З 19 травня до 14 грудня 2015 р. у дев’ятому залі Музею історичних коштовностей України проходила виставка “Нові надходження до Музею історичних коштовностей України”.

Традиційно до Міжнародного дня музеїв колектив Музею історичних коштовностей України презентував відвідувачам виставку “Нові надходження до МІКУ”. Експонати для цієї виставки з 19 травня до 14 грудня 2015 р. демонстрували у дев’ятому залі музею в двох вітринах.

Впродовж останніх років до фондів музею за рішенням Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей від митниць України надходили пам’ятки ювелірного мистецтва. Так, наприкінці 2014 р. Чернігівська митниця міндоходів передала до музею чайно-кавовий сервіз роботи московського відділення відомої ювелірної фірми Сазікових. Ця фірма була заснована в 1793 р. купцем третьої гільдії Павлом Федоровичем Сазіковим, – власником невеличкої майстерні в Москві, що згодом перетворилась у фабрику з виготовлення різноманітних срібних виробів. У 1837 р. Сазіков отримує звання придворного постачальника. Вироби фірми з успіхом конкурували з роботами провідних ювелірів Європи. В середині ХІХ ст. вона здобула численні нагороди, отримала почесні грамоти, золоті медалі на всеросійських виставках художньо-промислових товарів, а також велику медаль та Орден почесного легіону на всесвітніх виставках у Лондоні у 1851 та 1867 рр. у Парижі. До роботи фірми, яка відіграла головну роль у створенні та становленні художнього стилю “історизм”, долучалось багато відомих художників та скульпторів. На виставці в одній з вітрин представлений чудовий чайно-кавовий сервіз із чотирьох предметів, виконаний у східному стилі, який був притаманний для робіт фірми Сазікових у 50-ті роки ХІХ ст.

Зібрання музею поповнилась також чудовими зразками ювелірного мистецтва Дагестану, що надійшли від Мостиської митниці (1995 р.) і Київської митниці міндоходів (2008 та 2014 рр.). Протягом ХХ ст. художні вироби і прикраси з дорогоцінних металів майстрів Дагестану, зокрема, одного з найдавніших промислів – кубачинського, були широко відомі та популярні. Мешканці аула Кубачі з давніх-давен славилися виготовленням предметів декоративно-ужиткового мистецтва: карбованих глеків, кубків, блюд, парадної зброї, срібних застібок, пряжок і накладок до поясів, браслетів та інших особистих прикрас. Майстри досконало володіли такими рідкісними і складними видами технік, як насічка та інкрустація по металу, гравірування з черню, емаль, філігрань. Дбайливо зберігалися та передавалися від батька до сина не тільки тонкощі художньої обробки металу, але й мистецтво орнаментації, стародавні традиційні візерунки, за якими можна відрізнити кубачинські вироби від будь-яких інших. Традиції старих майстрів продовжив розвивати Кубачинський художній комбінат, створений у 1960 році, який випускає різноманітний асортимент вишуканих витворів, що постійно відмічаються нагородами на міжнародних виставках. Серед легендарних майстрів аула – заслужені діячі мистецтв Расул Аліханов, Гаджи Кішев, Гаджи Бахмуд Магомедов, Манаба Магомедова та ін.

Роботи всесвітньо відомої фірми Сазікових та унікальні колекції пам’яток кубачинського мистецтва зберігаються в багатьох провідних музеях світу – Ермітажі (Санкт-Петербург, Російська Федерація), Луврі (Париж. Франція), Музеї Вікторії та Альберта (Лондон, Великобританія), Музеї мистецтв Метрополітен (Нью-Йорк, США) та ін.