1 липня о 16:30 

Коли українська художниця та дизайнерка Hélène Litorelle зранку 24 лютого дізналася про початок повномасштабної війни, першою її думкою було: «Шкода, що не встигну завершити хустку з образами з пекторалі».
Мисткині з восьмимісячним сином довелося виїхати з Києва до Відня. Вона доробила першу хустку в колаборації зі Скарбницею Національного музею історії України, а потім створила ще дві, які ми представляємо нині.

Hélène Litorelle створює прикраси та аксесуари з шовку п’ять років. На її думку, нині людина втратила зв’язок із природою, який існував у давнину, коли зображення на прикрасах та одязі допомагали власнику та оберігали його. Мисткиня прагне відновлювати ці зв’язки, створюючи речі з особливою символікою – це своєрідні обереги.

Кілька років тому Hélène Litorelle побачила у Скарбниці оригінал Золотої пекторалі. Ця нагрудна прикраса скіфського володаря вразила її майстерністю виконання. Вона почала вивчати літературу, щоб зрозуміти, що можуть означати символи пекторалі. В результаті створила серію прикрас, пов’язаних із темою скіфів та амазонок.

🧐Нагадаємо, що Золоту пектораль виготовили в 4 столітті до нашої ери. Вона унаочнює скіфський всесвіт, відтворений античними майстрами. Написано не одну тисячу розвідок про те, що саме зображено на трьох ярусах коштовності із 23-каратного золота. Ймовірно, життя та смерть, їхня взаємообумовленість, їхній вічний рух і є головною темою, закладеною в образи пекторалі. А джгути, які розділяють яруси, схожі на безперервну нитку буття. Символіка боротьби за життя приваблює мисткиню найбільше.
2021 року Hélène Litorelle почала працювати над хусткою, присвяченою пекторалі. Робота з ескізом тривала п’ять місяців: композицію художниця продумала відразу, а потім перемальовувала аквареллю потрібні образи. Після цього оцифровувала їх та редагувала, у фіналі комбінувала в цілісний витвір.
Дизайнерка прагнула оживити кожну тварину з пекторалі, показати їх у русі. Hélène Litorelle використала форму мандали – кола, яке уособлює духовну єдність. Люті звірі символізують силу й могутність, а свійські тварини зі своїми дитинчатами – родючість. Ці стародавні образи стверджують ідею того, що життя перемагає смерть.
Макет до першої хустки представили торік на персональній виставці Hélène Litorelle «Зламані мрії. Щоденник війни з українського укриття» в галереї p_art Польського Інституту у Відні. Частина виставки втілила особисту історію художниці про те, як почалася війна та як її переживали українці. В іншій частині було представлене мистецтво Hélène Litorelle, пов’язане з модою, зокрема, й макет хустки, створеної в колаборації зі Скарбницею.
📍Перші шовкові хустки, а також твіллі стали музейною відзнакою, яку ми дарували партнерам.

Тим часом Hélène Litorelle продовжила працювати зі скіфськими символами. Особливо їй подобається образ, у якому тіло тварини згорнуте наче вісімка. Це нагадує символ нескінченності, який, на думку дизайнерки, є головним у мистецтві та уособлює життя, смерть і переродження.

📍Другим аксесуаром, виготовленим у співпраці зі Скарбницею, став твіллі із зображеннями скіфських елементів та прикрас, які створила художниця. Авторку привабило поєднання на білому тлі скіфських прикрас із жовтого золота та власних – із білого.

📍Третю хустку Hélène Litorelle зробила з фотографією пекторалі. В цьому творі вона поєднала символи з різних культур. У центрі художниця розмістила зображення пекторалі, а поруч – меча з кургану в селі Велика Білозерка. В кутах художниця використала елементи скіфських прикрас, але в контексті, пов’язаному із символікою тетраморфа. Йдеться про міфологічних істот, які уособлюють чотири сторони світу.

Через війну у Скарбниці нині можна побачити лише копію скіфської пекторалі. Оригінал (його можна впізнати за рештками блакитної емалі на квітках) можна роздивитися на хустках Hélène Litorelle.

📖А ще музей підготував мистецьке видання «Таємничий світ пекторалі» із найповнішою та найактуальнішою інформацією про «знахідку століття» та деталізованими ілюстраціями. Для цього Скарбниці треба зібрати 250 тисяч гривень.

🫶Ми відкриваємо благодійний збір і тішитимемося кожному вашому внеску!

Всі типи хусток Hélène Litorelle створені лімітованим накладом і поширюватимуться лише як подарунок за донат певного розміру.

🎁Маленький твіллі можна отримати за донат від 2 тисяч гривень

🎁Великий білий твіллі зі скіфськими елементами та прикрасами Hélène Litorelle – за донат від 5 тисяч гривень

🎁Твіллі з елементами пекторалі – за донат від 7 тисяч гривень
🎁Велику хустку з образами з пекторалі (таких створено два типи) – за донат від 10 тисяч гривень

🎁А кожен, хто надішле донат від 500 грн, отримає примірник видання!

Щодо отримання подарунків напишіть нам на сторінку і надішліть скрін донату та контактні дані (ім’я, прізвище, телефон, додаткові необхідні реквізити для надсилання подарунка, якщо ви забажаєте отримати його поштою) у повідомленні на сторінку Скарбниці Національного музею історії України.

💛Ось монобанка, куди можна донатити на видання про Золоту пектораль: https://send.monobank.ua/jar/9Tg6y8m8ub