24 січень о 17:39 

А чи знаєте ви, що в Криму був свій Неаполь? Неаполь Скіфський, територія якого нині перебуває в межах Сімферополя, став центром нової скіфської держави близько 150 року до н. е. Назва міста походить від грецького Νέα Πόλις – «нове місто».

Степових мешканців того часу прийнято умовно називати пізніми скіфами, на відміну від власне скіфів 7–4 століть до н.е. Після масштабних екологічних зрушень 3 століття до н.е. скіфи-кочовики осіли в пониззі Дніпра та Дністра, а також переселилися до передгірського та північно-західного Криму, де змішалися з місцевим населенням і грецькими колоністами.

В середині 2 століття до н.е. володарем пізніх скіфів був Скілур, який правив понад 30 років. Його влада поширювалася на значну частину Криму, пониззя Дніпра й Бугу. Скілур встановив контроль над Ольвією, де карбували монети з його іменем, та безуспішно намагався підкорити Херсонес.

Цей керамічний вівтар походить із мавзолею, у якому, на думку багатьох дослідників, у 114 – 113 роках до н. е. було поховано Скілура.

🔎 Вівтар складався з квадратної підставки, порожнистої круглої основи та неглибокої чаші. Всі три частини виготовили окремо, ймовірно, з застосуванням гончарного кола, а потім з’єднали в одне ціле ще в сирому вигляді. Колоноподібну основу прикрашали наліпні елементи – гірлянди, розетки й букранії, стилізовані зображення голів бика. Ці прикраси не збереглися, але їх впевнено реконструювали за польовими малюнками й фотографіями. Після цього виріб випалили в гончарній печі. Можливо, після цього вівтар розфарбували. Нині тільки під вінцем збереглися сліди гірлянди, що складалася з маленьких темно-червоних і великих зелених листочків, намальованих на білій ґрунтовці. Іншу поліхромну палітру реконструйовано за аналогіями. У чаші збереглися сліди одноразового використання – спалення невеликої кількості маслянистої речовини.

Такі вівтарі використовували в Неаполі Скіфському та грецьких центрах Північного Причорномор’я в другій половині 2 ст. до н. е.

🔖 Дізнатись більше про цей та інші цікаві експонати, що розповідають про життя скіфів, давніх греків, пізніх скіфів, сарматів, аланів, гунів і готів на теренах Криму, можна 26 січня на Кураторська екскурсія виставкою “Скарби Криму. Повернення”. Екскурсію проведе провідна наукова співробітниця музею Оксана Ліфантій. Початок о 13:00.