24 жовтень о 06:19 

✅ Декрет на честь історика Сіріска – експонат, пов’язаний із ранніми археологічними дослідженнями Криму. Фрагменти декрету було знайдено у 1879–1880 рр. під час розкопок Одеського археологічного товариства та у 1908 р. директором музею у Херсонесі та керівником розкопок, новопризначеним Імператорською Археологічною комісією, Робертом Лепером.

Кураторка виставки, археологиня Оксана Ліфантій розповіла музейному блогу, що у 19 столітті археологічні дослідження в Криму почали фінансувати системно. Цим часто опікувалась Імператорська Археологічна комісія, заснована 1859 року в Петербурзі. Багато експедицій цієї установи були пов’язані з «півднем росії». Ймовірно, Імператорська археологічна комісія зацікавилася дослідженнями Криму, бо з’явилося розуміння, що тут можна знайти надзвичайно цінні артефакти, те саме «скіфське золото». Найкоштовніші речі, цінні взірці античної скульптури забирали до імперської столиці, а «не золоте» лишали місцевим музеям.

🔎Роздивимось пам’ятку детальніше. Декрет прикрашено фронтоном, акротеріями і зображенням лаврового вінка.

Напис містить прогалини й пошкодження, але це не завадило вченим прочитати його. Так, у декреті йдеться про нагородження на 21 день Діонісій Сіріска, сина Геракліда, золотим вінком за його сумлінну працю. Зокрема за те, що він «появу Діви працьовито описав, прочитав і про відношення до басилевсів Боспора розповів, і колишні дружні відносини з містами дослідив відповідно гідності народу».

✅ Сіріск Понтійський – історик, який мешкав у Херсонесі. На жаль, його праці не збереглися донині. Цей декрет – єдине джерело знань про цього античного історика.

🔖Нагадаємо, більше про виставку можна прочитати в музейному блозі на сайті: https://nmiu.org/posts/242 .

✔️А на власні очі побачити експонати кримських музеїв, почути історію народів, які мешкали в Криму впродовж понад тисячі років (з 5 ст. до н.е. по 7 ст. н.е.), можна на екскурсії. Ви також зможете задати всі питання, що вас цікавлять. Запрошуємо на Кураторська екскурсія виставкою “Скарби Криму. Повернення”, що відбудеться в неділю, 27 жовтня, в Скарбниці Національного музею історії України. Початок о 13:00.