18 липня о 10:23 

У неділю, 16 липня, зацікавлені відвідувачі знову зібралися на авторську екскурсію провідної наукової співробітниці музею, кандидатки історичних наук Любові Клочко. Цього разу мова йшла про таємниці схованок у скіфських курганах.

Що то за схованки? Інколи в поховальній камері, де знайшов спочинок скіфський володар чи видатний воїн, археологи знаходять невеликі ями в долівці або ніші в стінах, заповнені різними коштовними предметами (посудом чи зброєю) та засипані глиною так, що помітити їх було неможливо. Саме тому й виникла думка у дослідників, що таким чином скіфи ховали коштовні предмети від грабіжників, своїх сучасників (відомо, що більшу частину скіфських курганів було пограбовано ще у скіфські часи). Але, можливо, то були дари богам?

Найвідомішою є схованка у центральній гробниці Мелітопольського кургану. Поховання було вщент пограбовано, але в схованці археологи знайшли нашивні пластини (прикраси головного убору, як вважає Любов Клочко), бойовий пояс та горит, прикрашений золотою пластиною із зображеннями сцен життя грецького героя Ахілла. Такою є й схованка в кургані № 30 поблизу с. Велика Білозерка, де знаходився чудовий меч, руків’я і піхви якого були оздоблені золотими пластинами із зображеннями тварин. До числа особливих сховків, як виявляється, Борис Мозолевський відносив і коштовні знахідки в центральній гробниці Товстої Могили, що знаходилися, як відомо, не в поховальній камері, а у дромосі (коридорі, що веде від вхідної ями до камери).

Таємниці у розповіді Любові Клочко розкривалися поступово… Вони доповнювалися фактами із життя українських археологів, які й виявили існування подібних комплексів – Олексія Тереножкіна, Василя Бідзілі, Бориса Мозолевського. А найочікуванішими для відвідувачів були розповіді про найвидатніші знахідки в схованках і, найперше, про золоту пектораль з Товстої Могили.

На екскурсіях Любові Клочко завжди дуже цікаво і пізнавально! Тож слідкуйте за анонсами і приходьте наступного разу!

18 липня о 10:23 

Авторська екскурсія Любові Клочко “Таємниці схованок скіфських курганів”.

16 липня 2023 року
Скарбниця Національного музею історії України