30 березня 11:10

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.
Шедевр античного мистецтва! Знахідка століття! Можна навести ще з десяток визначень, які передають захоплення від пекторалі – нагрудної прикраси і, одночасно, інсігнії влади скіфського зверхника, який жив у IV ст. до н. е. Вона була відкрита світові у 1971 році завдяки археологічним дослідженням кургану Товста Могила, що на Дніпропетровщині. Перший, хто торкнувся пекторалі, археолог і поет Борис Мозолевський, порівняв її з «краплею роси, в якій не тільки блиск золота, а й душа цілого народу».
Археологи, історики та мистецтвознавці вивчають художні особливості прикраси, її знакові функції, семантику образів. Без сумніву, пектораль – річ сакральна. В ній втілено уявлення скіфів про світобудову й, окрім того, відображено плин земного життя. Це передано у композиції верхнього ярусу пекторалі: можливо, перед нами розгорнуті дійства приготування до одного з головних свят – Нового року, що припадав на день весняного сонцестояння. Те, що події відбуваються навесні, майстер підкреслив, показавши свійських тварин із дитинчатами (весняний приплід). Свято велике, і усталений порядок його проведення мав забезпечити процвітання суспільству. Для належного святкування шили обрядовий одяг, готували священний напій, здійснювали перше доїння. Виконуючи все, чого вимагав звичай, – вшанування предків, славетних героїв, принесення жертв богам, – люди робили це, аби забезпечити і собі, і своїм наступникам життя на благодатних землях.
Давньогрецький історії Геродот писав про Скіфію: «Їхня країна… рясніє травою і зрошується водою багатьох річок», а ще «…все найголовніше скіфи мають у повному достатку». Тому всі молитви і обряди були спрямовані на те, щоб у степах, на вільних пасовищах, набиралися сили табуни баских коней, великі отари овець, а біля обійсть паслися тучні корови й граційні кози. Художники застосовували різні засоби виразності, щоб створити «живі картинки»: ніжність матерів до зовсім маленьких телят і лошат, граційність кози і зворушливість козеняти, яке чеше мордочку… Ці епізоди викликають замилування у сучасних глядачів. Давні митці, мабуть, ставили собі за мету викликати такі ж почуття і у замовників – скіфів.
Скіфи були прославлені воїни. І недаремно на верхньому ярусі представлено горити. Ці футляри для лука і стріл були для ворогів, «як відкрита домовина». Мирне життя – то омріяний світ, який треба захищати.
Дослідники продовжують розгадувати таємниці пекторалі. Але можна сказати напевне, що це послання у віки із закликом любити життя і свою землю.
Тримаємо стрій! Разом здобуваємо перемогу!
🇺🇦 Слава Героям! Слава Україні!