12 грудня о 17:35 

Намисто. 11–12 століття. Городище Дівич-Гора, село Сахнівка, Черкаська область, Україна

Випадково знайдено селянами у складі скарбу у 1900 р.

Експонат належить до культури Русі.

🟠 Намистини сферичні, порожнисті. На поверхні – зображення птахів і звірів. Контур зображень окреслено сканними дротинками, а вся внутрішня поверхня покрита дрібною зерню. На трьох намистинах три пари птахів чергуються із зображеннями вписаних у коло рівнобічних хрестів. Ще на одній намистині під сканними арочками зображено три пари звірів.

📍 Намистини не мають аналогів, хоча деякі елементи нагадують скандинавські зернені прикраси 10–11 ст. Для них характерні зображення, контур яких утворює сканна дротинка, а внутрішня поверхня щільно вкрита зерню, а також пояски зерні в облямуванні дротинок. Окрім того, такі елементи характерні й для виробів єгипетського та сирійського ювелірного мистецтва, яким притаманна більша ажурність, на відміну від скандинавських знахідок. Майстер намагався надати ажурності й цим масивним намистинам, прорізавши отвори між фігурами.

🟠 Численні намистини, що належали до скарбу, не були знизані. Тому можливі різні варіанти реконструкції намист. Імовірно, золоті зернені намистини чергувались із кам’яними.