З 9 червня до 11 вересня 2006 р. у двох виставкових залах Музею історичних коштовностей України проходила виставка “Сучасне ювелірне мистецтво України”.

Виставка “Сучасне ювелірне мистецтво України” проходила з 9 червня до 11 вересня 2006 р. в двох окремих виставкових залах Музею історичних коштовностей України. Вона була результатом багаторічної співпраці Музею історичних коштовностей з українськими ювелірами. Свого часу в Музеї існував розділ експозиції під такою назвою, основою якого стали вироби українських майстрів 70-80 рр. ХХ ст., придбані у них чи подаровані ними та прийняті на постійне зберігання. Зараз ці твори є вже раритетними, бо належать минулому століттю і відбивають тенденції у розвитку ювелірного мистецтва України, притаманні суспільству того часу. Це оригінальні витвори художників, натхненних поезією навколишнього світу.
Автори деяких творів (В. Друзенко, Ю. Жданов, Ю. Федоров, А. Михальянц, А. Письменний, Т. Письменна) були дипломантами престижних міжнародних виставок, наприклад в м. Яблонець (тодішня Чехословаччина).
У ХХI ст. українські ювеліри увійшли, оволодівши досягненнями минулого, засвоївши нові технології, одночасно зберігаючи самобутні риси українського золотарства, корені яких сягають глибини століть.
На виставці демонструвалися твори понад 50-ти майстрів із різних регіонів України. Досить велику частку складали вироби київських ювелірів. Серед них – предмети відомих художників: В. Друзенко, О. Гулько, О. Мінжуліна, С. Маро. Довге та плідне співробітництво художників Хоменків з Музеєм дозволяє спостерігати за творчими злетами Віталія та його сина Юрія. При декоруванні своїх витворів вони надають перевагу різнокольоровим емалям.
Мистецький доробок В. Балибердіна представлено різноманітними прикрасами. Майстер використовує улюблені матеріали – перламутр та кістку, а в орнаментиці надає перевагу інтерпретації народних візерунків. Серед нових імен вирізняється Р. Усманов, витворам якого властиві пластичні форми та казково-поетичні мотиви. Творчі наміри молодих київських художників (у більшості ще студентів) репрезентують вироби Д. Усенка, В. Титинюка та ін.
Звертають на себе увагу твори ювелірів з Вінниці (О. Барбалат), Житомира (Е. та С. Кожухови) та Черкас (М. Гладько). Кожен автор володіє власним “секретом” художнього мислення. Так, особливе естетичне звучання мають твори М. Гладька, завдяки застосуванню в їх декорі коралу – традиційного для українських старовинних прикрас.
Певне місце на виставці посідали витвори майстрів із південних міст України – Дніпропетровська, Сімферополя, Одеси, Севастополя. Кримські ювеліри досягли виразності, художньої довершеності у виконанні різноманітних прикрас з агатів, перламутру, черепашок, тобто, місцевих матеріалів. В експозиції подано вироби з колекції МІКУ сімферопольців А. Крюкова, О. Письменного, Т. Письменної, О. Михальянца. Останній суттєво доповнив збірку роботами, що вражають оригінальністю творчих ідей та засобів їх втілення. Юхим та Олександр Жданови також надали прикраси, в яких переплелися фантазійні елементи з сучасним конструктивним вирішенням.
Вперше до музейної експозиції було включено вироби Н. Манзенко. Її витворам притаманні своєрідні форми та гармонійне поєднання різних матеріалів.
Вельми відомими є імена художників з Одеси. Серед них – Л. Косигін, твори якого характеризують лаконізм композиції, емоційне наповнення сюжетів. Захоплюють пошуки А. Погорецької – її філософське осмислення Землі та Космосу, а також різнопланова тематика творчості Ю. Федорова – романтика старовини та сучасності.
Ювеліри зі Львова та Чернівців – К. Кравчук, О. Куконін, Ш. Пержан представляли Західний регіон України. Майстри звертаються до традиційних образів самобутнього українського мистецтва як до невичерпного джерела натхнення.
Один з найскладніших видів ювелірного виробництва – гліптика. Відносно недавно майстри-різьблярі відродили цю творчу галузь. На виставці була можливість познайомитись з інталіями та камеями художників О. Галатіна, В. Сауткіна (м. Київ), А. Кушніра (м. Одеса), С. Лєонової (м. Миколаїв).
У Музеї вперше демонстрували доробок художників-емальєрів. До експозиції увійшли пейзажі (гаряча емаль) одеського ювеліра Л. Косигіна, який у 1984 р. став дипломантом VII-го міжнародного Бієннале емальєрів у Ліможі (Франція). Великий інтерес викликали також роботи подружжя Тетяни та Сергія Колечків. Їх неповторний стиль увібрав глибоке розуміння світових надбань емальєрного мистецтва та прагнення передати власне світовідчуття.
Творчість відомих в Україні художників Олександра та Юлії Бородаїв нерозривно пов’язана з давніми народними традиціями. На виставці були представлені різноманітні за тематикою та кольоровою гамою емалеві картини О. Бородая, мистецькі пошуки якого стали наснагою для його дочки – Ю. Бородай. Її емалі відзначаються насиченими соковитими кольорами, загадковими орнаментами.
Художниця О. Барбалат створила прекрасні образи, в яких віддзеркалився світ дитячих мрій, сподівань, віра в казки.
Виставка, знайомлячи з доробком сучасних ювелірів, мала на меті прилучити широке коло глядачів до скарбів культури України. Експозиція показала, що справжнє мистецтво розвивається, спираючись на міцний фундамент традицій, не має меж ні в часі, ні в просторі.
2005 р.