Музей – із безмежною вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

Боротьба за власну свободу та незалежність потребує грошей. Про це нагадує один із найбільших скарбів, знайдених на території України. Його можна побачити на виставці «Європейська Україна. Доба Мазепи».

Це скарб із села Лелюхівки Полтавської області, який випадково знайшов Володимир Корсун під час проведення робіт по укріпленню берегів річки Ворони у 2000 році.

Він містить понад 13 300 предметів – монет та інших речей. Переважно це європейські монети кінця 16 – початку 18 століття, зокрема, золоті дукати і срібні талери. В ньому також є 40 ужиткових речей: 39 ґудзиків трьох різних типів із високоякісного срібла і один перстень-сигнет (печатка).

Велика кількість монет та великий часовий проміжок їх карбування дозволяє ґрунтовно відобразити грошовий обіг на українських теренах, зокрема в Гетьманщині, у перші десятиліття 18 століття. Відомо, що в Гетьманщині в той час продовжували користуватися європейськими грошима. Частина монет промаркована клеймами московського царя – зображенням вершника зі списом та роком маркування.

Історія скарбу достеменно невідома. Можливо, це була військова скарбниця.

Існує версія, що скарб пов’язаний із гетьманом «Ханської» України Петром (Петриком) Іваненком. Він походив із Полтавщини, був поборником незалежної України та наприкінці 17 століття підняв антимосковське повстання.

Власником скарбу міг бути сучасник подій Північної війни на території України, зокрема, прихильник союзу гетьмана Івана Мазепи і шведського короля Карла XII та учасник Полтавської битви 27 червня 1709 року.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

.