11 травень о 10:48
#Цього_дня На цих золотих пластинках зображено ґедзя – найбільшу двокрилу комаху, що схожа на муху. Шість таких аплікацій було знайдено 1969 року в скіфському похованні 4 століття до н.е. – в Північній гробниці кургану Гайманова Могила поблизу с. Балки Запорізької обл. Дослідження проводила експедиція Інституту археології АН України, яку очолював Василь Бідзіля.
Пластинки – унікальні, оскільки аналогів їм невідомо. Так само невідомо чому для декору вбрання увагу скіфів привернула ця надокучлива комаха, самки якої живляться кров’ю тварин і людей.
Але у тому ж 4 столітті до н.е. в Греції ґедзь став певним філософським символом – так називали людину, що турбує суспільство незручними питаннями, спрямованими найперше до влади. Такі питання можуть ламати звичний порядок речей, погляди, що встановилися, та руйнувати стереотипи, стимулюючи суспільство до змін. Вперше таке порівняння застосував давньогрецький філософ Платон стосовно свого вчителя Сократа.
А через понад 2 тисячі років образ ґедзя використала відома британська письменниця Етель Лілліан Войніч, яка народилася 160 років тому – 11 травня 1864 року.
Етель Ліліан Бул родом з Ірландії. Її батько був відомим математиком, а мати – педагогом, знавцем античних мов. Етель Ліліан жила в Лондоні, навчалася музиці в Берліні, де познайомилася з російським революціонером українського походження Сергієм Кравчинським (псевдо Степняк). Ця зустріч докорінно змінила життя дівчини, занурила її у революційний вихор. 1890 року вона познайомилася з Міхалом Войнічем, польським революціонером, який втік з сибірської каторги. 1902 року він і став чоловіком Етель Ліліан. 1920 року подружжя переїхало до Сполучених Штатів, де чоловік успішно займався книжковим бізнесом, а дружина повністю присвятила себе музиці.
Роман «Ґедзь» («Gadfly») вийшов друком 1897 року і одразу здобув світове визнання (перший український переклад видано 1927 року). Це класичний авантюрний роман з романтичним героєм та карколомними поворотами сюжету, події якого відбуваються в Італії. Головний герой – Артур Бертон, який на певному етапі постає як журналіст Феліче Риварес. Під псевдо Ґедзь він публікує гострі сатиричні фейлетони, спрямовані переважно проти католицької церкви.
На думку британських дослідників, прототипом Артура Бертона-Ґедзя був авантюрист і таємний агент британських спецслужб Сідні Рейлі, який мовбито у 1895 році був коханцем Етель Ліліан. Також вважається, що Сідні Рейлі став прототипом відомого Джеймса Бонда, персонажа створеного Яном Флемінгом.
Є й думка, що прототип Ґедзя – Сергій Кравчинський (Степняк), романтичне кохання юності майбутньої письменниці. Якби не було, але Степняк навчив Етель Ліліан української мови, яку він добре знав. І вона переклала шість поезій Тараса Шевченка англійською. Це були перші переклади і перше знайомство англомовного читача з творчістю Кобзаря.
.
.