28 травня о 07:40
Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Прибужанські степи… Земля тривоги нашої…
Слухаємо зранку повідомлення про те, як минула ніч: обстріли артилерією, ракетні удари…
У потоці інформації – назви пунктів Миколаївської області, добре знайомі нам, археологам, адже там щорічно проводили роботу експедиції Інституту археології та місцевого краєзнавчого музею. Кожну весну науковці чекали з нетерпінням, коли можна виїхати у степ і почати роботу, щоб здобути нові знання. Тут здавна жили люди, які залишили по собі численні пам’ятки. Серед них – кургани, земляні споруди над прадавніми похованнями.
У І тисячолітті до н. е. у Побужжі мешкали скіфи – іраномовні племена кочовиків, а зовсім недалеко, на Діпровському лимані, – греки, переселенці з Малої Азії, які побудували красиве місто Ольвію (давньогрецькою Ὀλβία – “Щаслива”). Завдяки археологічним дослідженням було зроблено багато знахідок. Це зброя, посуд, прикраси… Вони належали чоловікам, жінкам, дітям. Речі дозволяють відчути струмінь життя, що відбувалось за сивої давнини.
Зупинимо погляд на парних золотих кільцях з підвісками у вигляді мушель, які є елементами костюмного комплексу з кургану № 2 поблизу села Пришиб Миколаївської області.
Підвіски виготовлені із двох з’єднаних між собою рельєфних пластинок, вирізаних за контуром зображення мушлі морського гребінця.
По краю до кожної з них прикріплено сім маленьких привісок, які також мають форму мушель. Їх відтворення на пам’ятках мистецтва завжди приваблює віялоподібним візерунком і вишуканими контурами.
Античні майстри використовували зображення мушлі-гребінця як один із символів богині любові і краси Афродіти. Її вважали дочкою Зевса та морської німфи Діони. В одному з міфів Стародавньої Греції розповідається про народження Афродіти з морської піни. Тому в мистецьких творах з’явився сюжет, що зображує богиню, яка пливе на мушлі (за мистецькими творами доби Відродження знайома також композиція із прекрасним жіночим образом між двох «гребінців»). Афродіту вважали ще й покровителькою моряків.
За уявленнями жителів Північного Причорномор’я, скіф’янок з аристократичних кіл, Афродіта є одним із божеств життєдайних сил природи і подібна до Аргімпаси – богині любові, покровительки царських скіфів. Сережки із зображенням символів Афродіти, імовірно, були даниною богині, яка була прихильною до жінок.
Можливо, сережки замовив у грецького ювеліра для дружини її чоловік? Скіф’янки дбали про свою красу і любили гарні вишукані оздоби. Але за певних обставин, коли треба було захищати свою землю, сідали на коня і разом з чоловіками вирушали на битву.
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc
Слава Героям! Слава Україні!