18 січень о 11:45
Продовжуємо ділитись з вами дивовижною красою, яка представлена на виставці «MİRAS. Спадщина» та оцифрована й відтворена у вигляді 3D-моделей завдяки нашим партнерам eMuseum та Dmytro Matiash.
Кушак баши (Quşaq başı) – пряжка до традиційного кримськотатарського жіночого пояса кушак, яка виготовлена в формі виноградного листка юзюм япраги (yüzüm yarpağı), з рослинним декором і підвісками. У кримських татар подібні пряжки тісно асоціюються з весіллям та слугують візуальною ознакою нареченої, або ж одруженої жінки. Зберігся популярний звичай, під час якого на весіллі батько вдягає на наречену пояс із такою пряжкою, обходячи навколо неї тричі. Форма пряжки і її орнаментальний сюжет вважаються символічним побажанням сімейного благополуччя та здоров’я. Пряжка виготовлена зі срібла й покрита позолотою. Оздоблена у техніці багатошарової філіграні – вишуканого тонкого мережива, в якому упізнається унікальний стиль кримськотатарських ювелірів куюмджилар (quyumcılar). Вага подібного поясу складає від 300 до 500 грамів срібла або золота. Відомо, що деякі комплекти весільних поясних прикрас збиралися роками, поступово замовляючи в ювеліра окремі елементи. Пояс із пряжкою у формі виноградного листа юзюм япраги є важливою частиною культурної спадщини кримських татар і не має аналогів у культурах інших народів.
Побачити експонат можна на виставці «Спадщина. MİRAS. The Heritage», яка є спільним проектом музею з Есмою Аджієвою (Esma Adzhieva) головою громадської організації АЛЄМ, в рамках проєкту «Сенси, що об’єднують» за підтримки Швейцарії.
А роздивитися у всіх деталях цей витвір традиційного мистецтва кримських татар можна на сторінці проекту eMuseum – https://sketchfab.com/…/e2a4e6b8cbad49f9bed2a7bc7b728d0e