25 травня о 08:31
Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Серед тисяч ювелірних виробів – мистецьких пам’яток населення Скіфії – особливо цікавими є твори, на яких представлено сцени, що становлять змістовні розповіді. Їх важко «прочитати», але подібні зображення – наче вікно у далекий світ минувщини.
Цікавий сюжет бачимо на знахідці з кургану № 2 поблизу села Сахнівка Черкаської обл. (розкопки Віктора Гезе 1902 року). Це прямокутна пластина із зображеннями, виконаними в техніці витискування. За місцем знахідки її називають Сахновською пластиною. Центральним образом у композиції з 10 персонажів є жінка (богиня) в ошатному вбранні: її парадний головний убір – циліндрична шапочка (полос), одяг – довга сукня та халат-кандіс, накинутий на плечі.
Пластина прикрашала головний убір, схожий на той, що увінчує голову богині. Отже, уважно подивимось на всіх дійових осіб композиції на Сахновській пластині.
Жінка сидить у величній позі, тримаючи в руках дзеркало та посудину – атрибути богині любові Аргімпаси. Перед нею (праворуч) навколішки стоїть чоловік із ритоном і скіпетром у руках. По ліву руку від богині – юнак з якимось предметом (опахалом?) у піднятій лівій руці та двоє скіфів із ритоном, який вони піднесли до вуст. Чоловіки представлені навколішки, один – у профільному ракурсі, а другий – анфас, із профільним зображенням голови. За цими персонажами представлено сцену жертвопринесення: двоє персонажів на колінах, один із кинджалом тримає іншого, щоби нанести удар. Праворуч від центральних образів зображено музиканта (навколішки) біля музичного інструмента, а далі – двоє юнаків, що тримають у руках посудини.
Є кілька варіантів «прочитання» сюжету Сахнівської пластини. Можливо, перед нами відображення священного бенкету на честь містичного шлюбу богині та Колоксая – першого царя і предка усіх скіфів. До шлюбних обрядів, зокрема, належали й дійства зі священним напоєм, який також відігравав велику роль у жертвопринесенні.
Богиню любові Аргімпасу вважали покровителькою царських скіфів. Імовірно, на пластині показані ритуали, пов’язані зі вшануванням Аргімпаси, які виконували з наміром заслужити її прихильність і одержати допомогу в боротьбі з ворогами.
Відомо, що скіфи досягли визначної воїнської вправності, прославились своєю сміливістю та звитягою. І вирушаючи у похід, вони звертались до богині-покровительниці, розраховуючи на її допомогу:
Причасти нас, богине, до безсмертя і неба,
До вогню невмирущого, до джерел чистоти.
Крім кумису і м’яса, нам ще вічності треба.
Причасти нас до подвигу, і мечі освяти.
(Борис Мозолевський)
Тримаємо стрій! Разом – до перемоги!
Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc