17 квітня о 08:11

#Історія_предметів  Найдавніші вірменські громади на південному заході України жили в містах Аккермані (нині Білгород-Дністровський), Ізмаїлі, Кілії. В кожному з них були вірменська церква, окремий цвинтар, церковно-парафіяльні школи. Всі парафії та церкви належали Вірменській апостольській церкві. Німецький торговець та мандрівник Ніколаус Клеєман у своїх записах згадував, що 1768 року в Кілії діяли дві вірменські церкви, одна з яких – церква Пресвятої Богородиці.

Із цього храму походить напрестольний хрест, про що свідчить напис вірменською на його піддоні: «Цей хрест зроблено й подаровано боголюбивим магдесі Арутюном церкві Пресвятої Богородиці в Кілії року 1193 [1744]». Хрест та мандорлу – сяйво навколо хреста, оздоблено медальйонами з живописними емалями. На лицьовому боці в середохресті – сюжет «Воскресіння Христове», під ним – «Розп’яття», справа – «Покладання до гробу», на мандорлі – «Ангел зі знаряддями страти Христа».

1792 року вірмен Кілії переселили у Григоріополь (нині Молдова), а церкву, ймовірно, закрили. Вже у ХІХ ст. згадок про вірменські храми в місті немає, тож подальша доля церви Пресвятої Богородиці залишається невідомою для дослідників.

.

#60_шедеврів_Скарбниці

Збірка – книгарня в Києві, де можна придбати наші видання

.
.