18 липня о 08:26

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
У 1900 році на Дівич-Горі поблизу села Сахнівка на Канівщині, де колись знаходилося давньоруське містечко-фортеця, селяни випадково знайшли скарб із жіночими коштовними прикрасами ХІІ – першої половини ХІІІ століття.
Серед прикрас (про більшість з них ми вже розповідали у кількох дописах) було і золоте намисто. Його складові частини виготовлені в техніці тиснення, розповсюдженої у ті часи. Це – порожнисті намистини, декоровані прямими рельєфними ребрами, та фігурні підвіски.
Вважається, що форма підвісок відтворює трипелюсткову квітку лілеї (або ірису/півника), яку в даному випадку дослідники називаю «крином». Одні науковці вбачають в кринах символи родючості, що мовбито збереглися на прикрасах русинок ще з дохристиянських часів. Інші цілком слушно говорять про квітку лілеї, яка вважалася у Середньовіччі символом чистоти і була пов’язана з образом Богородиці.
Разом такі намистини і підвіски створювали єдиний ансамбль нашийних прикрас, що користувався великою популярністю у заможних містянок, особливо, киянок.
Сахнівське намисто, вірогідно, було доповнене ще й центральною підвіскою, яку також було знайдено у скарбі. Прикраса має правильну круглу форму і окантована по краю рубчастою дротинкою. В центрі – овальний каст зі вставкою гірського кришталю, обробленого кабошонним огранюванням. Довкола нього – чотири невеликі касти, розташовані хрестоподібно: по бокам – трикутні зі вставками червоного скла, зверху і знизу – круглі зі вставками зеленого скла. Символіка кришталю, кольору і форми скляних вставок, їх розташування та форма підвіски в цілому – все пов’язано з християнством і, в першу чергу, з образом Богородиці.
Збережена пам’ять про минуле – то підмурок перемоги України в наші дні. У пам’яті – наша сила, наша правда!
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
🇺🇦
Щоб допомогти нашим захисникам переходьте за посиланнями:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=143970574948783&set=a.143970588282115 🇺🇦
🇺🇦
Слава Героям! Слава Україні!