Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Восени 1953 року робітники моторно-риболовецької станції у місті Керч при проведенні господарських робіт випадково наштовхнулися на кам’яну гробницю. Про знахідку вони повідомили до музею, і невдовзі археолог Лариса Чуістова виїхала на місце, де їй вдалося дослідити поховання дитини І-ІІ століття н.е.
Вірогідно, дитина походила із аристократичної боспорської родини, оскільки її супроводжувало чимало коштовних прикрас.
Найбільш вражаючою серед них є золота гривна. Вона виготовлена з двох дротин, складених навпіл та скручених так, що з одного краю залишилася широка петля. Утворені петлі заходять одна в одну та складають так званий «вузол Геракла». Всередині – припаяно каст з сердоліковою вставкою. З іншого краю скручені дротини ближче до кінців звужуються та зливаються в єдине ціле, а їхні кінчики утворюють застібку.
Вставка – пласка інталія з погрудним зображенням бога Аполлона. Обличчя Аполлона повне, з правильними рисами, губи пухкі. На голові бога – лавровий вінок, кінці якого підняті над лобом. На грудях і плечах м’якими складками лежить хітон. У руках Аполлон тримає кіфару (струнний музичний інструмент).
Стиль зображення, особливості різьблення сердоліку свідчать про роботу італійського майстра. Отже в Пантікапей, столицю Боспорського царства (а саме на його місці і виникла сучасна Керч), гривна була привезена торговцями, а, можливо, й батьками дитини.
Аполлона вшановували в усьому античному світі як бога сонця, покровителя мистецтв, опікуна переселенців і найпершого лікаря. «Вузол Геракла», всередині якого розміщено зображення бога, в римський час вважався потужним магічним символом – оберегом, здатним посилювати життєдайні енергії.
Так майже сімдесят років тому було врятовано ще одну сторінку нашого знання про минуле. Минулого, з якого постали ми теперішні.
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
🇺🇦 Слава Героям! Слава Україні!
🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦