3 вересня о 08:34

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.


Предмети, що експонуються в нашому музеї, відвідувачі зазвичай бачать тільки з чільного боку. Хоча зворотний бік часто є не менш цікавим та художньо досконалим.
Такою, зокрема, є ось ця панагія.…

Панагія (з грецької, Всесвята) – це невеличка іконка, яку носить на ланцюжку поверх одягу вище духовенство. Панагії відомі здавна. У XV-XVI століттях вони складалися з двох стулок, з’єднаних шарніром. Наприкінці XVII століття з’являється новий тип нарядної панагії у вигляді невеличкої іконки (найчастіше Богоматері, рідше Спасителя, Трійці чи святих), багато оздобленої коштовним камінням та перлами.

Саме такою є дана панагія, яка, проте, за загальною композицією, використанням коштовних каменів та інших ознак є унікальним виробом, що не має аналогій. Її виготовив невідомий майстер наприкінці XVII – на початку XVIІI століття.

Панагія складається з верхньої частини, середнього медальйону та трьох нижніх підвісок.

Верхня частина – золотий фігурний каст зі вставкою великого восьмикутного зеленого скла. Зверху до нього приєднано вушко у вигляді невеликого циліндрика.

В центрі середнього медальйону, що нагадує восьмипелюсткову квітку, – видовжена шеєлітова камея, вставлена у золоту гладку раму. На камеї вирізьблено образ Ісуса Христа на повний зріст, анфас. Його права рука піднята у жесті благословення, а лівою Він підтримує відкрите Євангеліє. Над Його головою монограма “ІС ХС”.

Навколо камеї – обідок з 12 коштовних каменів, що мають доволі глибоку символіку (число божественної повноти, кількість апостолів тощо). Це 6 невеликих смарагдів та 6 рубінів, вставлених по черзі. Навколо медальйону розташовано 8 овальних кастів зі вставками прямокутної чи восьмикутної форми: 2 сапфіри; 2 рубіни; 1 гранат; 1 шпінель; 2 скла. Вони за розташуванням (поєднання двох квадратів, що утворюють 8-конечну зірку) та кольором каменів (поєднання 4 червоних та 4 небесно-блакитних) говорять про символіку Ісуса Христа.

Знизу до медальйону приєднано три підвіски з не огранованих каменів – 2 сапфірів та 1 смарагда небесного кольору (блакитно-синій колір, вірогідно, пов’язаний із символікою землі і життя).

На звороті центральну камею закрито кришкою (скло в золотій оправі-обідку), що відкривається за допомогою застібки (гачок з петлею).

Задні стінки восьми кастів-пелюсток для вставок та задня стінка верхньої частини оздоблені емалевим розписом з пишними великими та малими квітами, птахами з різнобарвним оперенням (на двох бокових). Цей розпис, вірогідно, символізує райський сад.

.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦