Виставка “Пектораль. Знахідка століття” представлена до уваги відвідувачів на 2-му поверсі Музею історичних коштовностей України (вул. Лаврська, 9, корп. 12) і триватиме до 31 січня 2022 року.
21 червня цього року виповнилося 50 років, як український археолог Борис Мозолевський у кургані Товста Могила на Дніпропетровщині знайшов унікальні знахідки, зокрема золоту пектораль. До цього визначного для української археології ювілею Музей історичних коштовностей України, філіал Національного музею історії України, під патронатом Міністерства культури та інформаційної політики України у партнерстві з Інститутом археології НАН України 30 липня відкрив виставку «Пектораль. Знахідка століття».
Виставка надає можливість кожному відчути себе дослідником “пірамід степів” – скіфських курганів. Цитати із польового археологічного щоденника Бориса Мозолевського та світлини роботи експедиції занурюють в атмосферу, яка панувала на розкопках, допомагають відчути незабутні миті, коли Товста Могила відкривала свої таємниці.
У центрі виставки – оригінал пекторалі (від латинського pektos – груди), знайдений у похованні скіфського очільника. За художніми властивостями, технічною досконалістю та інформативністю пектораль є неперевершеним шедевром античного мистецтва. Експонуються й інші артефакти з кургану Товста Могила, які ніколи раніше не представляли широкій аудиторії. Зокрема, це деталі поховального кортежу, предмети оздоблення возу, в тому числі дерев’яні, та декоративні елементи вуздечок.
Центральне поховання скіфського правителя в давнину пограбували, у двох могилах поховали шестеро коней разом з трьома “конюхами”. В боковій могилі – поховання дружини та дитини правителя у супроводі чотирьох слуг. Три знатні персони були поховані в різний час. Археологи виявили також сліди поминальної тризни на три тисячі осіб.
Куратори виставки: завідувачка відділу історії ювелірного мистецтва в Україні Любов Клочко та провідні наукові співробітники Музею історичних коштовностей України Юрій Полідович і Оксана Ліфантій.