29 травня о 08:19

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

Вітаємо з Днем Києва!

 

Вітаємо з Днем Києва!

Архангела Михаїла в образі крилатого воїна з давніх часів вважають небесним покровителем української столиці. Архангел Михаїл (у перекладі з давньоєврейської «хто є, як Бог») у Біблії названий «очільником (архістратигом) воїнства Господнього». Православна церква шанує його як захисника віри, адже він поборов диявола, скинувши його з неба.

У Давній Русі Святого Михаїла вважали заступником князів, захисником воїнів, що вирушили у похід. На його честь називали монастирі, зводили церкви. Найвідомішими серед них є Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві, заснований у 1108 році київським князем Святополком Ізяславичем, і церква Архістратига Михаїла, побудована у XVI ст. у селі Дубовичі (нині Кролевецького р-ну Сумської обл.) – на місці явлення чудотворної ікони Божої Матері.

Образ Святого Михаїла часто зустрічається на іконах: такою є житомирська ікона «Собор Архангела Михаїла» початку XVIII ст. з колекції НМІУ. Бачимо його на гетьманських хоругвах і на козацьких знаменах (зокрема, на Прапорі Війська Запорозького, «…плавающего по реке Днепру і Дунаю» з колекції НМІУ), а також на монументальних барельєфах, встановлених наприкінці ХVII ст. на вежі Київської ратуші.

Образ Святого Архістратига Михаїла відтворений на гербах міст України – Києва, Гадяча, Кролевця, Канева, Чигирина, Таращі, Овруча, Звенигородки. Присутній він і на багатьох предметах церковного начиння, виготовлених українськими мастрами-золотарями.

У зібранні музею є срібний потир 1738 року роботи відомого київського золотаря Івана Равича. Згідно вкладного напису він походить із Михайлівської церкви міста Глухова.

Поверхню потира вкриває золоченим мереживом карбований бароковий декор. Його елементами є листя аканту, в’язки плодів та квітів, розташовані поруч небесних янголів, помічників Божих.

На суцільній «сорочці» чаші представлені три сюжетні медальйони, виконані в техніці гравірування, яку лише інколи використовував майстер. Обрамлені лускатими картушами та підсвічені позолотою, вони мають виразний і урочистий вигляд. Це сцена Розп’яття, а також образи Божої Матері з Дитям на руках та Архангела Михаїла.

Богородиця стоїть, попираючи змія-диявола; під її ногами – місяць, мов човен. Вона разом із Небесним Воїном заступається за весь світ, рятує його від зла, брехні та лицемірства.

Архангел Михаїл постає непереможним небесним воїном-оборонцем у військових латах, із піднятим мечем у правій руці і щитом – у лівій. Він елегантний і благородний, глибоко зосереджений, поданий з ледь прихованою емоційною напругою.

Архистратиг є образом-символом, який відповідає й минулому, і сьогоденню – освіченого і діяльного патріота, борця за Україну!

Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

🇺🇦 Слава Героям! Слава Україні!