Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Продовжуємо знайомство з творчістю київського майстра-золотаря Федора Левицького.
Сьогодні – розповідь про зворотній бік хреста, виготовленого у 1757 році на кошти Павла Шкурупія та його дружини Анастасії.
У центрі зворотнього боку хреста розміщено сюжетну композицію «Хрещення»: у центрі фігура Ісуса, ліворуч від нього – поясне зображення Іоанна Хрестителя, праворуч – двох янголів. Угорі, над усіма зображеннями, – Бог-Отець і Бог – Дух святий (голуб) у Небесах.
На верхньому рамені хреста – продовження євангельської розповіді про Христа у сюжетах «Воскресіння Ісуса Христа», «Вознесіння» та «Сходження Святого Духу».
На медальйонах лівого рамена – сюжети «Преображення» та «Стрітення», який пов’язаний із розповіддю про Богородицю. Поряд – зображення янгола, який тримає в руках два вінка (один із них терновий). На правому рамені бачимо «Благовіщеня» та «Христос і сотник Лонгин» і таке ж зображення янгола.
У нижній частині хреста майстер розмістив сцени «Різдво Христове», «Обрізання», «Стрітення Господнє (Принесення до Храму)» та янгола з двома вінками.
Оригінальності виробу надає перлинник, який оперізує хрест по контуру та облямовує кожний медальйон, поєднуючи всі сюжети у єдину розповідь.
Хрест встановлено на високий піддон із стояном. Кожна деталь пишно декорована рослинним візерунком. На верхньому ярусі піддона – вісім золочених медальйонів видовженої форми, на яких представлені наступні образи та сюжети: «Різдво Богородиці», «Святий апостол Павло» та «Свята великомучениця Анастасія» (покровителі вкладників), «Свята праведна Єлисавета» (мати Іоанна Хрестителя), «Святий апостол Петро», «Святий пророк Захарій» (батько Іоанна Хрестителя), «Успіння Богородиці», «Свята великомучениця Варвара».
Збережена пам’ять про минуле – то підмурок перемоги України в наші дні. У пам’яті – наша сила, наша правда!