2 травня

Канфар чорнофігурний у вигляді жіночої голови з двома вертикальними ручками було знайдено в давньогрецькому місті Ольвії, залишки якого знаходяться біля села Парутине Миколаївської області. Цю ритуальну посудину для вина створено давньогрецькими майстрами в 5 столітті до н.е.

Відтворене на канфарі обличчя жінки має правильні риси, прекрасні мигдалеподібні очі, прямий ніс і стримані губи. Обличчя охоплене дугою густого волосся. Верхня частина посудни, прикрашена зображенням двох рядів дерев, сприймається як головний убір.

Зважаючи на відносно юний вік жінки, можна припустити, що майстер відтворив образ богині Персефони, доньки Деметри і Зевса.

Міфи розповідають, що Персефону викрав бог підземного царства Аїд, коли юна богиня разом з подругами гуляла на лузі, та зробив своєю дружиною. Цей вчинок надзвичайно обурив Деметру, яка наслала на землю посуху і холод. В події втрутився Зевс і змусив Аїда на певний час відпустити Персефону до матері.

Відтоді, коли Персефона підіймається на землю, Деметра радіє доньці, а тому й природа розквітає та буяє зеленню. А коли їй приходить час повертатися у похмурі володіння Аїда, Деметру охоплює сум, а тому на землю налітають холодні вітри, сіють дощі, а дерева жовтіють, скидають листя і застигають в очікуванні холодів. Зараз ми разом із Деметрою тішимось і вітаємо цей благословенний час, коли Персефона зустрічається зі своєю матір’ю 😊.

Канфар – це обрядова чаша. Давні греки часто використовували цей посуд у ритуалах та, ймовірно, вважали його атрибутом Діоніса, бога вина, який асоціювався з рослинністю та родючістю. Власне, ту ж саму природу мала й Персефона, втілюючи жіночу сторону буття.

Канфар у ритуалах виступав символом відродження або навіть воскресіння, сприймався символом безсмертя, яке пропонувало вино, «знімаючи в моменти екстазу тягар самосвідомості та підносячи людину до рангу божества».

✅ Хочете дізнатись більше про вірування давніх греків та войовничих скіфів? Запрошуємо вас на авторську екскурсію археолога Юрія Полідовича, який занурить вас у дивовижний міфічний світ цих давніх мешканців нашого Півдня.

📌 Авторська екскурсія “Міфічні світи греків і скіфів” відбудеться в Скарбниці Національного музею історії України в неділю, 4 травня. Початок о 13:00. Поспішайте зареєструватись! Телефонуйте (044) 280-13-96 або (093) 619 70 29 (вайбер, телеграм).

☑️Вартість участі – 200 грн, для пенсіонерів, студентів, школярів – 130 грн (без додаткової плати за вхід до музею чи до заповідника).