Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Серед коштовностей ранньослов’янського часу, що зберігаються в нашому музеї, виділяється низка намиста зі 110 невеликих черепашок каурі. Вони походять зі скарбу VII-VIII століття, знайденому у 1949 році під час оранки поля в заплаві річки Сейм неподалік села Харівка Путивльського району Сумської області. До складу скарбу входили срібні та золоті сережки, срібні браслети та шийні гривни.
Черепашки пов’язані з молюсками каурі (Cypraeidae) виду Monetaria moneta. Вони невеликі – до 3 см довжиною, вагою близько 1 г, – і зазвичай мають біле забарвлення.
Особливістю каурі є те, що вони живуть тільки в тропічних водах Індійського та Тихого океанів. Найвідомішим місцем здобування черепашок завжди були Мальдівські острови, хоча подібні молюски є й у Перській затоці та Червоному морі.
Отже, черепашки потрапили до давніх мешканців Посейм’я з тропічних країв шляхом обміну через десятки, а то й сотні рук.
З дуже давніх часів люди цінували каурі за їх красу і завжди дорівнювали до коштовностей. Доволі часто у різних частинах Старого Світу їх використовували як еквівалент грошей. Найбільш популярними вони були у Давньому Китаї. У сучасній писемності ієрогліф 貝, який означає “гроші/валюта”, виник як піктограма черепашки каурі
А ще різні народи Африки та Азії використовували каурі у ворожінні, за ними визначали долю людини.
Черепашки, знайдені в Харівському скарбі, мають отвори, а отже вони найперше використовувалися як намисто. Чи була це одна низка, яка належала одній жінці, а чи черепашки призначалися для продажу чи обміну (як й інші прикраси), зараз вже важко сказати. Але це найбільше зібрання черепашок каурі часів античності і раннього середньовіччя, відоме за знахідками на теренах Східної Європи.
Збережена пам’ять про минуле – то підмурок перемоги України в наші дні. У пам’яті – наша сила, наша правда!
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
Слава Героям! Слава Україні!