2 вересня о 10:45

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.


2 вересня 1996 року в Україні розпочалася грошова реформа по впровадженню власної національної валюти – гривні.

Історія сучасних українських грошей сягає часів Давньої Русі. Саме тоді гривня означала вагову, лічильну та грошову одиницю.

Назва походить від давньослов’янського слова «гривна» – нашийної прикраси.

У VIII-Х століттях на території Русі та загалом у Східній Європі поширилася велика кількість арабських срібних монет – дирхемів. Вони потрапляли на наші терени завдяки активній торгівлі з Арабським халіфатом, мусульманськими країнами Центральної Азії та Середнього Поволжя (Волзькою Булгарією). Вірогідно, саме тоді й визначилася вагова та лічильна одиниця – гривня або, як її називали в літописах, «гривня кун». У XI столітті вона дорівнювала 20 ногатам, 25 кунам, 50 різанам або 150 векшам (віверицям). Відомо, що різани (близько 1 г) були пов’язані з певною частиною дирхемів, які обрізали або ділили (різали) на половинки або четвертинки.

На вагові гривні також зважували срібло в зливках, прикрасах чи їх уламках. А дирхеми на Русі часто використовували для жіночих шийних прикрас – монетного намиста (вірогідно, з цим і пов’язане походження назви “гривня”).

Десь з кінця ХІ століття срібні зливки почали використовувати як платіжні одиниці.

За формою і вагою розрізняють гривні трьох типів – київського (шестигранної форми), чернігівського (з розплесканими кінцями), новгородського (видовженої форми), названі так за місцем першої знахідки.

За одну гривню в Київській Русі можна було купити коня (тому побутує ще одна версія походження назви – 1 гривня за 1 гриву, тобто коня) чи 200 білячих шкірок. В одній з новгородських берестяних грамот згадується можливість купити за 1 гривню жіночу шубу.

Срібні грошові гривні відомі переважно за знахідками в скарбах, в яких їх ховали разом з коштовними прикрасами.

В кількох випадках в скарбах знаходили й золоті зливки, і дослідники не виключають можливості побутування їх як платіжного засобу. Такі, зокрема, згадуються в житії Феодосія Печерського (датується 1074–1091 роками), Лаврентіївському та Іпатіївському літописах тощо.

Побутували грошові гривні переважно до монгольської навали, хоча відомі вони (вже інших типів) десь до ХV століття.

.

На фото грошова срібна гривня київського типу із зібрання нашого музею.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦