28 грудня 2023 р. о 12:07 

#Історія_предметів   У грудні 1914 році до Археологічного відділу Київського науково-промислового і художнього музею від нащадків Івана Ніколовича Терещенка надійшли 16 золотих та срібних предметів княжої доби (12 – першої половини 13 століття).
Іван Ніколович Терещенко (1854-1903) – син відомого українського промисловця та мецената Ніколи Артемійовича Терещенко, старший брат Варвари Ніколовни Ханенко. Разом з братом Олександром Іван заснував «Товариство буряково-цукрових і ра…
Більше

25 грудня 2023 р. о 12:07 

#ЦьогоДня   25 грудня християни святкують Різдво Ісуса Христа.
Саме так – всі християни святкують Різдво 25 грудня. От тільки представники різних церков живуть за різним календарем – григоріанським, новоюліанським чи юліанським. А останній не співпадає з іншими на 13 днів. …
Більше

22 грудня о 16:44

У Скарбниці відбувся Публічний діалог «Масовий голод у Криму у 1921-1923 рр. і кримськотатарський народ» про одну з найбільших трагедій кримськотатарського народу у 20 ст.
💔Захід був приурочений до сотих роковин трагедії, спровокованої більшовицькою окупацією. Страшні демографічні втрати, внаслідок яких загинув фактично кожен сьомий кримчанин, а також розорення, занепад господарства і подальше падіння суспільної моралі, були спричинені політикою російських більшовиків в Крим…
Більше

22 грудня о 10:24

#ЦьогоДня  22 грудня 1833 року – 190 років тому – народилася українська письменниця Марія Вілінська, яку ми знаємо за її творчим псевдонімом Марко Вовчок.
Вона була жінкою, а друкувала твори під чоловічим ім’ям. Вона була росіянкою, а відома як українська письменниця. Вона походила із заможної сім’ї, а писала переважно про простих людей.
Марія з російської дворянської сім’ї польсько-литовського походження. Народилася неподалік міста Єлець Орловської губернії, а підлітком вихо…
Більше

21 грудня о 17:23

#ГрафікРоботи❗️УВАГА❗️
З технічних причин Скарбниця не працюватиме у неділю, 31 грудня.
Перепрошуємо за можливі незручності.
Також нагадуємо, що у Скарбниці вихідним днем є понеділок. В решту днів ми працюємо з 10:00 до 17:45, каса до 17:00.

21 грудня о 10:02

#Історія_предметів
У 7–4 століттях до н.е. у степах жили кочові народи, яких греки називали скіфами. Культура цих народів відома за розкопками курганів – насипів, зведених над гробницями степових володарів, жерців, воїнів та членів їхніх родин.
За чотири століття відбувалися певні процеси у скіфському суспільстві, змінювалася й культура степовиків, що найперше відобразилося у поховальних ритуалах. Кургани раннього часу (7–6 століть до н.е.) доволі рідкісні у степу. Вони відр…
Більше

20 грудня о 10:55

#Історія_предметів    На правому березі Дністровського лиману, там де зараз знаходиться місто Білгород-Дністровський, колись існувала грецька колонія Тіра. Назву вона отримала від річки Тірас, яку ми нині називаємо Дністром. Засновали колонію вихідці з міста Мілет (нині територія Турції) наприкінці 6 — на початку 5 столітті до н. е. Потому Тіра століттями була важливим торгівельним та економічним центром. Місто було сильно поруйновано під час гуннської навали у 4 столітті н.е. …
Більше

19 грудня о 10:16 

#ЦьогоДня   19 грудня 1919 року у містечку Кролевець (нині Сумська область) народився Микола Лука́ш, геніальний український поет, перекладач, лінгвіст, поліглот.
Його назвали на честь Святого Миколая, день якого почали відзначати 19 грудня після введення в Україні григоріанського календаря. Ікони цього святого були, мабуть, в кожній українській хаті. Зображували його й на церковних речах, що виготовляли українські золотарі. Як ось на зворотній дошці срібної оправи Євангелія. …
Більше

18 грудня о 21:12

Наша науковиця та досвідчена скіфологиня Любов Клочко була запрошеним експертом на історичній передачі “Параграф” на телеканалі “Ми – Україна”.
👩‍🏫Темою передачі, звісно ж, були скіфи та нинішні російські потуги вкрасти собі їхню історичну спадщину.
🤝Під час дружньої бесіди експерти-археологи разом з ведучою Yulia Galushka розповіли про те як виглядали скіфи, чим відрізнялась їхня культура поховань, хто розкрадав їхні кургани, як скіфам вдалося відбити загарбницький напад пе…
Більше

18 грудня о 10:29

#Історія_предметів
1936 року під час розкопок Київської археологічної експедиції Інститут історії матеріальної культури (так тоді називався Інститут археології) АН УРСР під керівництвом Тодосія Мовчанівського в Києві, в садибі Десятинної церкви (вул. Володимирська, 2) було знайдено два скарби. До складу одного з них входили лише срібні прикраси: персні, браслети, колти, сережки. Зразками давньоруського ювелірного мистецтва є оздоблені черневими візерунками колти та браслети,…
Більше

17 грудня о 18:02

Таємниці скіфського золота! Що НАСПРАВДІ повернули до України?
Наша провідна наукова співробітниця Оксана Ліфантій про таємниці “скіфського золота”, яке повернуло…
Показати більше

17 грудня о 10:08

#ЦьогоДня  17 грудня 1877 року народився Данило Щербаківський, український мистецтвознавець, історик, етнограф, археолог, педагог, музейник, громадський діяч. Він – один з тих, кого сміливо можна назвати велетнем української культури, яку він не тільки вивчав, але й зберігав, доклавши чимало зусиль для того, аби витвори українських митців зберіглися для прийдешніх поколінь.
Данило народився в невеликому селі Шпичинці (нині Бердичівського району Житомирської області) у родині …
Більше

16 грудня о 11:31

#ЦьогоДня   16 грудня 1775 року народилася найвідоміша англійська письменниця Джейн Остін.
Її батьки належали до старовинних, але збіднілих дворянських родин. Батько був парафіяльним священником англіканської церкви, мав чудову освіту, яку передав своїм семи дітям. Родина жила дуже дружно, брати і сестри піклувалися один про одного. Це була родина з сильними англійськими традиціями: в ній вміли глибоко відчувати і переживати, але в той же час були стриманими в прояві почуттів.…
Більше

15 грудня о 15:17

Мандрівка ремісничим кварталом Бахчисарая “Ustalar mahallesi” була дуже насиченою. Наш Олексій Савченко, в якості куратора виставки «MIRAS.Спадщина», розповів про витвори традиційного кримськотатарського мистецтва. Також на учасників чекав майстер-клас з традиційного орнаменту «Örnek». Програма відбулася на радість відвідувачам завдяки допомозі Есми Аджієвої, співкураторки виставки та доброго друга нашого музею з АЛЄМ, громадська організація.
Робимо ближчою для українців с…
Більше

15 грудня о 10:34

Сьогодні, ввечері 5 грудня, завершується Ханука – єврейське свято вогнів, свято віри і перемоги над темрявою.
Впродовж 8 днів кожного вечора на ханукії, спеціальному світильнику, запалювали на один вогник більше і темрява відступала все далі, ховаючись у найвіддаленіших кутках. Наступав час молитов, спогадів і розповідей різних притч та байок, які євреї називають майсами.
Ось одна з них.
Знаменитому краківському лихварю ребу Айзіку Яклісу багато ночей поспіль снилося, що під…
Більше

14 грудня о 11:23

#Історія_предметів (частина 2)
На портреті роботи львівського художника Мартина Яблонського, дівчина тримає тацю зі сніданком. Заварена кава, хрусткі булочки, свіженьке молоко… А от що то за срібна скринька?
Відповідь знаходимо серед наших експонатів – це цукорниця. …
Більше

13 грудня о 10:44

#Історія_предметів   В 19 століттям срібний столовий посуд користувався великим попитом. Він став доступний не тільки заможним шляхетним родинам, але й багатьом містянам. Певно що, найбільш уживаними були столові прибори. А ще – посуд для чаю та кави.
Як ось цей кавник, виготовлений у Варшаві майстром Яном Мацеєм Шварцом у першій половині 19 століття. Він має високі пропорції. Кільцевий піддон, що виступає, та відігнуті вінця прикрашено смужкам рельєфного візерунку. Вигнута …
Більше

12 грудня о 10:06

#Історія_предметів   1952 року під час видобування каменю поблизу села Чикаленко у степовому Криму було зруйноване ранньосередньовічне поховання. Робітники повідомили про знахідку до музею, завдяки чому місце знахідки дослідив археолог Павло Шульц, а знахідки потрапили до музейного фонду.
На жаль, характер пам’ятки з’ясувати не вдалося (можливо, це було ґрунтове поховання). Проте було збережено чимало знахідок: золоті оздоби поясу та портупеї, фрагменти різноманітного посуду т…
Більше

11 грудня о 10:34

#Історія_предметів   «Славить вітер скіфське ім’я»… Так писав поет і археолог Борис Мозолевський. Він напрочуд добре уявляв скіфів і скіф’янок, які жили майже 2,5 тисячі років тому на землях, де зараз розкинулась наша Україна.
Жінки Скіфії любили різноманітні прикраси із золота, срібла, а також бронзи: сережки, гривни, разки намиста різних форм, ланцюжки із фігурних елементів, персні, браслети. Нерідко скіф’янки включали до своїх костюмів витвори еллінських ювелірів. Мистець…
Більше

10 грудня о 19:10 

Це прекрасне старовинне сідло ви можете побачити на нашій виставці «Європейська Україна. Доба Мазепи».
0:33 / 11:21
Національний музей історії України
10 грудня о 17:58
У відео показано як досліджували та реставрували сідло 17 с. з колекції Національного музею історії України.
Нині його можна побачити на виставці «Європейська Україна. Доба Мазепи» у Скарбниця Національного музею історії України.
Посилання на відео: https://youtu.be/OcGlmCRrq_c

9 грудня о 21:20

#ЦьогоДня    160 років тому (9 грудня 1863) народився Борис Грінченко, український письменник, поет, педагог, фольклорист.
Ми найперше знаємо Бориса Грінченка як укладача словника української мови (фактично, перекладного українсько-російського). Насправді, цей словник мовознавці Євген Тимченко та Володимир Науменко почали складати ще на початку 1860-х років. Далі до справи долучилася редакція часопису «Киевская старина», а з 1902 року роботу взяв у свої руки та завершив її са…
Більше

8 грудня о 13:47 

#ЦьогоДня, 8 грудня – День мандрівника у часі.
🌀 Певно що, таке оригінальне свято започаткували любителі фантастики. Сталося це вже понад 20 років тому. Дослівно цей день називають «День, у який можна прикидатися мандрівником у часі». Але ми з вами добре знаємо, що подібні мандрівки – цілком можливі. Достатньо тільки переступити поріг музею й опинитися серед реалій минулого.
🌀 В скіфських залах ви відчуєте тьмяний подих степу, почуєте передзвін бронзових оберегів-навершів,…
Більше

7 грудня о 21:18

Сьогодні увечері, 25 числа місяця кіслев (за юдейським календарем, що цьогоріч відповідає 7 грудня за григоріанським календарем), розпочинається свято Хануки, що буде тривати до вечора 15 грудня.
На свято Хануки юдеї запалюють ханукії – особливі лампи з вісьмома світильниками. Як ось ця срібна філігранна лампа, створена невідомим варшавським ювеліром першої половини 19 століття. В її обрисах відчуваються архітектурні форми, в ажурних візерунках присутні традиційні мотиви, а…
Більше

7 грудня о 15:48 

Напередодні різдвяно-новорічних свят, у минулу неділю 3 грудня, Скарбниця запросила діток на майстер-клас із виготовлення різдвяного янгола.
⚜️ Дійство розпочалося з розповіді про обереги, які побутували у скіфів та греків, кримських татар та українських козаків. Познайомив юних відвідувачів з давніми артефактами знавець символів Ярослав Недобор.
👼 А далі вже самі відвідувачі творили диво – майстрували янголів. Адже яке ж Різдво обійдеться без різдвяних янголів, які сп…
Більше

7 грудня о 08:00 

Раді повідомити, що весь наклад нашого видання про найвидатнішу археологічну знахідку України «Таємничий світ пекторалі» повністю надрукований. Вже з початку січня його можна буде придбати у крамничках Скарбниці та Національний музей історії України .
💛💙Ця книга побачила світ завдяки пожертвам багатьох небайдужих українців. За що ми всім їм безмежно вдячні! Левову ж частку внесли меценати з БФ «Меценатська фундація OLOS». Ми були раді зустріти їх у Скарбниці, поспілкуватис…
Більше

6 грудня о 11:38

Сьогодні, 6 грудня — День Збройних сил України — свято на честь тих, хто боронить нашу землю від ворогів.
Свято хоробрих чоловіків та жінок, завдяки незламному духу яких Україна є суверенною незалежною державою. Свято сильних духом і незламних.
Дякуємо кожному, хто став на захист України! Мужності вам, сил і здоров’я!
Схиляємо голови перед світлою пам’яттю воїнів, які віддали своє життя за незалежність нашої держави.…
Більше

6 грудня о 09:48

Сьогодні, 6 грудня — День Збройних сил України — свято на честь тих, хто боронить нашу землю від ворогів.
Свято хоробрих чоловіків та жінок, завдяки незламному духу яких Україна є суверенною незалежною державою. Свято сильних духом і незламних.
Дякуємо кожному, хто став на захист України! Мужності вам, сил і здоров’я!
Схиляємо голови перед світлою пам’яттю воїнів, які віддали своє життя за незалежність нашої держави.…
Більше

5 грудня о 21:10

Мандрівка ремісничим кварталом

3 грудня о 21:52

Наша науковиця, археолог Оксана Ліфантій про цінність та особливості колекції так званого “скіфського золота”.
Також у відео можна побачити вже знамениті й дуже давні китайські лакові шкатулки, які дивовижним чином були знайдені в похованнях пізніх скіфів.
Дякуємо УКРІНФОРМ.
Оригінал відео: https://www.youtube.com/watch?v=DA8bXYoPscU

3 грудня о 18:15

#ЦьогоДня, 3 грудня – День Григорія Сковороди.
«Будьте мудрі, як змії, і прості як голуби» – з такою настановою, як про те свідчив євангеліст Матвій (Мт. 10, 16), звернувся Христос до своїх учнів-апостолів.
Ще з давніх часів вважали, що змії є носіями мудрості, особливого розуміння і відчуття природи речей, у їх первинному, натуральному стані.…
Більше

2 грудня о 21:59

Повернення скарбів кримських музеїв з Нідерландів до України – результат роботи багатьох людей, зокрема, юристів. Майже десять років, поки тривав спір, у справі працювали представники Міністерства юстиції України, юристи адвокатської фірми з Амстердама «Bergh Stoop & Sanders» та адвокатської фірми «Сергій Козьяков та Партнери» з Києва.
👤Георгій Грабчак, начальник управління міжнародних спорів департаменту міжнародного співробітництва та представництва Міністерства юстиції Ук…
Більше

2 грудня о 15:29

Інтерв’ю з провідною науковою співробітницею нашого музею, кандидаткою історичних наук Оксаною Ліфантій щодо повернення в Україну експонатів виставки “Крим: золото й таємниці Чорного моря”
https://www.facebook.com/dmtrooliinyk/videos/1063725998385469
Dmytro Oliinyk зараз тут: Українська правда.
2 грудня о 14:28
Про “скіфське золото”
У Скарбниці Національного музею історії України презентували артефакти з колекції “Крим: золото й таємниці Чорного моря”. В колекції пред…
Більше

1 грудня о 19:40

Дорогі друзі! З радістю повідомляємо, що довгоочікувана книга “Таємничий світ пекторалі” про знамениту скіфську пам’ятку з кургану Товста Могила надрукована.
Дякуємо всім, хто відгукнувся на заклик музею допомогти з виданням книги й надсилав свої донати! Дякуємо Благодійному фонду “Благодійна фундація OLOS”, яка стала генеральним спонсором і взяла на себе основне фінансування проєкту!
Ми тішимось, що в такі складні для нашої держави й кожного українця часи багато людей щи…
Більше

1 грудня о 10:05 

🌀 Чи можна двічі увійти в одну й ту саму річку? 🤔
Вам добре відомо, що ні. Так само й кожна наша театралізована екскурсія-феєрія «Дума про гетьмана Мазепу» завжди чимось відрізняється від попередніх. Так було й минулої неділі, 26 листопада.
🎭 Так, на музейній «сцені» знову зійшлися вже добре знайомі вам персонажі – києвиця Килина (Ольга Дударєва), Історик (Ярослав Затилюк), крамарка Орися (Анна Сергієнко), спудей Остап (Юрко Єжель), валіде-султан Хатідже Турхан (Катерина Кос…
Більше