#ЦьогоДня, увечері 2 жовтня за європейським календарем, або ж 1 тішрею за єврейським календарем, відзначається свято початку нового року – Рош га-Шана (з івриту – «Голова року»).
Як вважають юдеї, в Рош га-Шана Бог визначає долю людей на наступний рік і записує їхні імена в книгу праведників або грішників. Проте щодо більшості людей це рішення не остаточне і протягом наступних 10 днів може бути змінене.
Тож, з початком нового року починаються 10 днів каяття, протягом яких віруючі сподіваються отримати сприятливе рішення, яке буде остаточно затверджене на десятий день.
Вважається, що відправною точкою літочислення було створення Богом людей. З того часу минуло 5784 роки. Перші тисячоліття історії людства описані в П’ятикнижії Мойсеєвому (Торі), де, зокрема, розповідається про видатних особистостей, патріархів, які зіграли ключову роль у подіях.
В юдейській традиції сувій Тори прийнято увінчувати короною. В зібранні нашого музею є різноманітні срібні корони, які вражають майстерністю виконання та символічною насиченістю. Одна з них, виготовлена в середині 18 століття на території Галичини, – унікальна.
Це витвір невідомого майстра, у якому чітка композиція та стримані пропорції вдало поєднуються з насиченим декором з квітів, гірлянд, кошиків з квітами, акантових стрічок.
Особливу увагу привертає нижній ярус, де відтворено патріархів: пророка Мойсея і першоосвященника Аарона (їх бачимо на фото), Якова, родоначальника 12 колін (родів) Ізраїля, царів Давида і Соломона.
Присутнє тут і зображення важливого сюжету «акедат Іцхак» (зв’язування Ісаака) – Авраам заносить ніж над зв’язаним Ісааком, який лежить на жертовнику. Цей біблійний сюжет є одним з ключових для подій, пов’язаних із святкуванням Рош га-Шана, адже він розглядається як високий зразок відданості Богу.
Традиція святкування Рош га-Шана насичена різними символами, пронизана вірою у краще майбутнє і наповнена численними побажаннями.
Безумовно, найголовніше побажання, яке звучатиме цими днями – переможного 5785 року, Україно!