12 грудня о 17:35
Намисто. 11–12 століття. Городище Дівич-Гора, село Сахнівка, Черкаська область, Україна
Випадково знайдено селянами у складі скарбу у 1900 р.
Експонат належить до культури Русі.
Намистини сферичні, порожнисті. На поверхні – зображення птахів і звірів. Контур зображень окреслено сканними дротинками, а вся внутрішня поверхня покрита дрібною зерню. На трьох намистинах три пари птахів чергуються із зображеннями вписаних у коло рівнобічних хрестів. Ще на одній намистині під сканними арочками зображено три пари звірів.
Намистини не мають аналогів, хоча деякі елементи нагадують скандинавські зернені прикраси 10–11 ст. Для них характерні зображення, контур яких утворює сканна дротинка, а внутрішня поверхня щільно вкрита зерню, а також пояски зерні в облямуванні дротинок. Окрім того, такі елементи характерні й для виробів єгипетського та сирійського ювелірного мистецтва, яким притаманна більша ажурність, на відміну від скандинавських знахідок. Майстер намагався надати ажурності й цим масивним намистинам, прорізавши отвори між фігурами.
Численні намистини, що належали до скарбу, не були знизані. Тому можливі різні варіанти реконструкції намист. Імовірно, золоті зернені намистини чергувались із кам’яними.