні нашого музею є золотий перстень зі вставкою камеї, вирізьбленої, вірогідно, зі слонової кістки. Майстер намагався зробити вставку двокольоровою, відтінити фон. Для цього було застосовано складний процес термічної обробки.
Зображення на вставці запозичене з античної міфології – богиня молодості Геба годує орла Зевса.
На персні немає клейм, а тому ми не знаємо ім’я майстра, який виготовив цей перстень. Але можна цілком вірогідно припустити, що його було зроблено у подарунок коханій жінці. У XVIII-XIX століттях часто порівнювали красу жінок з красою Геби – чарівної у своїй вічній юності.
…Як писав О.Генрі про одну зі своїх героїнь: «Вона здавалася зліпком із античних зразків. Її краса була досконала. Хтось із галантних людей похилого віку, бажаючи висловити св
ю повагу дамі, сказав так: «Кохання до неї дорівнювало гуманітарній освіті» («Чарівний профіль»).
…Камея на персні дуже затерта, а отже прикраса прийшлася до душі і її довго носили.
Читайте класиків і приходьте до музею пізнавати світ минулого.
🇺🇦
Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦