28 квітня о 10:49 

Музей – із глибокою вдячністю українським воїнам, які боронять нашу землю.

#ЦьогоДня 28 квітня 1865 року народився відомий український художник Микола Івасюк.
Він походив із сім’ї тесляра, що мешкала у м. Заставна на Буковині (тоді Австро-Угорська імперія). Закінчив Чернівецьку вищу реальну школу, де його вчителем і наставником став український художник Юстин Пігуляк. Потому Микола Івасюк вчився у Віденській та Мюнхенський академіях мистецтв.

Доля звела його з двома найвидатнішими художниками того часу – Іллєю Рєпіним та Юзефом Брандтом. Юнацькі мрії, навчання та вплив старших колег сприяли тому, що художник обрав жанр батального живопису, а головною темою стала Визвольна війна, що розпочалася 1648 року.

Ще з дитинства Микола мріяв написати картину, присвячену Богдану Хмельницькому. З часом з’явилася ідея сюжету, але на її втілення пішло довгих 20 років. Це велике полотно (4 х 6 м), що відтворює момент найбільшого тріумфу українського гетьмана – в’їзд до Києва у грудні 1648 року. Художник постійно щось уточнював, домальовував, підправляв. Прем’єра картини відбулася 1912 року у Чернівцях, де на той час мешкав художник із сім’єю. Її репродукції миттєво стали популярними в різних частинах України. А нині вона експонується у Національному художньому музеї України в Києві.

Микола Івасюк дуже вдало відтворив ключовий момент історії, який без перебільшення можна назвати народження України.

Богдан Хмельницький із головними загонами козацької армії вступає в Київ після трьох переможних битв (під Жовтими Водами, Корсунем і Пилявцями) та облоги Замостя неподалік Любліна. Це був перший переможний рік, коли головні сили Речі Посполитої були розбиті й в України з’явилася можливість заявити про себе як про нову незалежну державу.

В’їзд до Києва, столиці древньої Русі, мав колосальне політичне значення. Хмельницького і козаків урочисто приймали містяни, а спудеї Київської академії співали на честь гетьмана урочисті канти, порівнюючи його з Мойсеєм.

На картині художник відтворив інший важливий момент тієї події – зустріч Хмельницького двома православними ієрархами – Сильвестром Косовим, митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі, та Паїсієм, патріархом Єрусалимським. Саме Паїсій за декілька днів вінчає Хмельницького на владу як «пресвітлого володаря і князя Русі». Це було дуже важливим кроком в умовах світосприйняття того часу, адже тим самим Богдан постав легітимним правителем, рівним монархам сусідніх держав. У подальшому це стало кроком до спадкоємності влади, коли по смерті старого гетьмана у 1657 році булаву старшина передала його синові Юрію. Також легітимною стала сама посада гетьмана як правителя держави. Але все це (та багато іншого) відбувалося пізніше.

А поки – тріумф полководця та війська, який стає тріумфом всієї України. Розвиваються прапори, та біла корогва з гербом Хмельницьких та пасмо кінського волосся на бунчуку, виблискує коштовна булава в руках гетьмана, у захваті завмерли містяни, митрополит підняв руку із благословенням.

.

У нашому музеї зараз можна побачити чимало унікальних предметів XVII-XVIII століть на Виставка «Європейська Україна. Доба Мазепи». Це виставка – огляд подій, що відбувалися, як колись казали, «від Богдана до Івана», від Хмельницького до Мазепи.

З часів Хмельниччини залишилося небагато предметів, свідків того часу. Зокрема, це яничарка (янчарка) – легка турецька рушниця, яка використовувались у війську Османської імперії, Речі Посполитої і була дуже популярною серед українського козацтва. Яничарки були ґнотовими аж до другої половини XVII ст., коли з’явилися на них ударно-кременеві замки.

.

Микола Івасюк створив ще чимало батальних картин, найперше, присвячених козацьким часам.

Перша Світова застала його у Львові. Місто захопили російські війська, які невдовзі вимушені були відступити. Івасюка разом з іншими представниками інтелігенції було взято у якості заручника та відправлено до Ростова-на-Дону. В часи визвольних змагань він вже був у Києві, посильно допомагав створювати нову Українську державу. Повернувся до Львова, жив у Чернівцях. У 1926 році радянський уряд запросив Миколу Івасюка із сім’єю переїхати до України. Художник прийняв пропозицію, що стало фатальною помилкою його життя. У липні 1937 року Микола Івасюк був заарештований як націоналіст та шпигун, а вже 25 листопада – розстріляний та похований у колективних могилах у Биківнянському лісі (Меморіальний заповідник “Биківнянські могили”).

Але перемогти Митця не здатна навіть найжорстокіша система. Бо залишилися його картини, в які художник вклав свою душу, свій запал, свою нескореність, свою любов до України та її величної історії.

.

🇺🇦 Допомогти захисникам України – https://bit.ly/3qbDpnc 🇺🇦

.

#МиколаІвасюк #козаки #БогданХмельницький #СильвестрКосов #Паїсій #рушниця #БиківнянськіМогили #НХМУ