Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
#ЦьогоДня, 8 червня, відзначають Всесвітній день океанів.
З цієї нагоди представляємо унікальні предмети кінської вузди, знайдені у скіфському кургані Товста Могила (IV століття до н.е.), який, нагадаємо, розкопала у 1971 р. на Дніпропетровщині експедиція Інституту археології АН УРСР під керівництвом Бориса Мозолевського.
Воїна, до поховання якого поклали золоту пектораль, супроводжували у потойбіччя шестеро коней. Вуздечки всіх коней були декоровані коштовними (золотими або срібними) прикрасами: скульптурною бляхою, що розташовувалася на носі коня, двома пластинами, що кріпилися до бокових нащічних ременів (тому їх називають нащічниками), і шістьма круглими бляхами, які прикривали перехрестя ременів.
Вважається, що ці прикраси були елементами маски-оголів’я, за допомогою якої, на думку скіфів, кінь у потойбіччі міг перетворитися на якусь фантастичну істоту або ж набути нових властивостей, що дозволили б йому подолати перешкоди, які очікували його господаря на шляху до світу предків.
В одному із срібних комплектів нащічники мали складку фігурну форму. На жаль, пластинки погано зберіглися, але у верхній частині прочитується зображення птаха із пишним хвостом. Це досить типові зображення для цих виробів, які трапились археологам у багатьох курганах скіфської знаті. Вірогідно, вони мали надати можливість коневі рухатися, мов птах, перетворюючи його, фактично, на коня-птаха.
Зазвичай нижня частина таких нащічників декорована рослинним візерунком, але в даному випадку тут відтворено морський пейзаж: хвилі, над якими стрибають дельфіни.
Такі зображення – унікальні. І ми можемо тільки здогадуватись, яким чином морські істоти потрапили на предмети кінської вузди, що належали степовикам. Маршрути скіфських кочовищ взимку пролягали вздовж морського узбережжя. Саме там степовики бачили дельфінів й, імовірно, складали про них легенди. Вірогідно, не обійшлося й без впливу грецької культури, адже у Стародавній Греції дельфін вважався носієм душ померлих на таємничі Острови блаженних.
Ми любимо дельфінів за їхню кмітливість і приязнь до людей. Ця морська тварина викликає тільки захоплення і завжди дарує безліч позитивних почуттів.
І в наших силах зробити так, щоб контакти між нами були не тільки на користь людей, але й ніколи не завдавали шкоди дельфінам.
Тримаємо стрій! Разом – до Перемоги!
🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦
🇺🇦 Слава Героям! Слава Україні!