Рік тому скарби Криму повернулися до України.
27 листопада 2023 року артефакти з чотирьох кримських музеїв приїхали до Києва. Українські юристи, музейники та урядовці, представники адвокатських об’єднань «Сергій Козьяков та Партнери» (Україна) і «Berg Stoop and Sanders» (Нідерланди) боролися за них у судах Амстердама понад дев’ять років. Нині це єдиний успішний приклад повернення Україною своєї спадщини, яку намагалися загарбати російські окупанти. Ця перемога ще раз підтвердила на міжнародному рівні, що Крим – це Україна.
Напередодні річниці повернення кримських скарбів до України Нідерланди оплатили фахівцям Національний музей історії України (МІСТ) проведення державної експертизи предметів з колекцій музеїв Криму. Це було необхідно для того, щоб артефакти змогли ввезти до України. Висновок експертизи підготували фахівці музею, відряджені до Амстердама в листопаді 2023 року.
Оплата державної експертизи – ініціатива Музею Алларда Пірсона в Амстердамі, де під час судового процесу зберігалися артефакти з колекцій кримських музеїв. Це свідчить про підтримку і дружбу між Музеєм Алларда Пірсона і МІСТ, адже рішення суду, за яким повертали предмети, не накладало такого обов’язку на нідерландську сторону.
Уряд Нідерландів підтримав ініціативу Музею Алларда Пірсона та ухвалив рішення про виділення коштів на оплату експертизи, проведеної торік. Це є добрим прикладом культурної дипломатії, а також свідчить про високу оцінку роботи наших колег.
Це вже не перший вияв підтримки з боку Музею Алларда Пірсона. За рішенням Окружного суду Амстердама, Україна мала виплатити цій інституції 111 689 євро з нарахуванням відсотків за весь час збереження колекцій кримських музеїв. Проте амстердамський музей відмовився від цієї виплати. Також колеги надали обладнання для безпечного перевезення колекції до України.
Нагадаємо, що нині артефакти з кримських музеїв можна побачити наживо у Скарбниці Національного музею історії України на виставці «Скарби Криму. Повернення».
На згадку про радісну подію ділимося світлинами, зробленими під час повернення кримських артефактів додому.
Довідково. 565 експонатів із чотирьох музеїв Криму: Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (Севастополь), Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайського і Керченського історико-культурних заповідників представили в лютому 2014 року в Музеї Алларда Пірсона (Амстердам) на виставці «Крим: золото й таємниці Чорного моря». У цей час росія почала окупацію українського півострова. Повертати цінності з кримських музеїв на територію, непідконтрольну українській владі, стало неможливим. Проте музеї Криму, які де-факто контролює російська влада, наполягали саме на цьому.
У Нідерландах розпочався судовий процес, на якому мали винести юридично обґрунтоване рішення, що робити з музейними предметами. Спір між Україною та росією пройшов три етапи, включно з апеляцією та касацією. Усі три суди виграла саме Україна. За наказом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України колекції кримських музеїв передали на зберігання до Національного музею історії України. Наприкінці 2023 року артефакти прибули до Києва. Їх повернуть до кримських музеїв, але – після деокупації півострова.